plasma-workspace - en to fi translation catalogue (26 entries)

[ctx: @info]
en: Time-based features such as Night Light and dynamic wallpapers can be synchronized with the day-night cycle. Choose your preferred cycle here.
fi: Aikaan perustuvat ominaisuudet kuten yövalo ja dynaamiset taustakuvat voi tahdistaa päivänkiertoon. Valitse tästä haluamasi kierto.

[ctx: @label:listbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times [based on]']
en: Determine sunrise and sunset times:
fi: Määritä auringon nousu- ja laskuajat:

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Based on device's location
fi: Laitteen sijainnin mukaan

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Using custom times
fi: mukautettujen aikojen mukaan

[ctx: @label]
en: Sunrise:
fi: Auringonnousu:

[ctx: @label]
en: Sunset:
fi: Auringonlasku:

[ctx: @label:spinbox]
en: Transition duration:
fi: Siirtymän kesto:

[ctx: @item:valuesuffix transition duration]
en: %1 minute | %1 minutes
fi[0]: %1 minuutti
fi[1]: %1 minuuttia

[ctx: @option:radio]
en: Automatically detect location
fi: Tunnista sijainti automaattisesti

[ctx: @info]
en: The <application>GeoClue2</application> service will be used to periodically update the device's location using GPS or cell tower triangulation if available, or else by sending its IP address to <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.
fi: <application>GeoClue2</application>-palvelu päivittää laitteen sijainnin säännöllisin aikavälein GPS:llä, matkapuhelintornien kolmiomittauksella (jos käytettävissä) tai lähettämällä IP-osoitteen <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>:hen.

[ctx: @info]
en: The <application>%1</application> service will be used to periodically update the device's location. Please open a bug report at <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> asking KDE developers to write a detailed description of what this service will do.
fi: <application>%1</application>-palvelu päivittää laitteen sijainnin säännöllisin aikavälein. Tee vikailmoitus osoitteessa <link url='https://bugs.kde.org/'>https://bugs.kde.org/</link> ja pyydä KDE:n kehittäjiltä yksityiskohtainen kuvaus siitä, mitä palvelu tekee.

[ctx: @option:radio]
en: Use manual location:
fi: Käytä asetettua sijaintia:

[ctx: @label]
en: Latitude:
fi: Leveysaste:

[ctx: @label]
en: Longitude:
fi: Pituusaste:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sunrise starts at %1 and ends at %2
fi: Auringonnousu alkaa %1 ja päättyy %2

[ctx: @label]
en: Sunrise
fi: Auringonnousu

[ctx: @info:tooltip]
en: Sunset starts at %1 and ends at %2
fi: Auringonlasku alkaa %1 ja päättyy %2

[ctx: @label]
en: Sunset
fi: Auringonlasku

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar day. Choose custom times instead.
fi: Sijaintisi auringon nousu- ja laskuaikoja ei voitu päätellä yöttömän yön takia. Käytetään sen sijaan mukautettuja aikoja.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar night. Choose custom times instead.
fi: Sijaintisi auringon nousu- ja laskuaikoja ei voitu päätellä kaamoksen takia. Käytetään sen sijaan mukautettuja aikoja.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be reliably determined at your location. Choose custom times instead.
fi: Sijaintisi auringon nousu- ja laskuaikoja ei voitu luotettavasti päätellä. Käytetään sen sijaan mukautettuja aikoja.

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
fi: Napauta sijaintiasi kartalla.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
fi: Napsauta sijaintiasi kartalla.

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom out
fi: Loitonna

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
fi: Muokattu <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>maailman sijaintikartasta</link>, TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
