klipper - en to fi translation catalogue (141 entries)

en: Clipboard history:
fi: Leikepöydän historia:

[ctx: Number of entries]
en: %v entry | %v entries
fi[0]: %v tietue
fi[1]: %v tietuetta

en: Selection and Clipboard:
fi: Valinta ja leikepöytä:

[ctx: @info:tooltip]
en: When text or an area of the screen is highlighted with the mouse or keyboard, this is the <emphasis>selection</emphasis>. It can be pasted using the middle mouse button.<nl/><nl/>If the selection is explicitly copied using a <interface>Copy</interface> or <interface>Cut</interface> action, it is saved to the <emphasis>clipboard</emphasis>. It can be pasted using a <interface>Paste</interface> action. <nl/><nl/>When turned on this option keeps the selection and the clipboard the same, so that any selection is immediately available to paste by any means. If it is turned off, the selection may still be saved in the clipboard history (subject to the options below), but it can only be pasted using the middle mouse button.
fi: Kun näytöltä on hiirellä tai näppäimistöllä korostettu tekstiä tai alue, tämä on <emphasis>valinta</emphasis>, jonka voi liittää hiiren keskipainikkeella.<nl/><nl/>Jos valinta nimenomaisesti kopioidaan <interface>Kopioi</interface>- tai <interface>Leikkaa</interface>-toiminnolla, se tallentuu <emphasis>leikepöydälle</emphasis>, josta sen voi liittää <interface>Liitä</interface>-toiminnolla.<nl/><nl/>

en: Always save in history
fi: Tallenna aina historiaan

en: Text selection:
fi: Tekstivalinta:

en: Only when explicitly copied
fi: Vain kun on kopioitu

en: Whether text selections are saved in the clipboard history.
fi: Tallentuvatko tekstivalinnat leikepöytähistoriaan.

en: Non-text selection:
fi: Ei-tekstivalinta:

en: Never save in history
fi: Älä koskaan tallenna historiaan

en: Whether non-text selections (such as images) are saved in the clipboard history.
fi: Tallentuvatko ei-tekstivalinnat (kuten kuvat) leikepöytähistoriaan.

en: Show action popup menu:
fi: Näytä toimintoponnahdusvalikko:

[ctx: @info]
en: When text that matches an action pattern is selected or is chosen from the clipboard history, automatically show the popup menu with applicable actions. If the automatic menu is turned off here, or it is not shown for an excluded window, then it can be shown by using the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
fi: Kun toimintokuviota vastaava teksti on valittu tai valitaan leikepöydän historiasta, näytä automaattisesti toimintoponnahdusvalikko. Jos automaattinen valikko otetaan tässä pois käytöstä tai sitä ei näytetä pois suljetulle ikkunalle, sen saa näkyviin pikanäppäimellä <shortcut>%1</shortcut>.

[ctx: Unit of time]
en: %v second | %v seconds
fi[0]: %v sekunti
fi[1]: %v sekuntia

[ctx: No timeout]
en: None
fi: Ei mitään

en: Options:
fi: Valinnat:

[ctx: @info]
en: When a <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents, its <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu and can be executed.
fi: Kun <interface>sovituskuvio</interface> vastaa leikepöydän sisältöä, sen <interface>komennot</interface> näytetään Klipperin ponnahdusvalikossa, mistä ne voi suorittaa.

[ctx: @title:column]
en: Match pattern and commands
fi: Sovituskuviot ja komennot

[ctx: @title:column]
en: Description
fi: Kuvaus

en: Add Action...
fi: Lisää toiminto…

en: Edit Action...
fi: Muokkaa toimintoa…

en: Delete Action
fi: Poista toiminto

[ctx: @info]
en: These actions appear in the popup menu which can be configured on the <interface>Action Menu</interface> page.
fi: Nämä toiminnot näkyvät ponnahdusvalikossa, jonka voi määrittää <interface>toimintovalikon</interface> sivulla.

