plasma-desktop - en to fi translation catalogue (99 entries)

en: No fingerprint device found.
fi: Sormenjäljen lukulaitetta ei löytynyt.

en: Retry scanning your finger.
fi: Yritä sormesi lukemista uudelleen.

en: Swipe too short. Try again.
fi: Liian lyhyt pyyhkäisy: yritä uudelleen.

en: Finger not centered on the reader. Try again.
fi: Sormi ei ole keskellä lukijaa: yritä uudelleen.

en: Remove your finger from the reader, and try again.
fi: Siirrä sormesi lukijalta ja yritä uudelleen.

en: Fingerprint enrollment has failed.
fi: Sormenjälkien kirjaaminen epäonnistui.

en: There is no space left for this device, delete other fingerprints to continue.
fi: Laitteella ei ole tarpeeksi tilaa: jatka poistamalla muita sormenjälkiä.

en: The device was disconnected.
fi: Laite irrotettiin.

en: An unknown error has occurred.
fi: Sattui tuntematon virhe.

en: Change Password
fi: Vaihda salasana

en: Set Password
fi: Aseta salasana

en: Password
fi: Salasana

en: Confirm password
fi: Vahvista salasana

en: Passwords must match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Change Wallet Password?
fi: Vaihdetaanko lompakon salasana?

en: What is KWallet?
fi: Mikä on lompakko?

en: KWallet is a password manager that stores your passwords for wireless networks and other encrypted resources. It is locked with its own password which differs from your login password. If the two passwords match, it can be unlocked at login automatically so you don't have to enter the KWallet password yourself.
fi: Lompakko (KWallet) on salasanahallinta, joka tallentaa langattomien verkkojen ja muiden salattujen resurssien salasanat. Se lukitaan omalla kirjautumissalasanasta eroavalla salasanalla. Jos salasanat ovat samat, lompakon lukitus voidaan kuitenkin avata automaattisesti kirjauduttaessa, eikä lompakon salasanaa tarvitse erikseen syöttää.

en: Change Wallet Password
fi: Vaihda lompakon salasana

en: Leave Unchanged
fi: Älä vaihda

en: Create User
fi: Luo käyttäjä

en: Name:
fi: Nimi:

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Standard
fi: Tavallinen

en: Administrator
fi: Ylläpitäjä

en: Account type:
fi: Tilin tyyppi:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Confirm password:
fi: Vahvista salasana:

en: Create
fi: Luo

[ctx: @title:window]
en: Select Picture Area
fi: Valitse kuvan alue

[ctx: @info:status]
en: Finger enrolled
fi: Sormi on muistissa

en: Please repeatedly press your right index finger on the fingerprint sensor.
fi: Paina toistuvasti oikeaa etusormea sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly press your right middle finger on the fingerprint sensor.
fi: Paina toistuvasti oikeaa keskisormea sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly press your right ring finger on the fingerprint sensor.
fi: Paina toistuvasti oikeaa nimetöntä sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly press your right little finger on the fingerprint sensor.
fi: Paina toistuvasti oikeaa pikkusormea sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly press your right thumb on the fingerprint sensor.
fi: Paina toistuvasti oikeaa peukaloa sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly press your left index finger on the fingerprint sensor.
fi: Paina toistuvasti vasenta etusormea sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly press your left middle finger on the fingerprint sensor.
fi: Paina toistuvasti vasenta keskisormea sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly press your left ring finger on the fingerprint sensor.
fi: Paina toistuvasti vasenta nimetöntä sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly press your left little finger on the fingerprint sensor.
fi: Paina toistuvasti vasenta pikkusormea sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly press your left thumb on the fingerprint sensor.
fi: Paina toistuvasti vasenta peukaloa sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly swipe your right index finger on the fingerprint sensor.
fi: Pyyhkäise toistuvasti oikeaa etusormea sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly swipe your right middle finger on the fingerprint sensor.
fi: Pyyhkäise toistuvasti oikeaa keskisormea sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly swipe your right ring finger on the fingerprint sensor.
fi: Pyyhkäise toistuvasti oikeaa nimetöntä sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly swipe your right little finger on the fingerprint sensor.
fi: Pyyhkäise toistuvasti oikeaa pikkusormea sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly swipe your right thumb on the fingerprint sensor.
fi: Pyyhkäise toistuvasti oikeaa peukaloa sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly swipe your left index finger on the fingerprint sensor.
fi: Pyyhkäise toistuvasti vasenta etusormea sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly swipe your left middle finger on the fingerprint sensor.
fi: Pyyhkäise toistuvasti vasenta keskisormea sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly swipe your left ring finger on the fingerprint sensor.
fi: Pyyhkäise toistuvasti vasenta nimetöntä sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly swipe your left little finger on the fingerprint sensor.
fi: Pyyhkäise toistuvasti vasenta pikkusormea sormenjälkitunnistimella.

en: Please repeatedly swipe your left thumb on the fingerprint sensor.
fi: Pyyhkäise toistuvasti vasenta peukaloa sormenjälkitunnistimella.