[ctx: @info]
en: Delete the selected action <resource>%1</resource><nl/>and all of its commands?
fi: Poistetaanko valittu toiminto <resource>%1</resource><nl/>kaikkine komentoineen?

en: Confirm Delete Action
fi: Vahvista poistamistoiminto

[ctx: General Config]
en: General
fi: Perusasetukset

en: General Configuration
fi: Perusasetukset

[ctx: Popup Menu Config]
en: Action Menu
fi: Toimintovalikko

en: Action Menu
fi: Toimintovalikko

[ctx: Actions Config]
en: Actions Configuration
fi: Toimintoasetukset

en: Actions Configuration
fi: Toimintoasetukset

[ctx: Shortcuts Config]
en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Shortcuts Configuration
fi: Pikanäppäinasetukset

en: QR Code
fi: QR-koodi

en: Data Matrix
fi: Datamatriisi

en: Code 39
fi: Koodi 39

en: Code 93
fi: Koodi 93

en: Code 128
fi: Koodi 128

en: Return to Clipboard
fi: Palaa leikepöydälle

[ctx: @action:button Copy to clipboard]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: @info:status]
en: An image of the QR code has been copied to clipboard
fi: QR-koodin kuva kopioitiin leikepöydälle

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy QR code image to clipboard
fi: Kopioi QR-koodin kuva leikepöydälle

en: Change the QR code type
fi: Vaihda QR-koodin tyyppiä

en: There is not enough space to display the QR code. Try resizing this applet.
fi: Tila ei riitä QR-koodin näyttämiseen. Kokeile sovelman koon muuttamista.

en: Creating QR code failed
fi: QR-koodin luominen epäonnistui

[ctx: @action:button]
en: Collapse
fi: Supista

[ctx: @action:button]
en: Expand
fi: Laajenna

en: Clear History
fi: Tyhjennä historia

en: All History
fi: Kaikki historia

en: Starred Only
fi: Vain tähdykälliset

en: No matches
fi: Ei osumia

en: Clipboard is empty
fi: Leikepöytä on tyhjä

en: Invoke action
fi: Kutsu toimintoa

en: Show QR code
fi: Näytä QR-koodi

en: Edit contents
fi: Muokkaa sisältöä

en: Remove from history
fi: Poista historiasta

en: Remove Star
fi: Poista tähdykkä

en: Star
fi: Tähdykkä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Text edit area
fi: Tekstimuokkausalue

[ctx: @action:button]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fi: Peru

en: Ignore
fi: Ohita

en: Replace Clipboard
fi: Korvaa leikepöytä

en: Add to Clipboard
fi: Lisää leikepöydälle

en: Command
fi: Komento

en: Output
fi: Tuloste

en: Description
fi: Kuvaus

en: Action Properties
fi: Toiminto-ominaisuudet

[ctx: @info]
en: An action takes effect when its <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents. When this happens, the action's <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu; if one of them is chosen, the command is executed.
fi: Toimintoa käytetään, kun sen <interface>sovituskuvio</interface> vastaa leikepöydän sisältöä. Kun näin tapahtuu, toiminnon <interface>komennot</interface> ilmestyvät Klipperin ponnahdusvalikkoon. Komento suoritetaan, jos se valitaan.

en: Enter a pattern to match against the clipboard
fi: Anna leikepöytään sovitettava kuvio

en: Match pattern:
fi: Sovita kuvioon:

[ctx: @info]
en: The match pattern is a regular expression. For more information see the <link url="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression">Wikipedia entry</link> for this topic.
fi: Sovitettava kuvio on säännöllinen lauseke. Lisätietoa löytyy aiheen <link url="https://fi.wikipedia.org/wiki/Säännöllinen_lauseke">Wikipedia-artikkelista</link>.

en: Enter a description for the action
fi: Anna toiminnolle kuvaus

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Include in automatic popup
fi: Sisällytä automaattiseen ponnahdusvalikkoon

[ctx: @info]
en: The commands for this match will be included in the automatic action popup, if it is enabled in the <interface>Action Menu</interface> page. If this option is turned off, the commands for this match will not be included in the automatic popup but they will be included if the popup is activated manually with the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
fi: Tätä vastaavat komennot sisällytetään automaattiseen toimintoponnahdusvalikkoon, jos se on otettu käyttöön <interface>toimintovalikko</interface>sivulla. Ellei asetus ole käytössä, komentoja ei sisällytetä valikkoon automaattisesti, mutta ne otetaan mukaan, jos käyttäjä avaa sen itse <shortcut>%1</shortcut>-pikanäppäimellä.