en: Configure Fingerprints
fi: Sormenjälkiasetukset

en: Add
fi: Lisää

en: Cancel
fi: Peru

en: Done
fi: Valmis

en: Re-enroll finger
fi: Kirjaa sormi uudelleen

en: Delete fingerprint
fi: Poista sormenjälki

en: No fingerprints added
fi: Sormenjälkiä ei ole lisätty

en: Users
fi: Käyttäjät

[ctx: @action:button As in, 'add new user']
en: Add New…
fi: Lisää uusi…

[ctx: @action:button]
en: Add New User…
fi: Lisää uusi käyttäjä…

[ctx: @info:usagetip]
en: Press Space to edit the user profile
fi: Muokkaa käyttäjäprofiilia painamalla välilyöntiä

en: Pick a finger to enroll
fi: Valitse kirjattava sormi

[ctx: @title]
en: Change Avatar
fi: Vaihda tunnuskuva

[ctx: @item:intable]
en: It's Nothing
fi: Ei mitään

[ctx: @item:intable]
en: Feisty Flamingo
fi: Urhea flamingo

[ctx: @item:intable]
en: Dragon's Fruit
fi: Pitaija

[ctx: @item:intable]
en: Sweet Potato
fi: Bataatti

[ctx: @item:intable]
en: Sparkle Sunbeam
fi: Kimalteleva säde

[ctx: @item:intable]
en: Lemon-Lime
fi: Sitruuna-limetti

[ctx: @item:intable]
en: Verdant Charm
fi: Vehreä lumo

[ctx: @item:intable]
en: Mellow Meadow
fi: Lempeä niitty

[ctx: @item:intable]
en: Tepid Teal
fi: Vaisu sinivihreä

[ctx: @item:intable]
en: Plasma Blue
fi: Plasmansininen

[ctx: @item:intable]
en: Pon Purple
fi: Ponpurppura

[ctx: @item:intable]
en: Bajo Purple
fi: Bajopurppura

[ctx: @item:intable]
en: Burnt Charcoal
fi: Poltettu hiili

[ctx: @item:intable]
en: Cafétera Brown
fi: Kahvionruskea

[ctx: @action:button]
en: Go Back
fi: Palaa takaisin

[ctx: @action:button]
en: Initials
fi: Nimikirjaimet

[ctx: @action:button]
en: Choose File…
fi: Valitse tiedosto…

[ctx: @title]
en: Choose a picture
fi: Valitse kuva

[ctx: @option file type (mime type) for avif, bmp, gif, jp2, jpeg, jpg, pbm, pgm, png, ppm, tiff, wbmp, webp, xbm, xpm image file formats; do not translate *.avif, *.bmp, *.gif, *.jp2, *.jpeg, *.jpg, *.pbm, *.pgm, *.png, *.ppm, *.tiff, *.wbmp, *.webp, *.xbm, *.xpm]
en: Image files (All major file types) (*.avif *.bmp *.gif *.jp2 *.jpeg *.jpg *.pbm *.pgm *.png *.ppm *.tiff *.wbmp *.webp *.xbm *.xpm)
fi: Kuvatiedostot (kaikki päätyypit) (*.avif *.bmp *.gif *.jp2 *.jpeg *.jpg *.pbm *.pgm *.png *.ppm *.tiff *.wbmp *.webp *.xbm *.xpm)

[ctx: @action:button]
en: Placeholder Icon
fi: Paikkavarauskuvake

[ctx: @info:whatsthis]
en: User avatar placeholder icon
fi: Käyttäjän avatarin paikkavarauskuvake

en: Change avatar
fi: Vaihda tunnuskuva

en: Cannot change the account type to Standard unless there is at least one other Administrator account on the system. Without one, authentication would become impossible or require the insecure use of the root password.
fi: Tilityyppiä ei voi vaihtaa tavalliseksi, ellei järjestelmässä ole vähintään toista pääkäyttäjätiliä. Ilman sellaista todennuksesta tulee mahdotonta tai se vaatii root-salasanan tietoturvatonta käyttöä.

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Delete files
fi: Poista tiedostot

en: Keep files
fi: Säilytä tiedostot

en: Delete User…
fi: Poista käyttäjä…

en: Configure Fingerprint Authentication…
fi: Sormenjälkitodennuksen asetukset…

[ctx: @info]
en: Fingerprints can be used in place of a password when unlocking the screen and providing administrator permissions to applications and command-line programs that request them.<nl/><nl/>Logging into the system with your fingerprint is not yet supported.
fi: Sormenjälkiä voi käyttää salasanan sijasta näytön lukituksen avaamiseksi sekä pääkäyttäjäoikeuksien myöntämiseksi niitä vaativille sovelluksille ja komentoriviohjelmille.<nl/><nl/>Järjestelmään kirjautumista sormenjäljellä ei toistaiseksi tueta.

[ctx: @info]
en: Failed to crop image: %1
fi: Kuvan rajaaminen epäonnistui: %1

en: Could not get permission to save user %1
fi: Ei saatu käyttöoikeutta tallentaa käyttäjää %1

en: There was an error while saving changes
fi: Muutoksia tallennettaessa tapahtui virhe

en: Failed to resize image: opening temp file failed
fi: Kuvan koon muuttaminen epäonnistui: väliaikaistiedostoa ei voi avata

en: Failed to resize image: writing to temp file failed
fi: Kuvan koon muuttaminen epäonnistui: väliaikaistiedostoon ei voi kirjoittaa

en: Your Account
fi: Oma tilisi

en: Other Accounts
fi: Muut tilit