en: Add Command...
fi: Lisää komento…

en: Edit Command...
fi: Muokkaa komentoa…

en: Delete Command
fi: Poista komento

[ctx: @info]
en: Delete the selected command <resource>%1</resource>?
fi: Poistetaanko valittu komento <resource>%1</resource>?

en: Confirm Delete Command
fi: Vahvista poistokomento

en: Command Properties
fi: Komennon ominaisuudet

en: Enter the command and arguments
fi: Anna komento parametreineen

en: Command:
fi: Komento:

[ctx: @info]
en: A <placeholder>&#37;s</placeholder> in the command will be replaced by the complete clipboard contents. <placeholder>&#37;0</placeholder> through <placeholder>&#37;9</placeholder> will be replaced by the corresponding captured texts from the match pattern.
fi: <placeholder>&#37;</placeholder> komennossa korvataan leikepöydän koko sisällöllä. <placeholder>&#37;0</placeholder>–<placeholder>&#37;9</placeholder> korvataan sovituskuvion vastaavalla tekstikaappauksella.

en: Enter a description for the command
fi: Anna komennolle kuvaus

en: Output from command:
fi: Komennon tuloste:

en: Replace current clipboard
fi: Korvaa nykyinen leikepöytä

en: Append to clipboard
fi: Lisää leikepöydälle

en: What happens to the standard output of the command executed.
fi: Mitä tapahtuu suoritetun komennon vakiotulosvirrassa.

en: Reset the icon to the default for the command
fi: Palauta komennon kuvake oletuksekseen

en: Icon:
fi: Kuvake:

en: The clipboard history contains starred items. Clear them too?
fi: Leikepöytähistoria sisältää tähdykällisiä kohteita. Tyhjennetäänkö nekin?

en: Clear Clipboard History
fi: Tyhjennä leikepöydän historia

en: Clear Everything
fi: Tyhjennä kaikki

en: Keep Starred Items
fi: Säilytä tähdykälliset

en: Do you really want to clear and delete the entire clipboard history?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää ja poistaa leikepöydän koko historian?

[ctx: @info:tooltip width x height]
en: %1x%2
fi: %1 x %2

en: This item is starred. Do you really want to remove it from history?
fi: Merkinnässä on tähdykkä. Haluatko varmasti poistaa sen historiasta?

en: Remove Starred Item
fi: Poista tähdykällinen kohde

[ctx: @action:inmenu Toggle automatic action]
en: Automatic Action Popup Menu
fi: Automaattinen toimintoponnahdusvalikko

[ctx: @action:inmenu]
en: C&lear Clipboard History
fi: T&yhjennä leikepöydän historia

[ctx: @action:inmenu]
en: Manually Invoke Action on Current Clipboard
fi: Valitse toiminto nykyiselle leikepöydän sisällölle

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit Contents…
fi: Muokkaa &sisältöä…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show Barcode…
fi: Näytä &viivakoodi…

[ctx: @action:inmenu]
en: Next History Item
fi: Seuraava historiatietue

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous History Item
fi: Edellinen historiatietue

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Clipboard Items at Mouse Position
fi: Näytä leikepöytäkohteet hiiriosoittimen kohdalla

en: Clipboard history
fi: Leikepöydän historia

en: up
fi: ylemmäs

en: current
fi: nykyinen

en: down
fi: alemmas

note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: Klipper version
fi: Klipperin versio

note: i18n: ectx: label, entry (KeepClipboardContents), group (General)
en: Save history across desktop sessions
fi: Tallenna historia työpöytäistuntojen kesken

note: i18n: ectx: tooltip, entry (KeepClipboardContents), group (General)
en: Retain the clipboard history, so it will be available the next time you log in.
fi: Säilytä leikepöydän historia, jotta se on käytettävissä seuraavalla kirjautumiskerralla.

note: i18n: ectx: label, entry (PreventEmptyClipboard), group (General)
en: Prevent the clipboard from being cleared
fi: Estä leikepöydän tyhjentyminen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventEmptyClipboard), group (General)
en: Do not allow the clipboard to be cleared, for example when an application exits.
fi: Älä salli tyhjentää leikepöytää (esimerkiksi sovelluksen sulkeutuessa).

note: i18n: ectx: label, entry (SyncClipboards), group (General)
en: Keep the selection and clipboard the same
fi: Pidä valinta ja leikepöytä samoina

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SyncClipboards), group (General)
en: Content selected with the cursor is automatically copied to the clipboard so that it can be pasted with either a Paste action or a middle-click.<br/><a href="1">More about the selection and clipboard</a>.
fi: Kohdistimella valittu sisältö kopioituu automaattisesti leikepöydälle, josta sen voi liittää joko Liitä-toiminnolla tai hiiren keskipainikkeella.<br/><a href="1">Lisätietoa valinnasta ja leikepöydästä</a>.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreSelection), group (General)
en: Ignore the selection
fi: Sivuuta valinta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreSelection), group (General)
en: Content selected with the cursor but not explicitly copied to the clipboard is not automatically stored in the clipboard history, and can only be pasted using a middle-click.
fi: Kohdistimella valittu sisältö, jota ei ole kopioitu, ei automaattisesti tallennu leikepöytähistoriaan, ja sen voi liittää vain hiiren keskipainikkeella.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectionTextOnly), group (General)
en: Text selection only
fi: Vain tekstivalinta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectionTextOnly), group (General)
en: Only store text selections in the clipboard history, not images or any other type of data.
fi: Tallenna leikepöytähistoriaan vain tekstivalinnat, ei kuvia tai muita tietotyyppejä.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreImages), group (General)
en: Always ignore images
fi: Sivuuta aina kuvat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreImages), group (General)
en: Do not store images in the clipboard history, even if explicitly copied.
fi: Älä tallenna kuvia leikepöytähistoriaan, vaikka ne olisi kopioitu.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGUIRegExpEditor), group (General)
en: Use graphical regexp editor
fi: Käytä graafista muokkainta

note: i18n: ectx: label, entry (URLGrabberEnabled), group (General)
en: Immediately on selection
fi: Heti valittaessa

note: i18n: ectx: tooltip, entry (URLGrabberEnabled), group (General)
en: Show the popup menu of applicable actions as soon as a selection is made.
fi: Näytä käytettävissä olevien komentojen ponnahdusvalikko heti, kun valinta on tehty.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeoutForActionPopups), group (General)
en: Automatic action menu time:
fi: Automaattisen toimintovalikon aika:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (TimeoutForActionPopups), group (General)
en: Display the automatic action popup menu for this time.
fi: Näytä automaattinen toimintoponnahdusvalikko näin kauan.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxClipItems), group (General)
en: History size:
fi: Historian koko:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MaxClipItems), group (General)
en: The clipboard history will store up to this many items.
fi: Leikepöytähistoria tallentaa enintään näin monta tietuetta.

note: i18n: ectx: label, entry (ActionList), group (General)
en: Dummy entry for indicating changes in an action's tree widget
fi: Tyhjä tietue (osoittaa toiminnon puusovelman muutoksia)

note: i18n: ectx: label, entry (StripWhiteSpace), group (Actions)
en: Trim whitespace from selection
fi: Poista valinnasta tyhjemerkit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StripWhiteSpace), group (Actions)
en: Remove any whitespace from the start and end of selected text, before performing an action. For example, this ensures that a URL pasted in a browser is interpreted as expected. The text saved on the clipboard is not affected.
fi: Poista tyhjemerkit valitun tekstin alusta ja lopusta ennen toiminnon suorittamista. Tällä voi esimerkiksi varmistaa, että selaimeen liitetty verkko-osoite toimii oikein. Leikepöydälle tallennettua tekstiä ei muuteta.

note: i18n: ectx: label, entry (ReplayActionInHistory), group (Actions)
en: For an item chosen from history
fi: Historiasta valitulle tietueelle

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ReplayActionInHistory), group (Actions)
en: Show the popup menu of applicable actions if an entry is chosen from the clipboard history.
fi: Näytä käytettävissä olevien toimintojen ponnahdusvalikko, jos leikepöydän historiasta valitaan tietue.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMagicMimeActions), group (Actions)
en: Include MIME actions
fi: Sisällytä MIME-toiminnot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableMagicMimeActions), group (Actions)
en: If a file name or URL is selected, include applications that can accept its MIME type in the popup menu.
fi: Jos tiedostonimi tai verkko-osoite on valittu, sisällytä ponnahdusvalikkoon sen MIME-tyypin hyväksyvät sovellukset.

en: Clipboard Popup
fi: Leikepöydän ponnahdusvalikko

en: &Cancel
fi: &Peru
