kcmfonts - en to fi translation catalogue (48 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
fi: Pakota fontin DPI X11:ssä

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
fi: Yleisfontti

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
fi: Tasavälinen fontti

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
fi: Pieni fontti

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
fi: Työkalurivin fontti

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
fi: Valikkofontti

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
fi: Ikkunan otsikon fontti

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
fi: Valmistajan oletus

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
fi: Ei mikään

en: Vertical RGB
fi: Pystysuuntainen RGB

en: Vertical BGR
fi: Pystysuuntainen BGR

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
fi: Valmistajan oletus

[ctx: medium hinting]
en: Medium
fi: Keskisuuri

[ctx: no hinting]
en: None
fi: Ei mikään

[ctx: slight hinting]
en: Slight
fi: Vähäinen

[ctx: full hinting]
en: Full
fi: Täysi

[ctx: %1 is the name of a font type, %2 is the size in points (pt). Ex: Noto Sans 10pt]
en: %1 %2pt
fi: %1 %2 pt

en: Adjust Global Scale…
fi: Säädä yleismittakaavaa…

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
fi: Pehmennyksen tai DPI:n muutokset tulevat voimaan vasta myöhemmin käynnistetyissä ohjelmissa.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
fi: Hyvin suuret fontit voivat näyttää oudolta. Suuren fonttikoon sijaan saattaa kannattaa säätää yleismittakaavaa.

[ctx: @info]
en: “Display” fonts are <link url='https://wikipedia.org/wiki/Display_typeface'>not intended for use on computer displays</link>, and may produce odd results. Consider using a different font.
fi: ”Display”-fontteja <link url='https://wikipedia.org/wiki/Display_typeface'>ei ole tarkoitettu tietokonenäytöille</link>, ja ne voivat aiheuttaa outoja tuloksia. Harkitse toista fonttia.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
fi: Käyttöliittymän skaalaukseen suositellaan yleismittakaavan säätämistä.

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is not designed to be usable with fonts smaller than 4pt. Size has been reset to 4pt.
fi: Plasmaa ei ole suunniteltu käyttämään 4:ää pistettä pienempiä fontteja. Kooksi on palautettu 4 pt.

[ctx: @info:usagetip]
en: Very small fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very small font size, consider adjusting the global screen scale.
fi: Hyvin pienet fontit voivat näyttää oudolta. Pienen fonttikoon sijaan saattaa kannattaa säätää yleismittakaavaa.

en: &Adjust All Fonts…
fi: &Säädä kaikkia fontteja…

en: General:
fi: Yleinen:

en: Select general font
fi: Valitse yleisfontti

en: Fixed width:
fi: Tasavälinen:

en: Select fixed width font
fi: Valitse tasavälinen fontti

en: Small:
fi: Pieni:

en: Select small font
fi: Valitse pieni fontti

en: Toolbar:
fi: Työkalurivi:

en: Select toolbar font
fi: Valitse työkalurivin fontti

en: Menu:
fi: Valikko:

en: Select menu font
fi: Valitse valikkofontti

en: Window title:
fi: Ikkunan otsikko:

en: Select window title font
fi: Valitse ikkunaotsikon fontti

en: Anti-Aliasing:
fi: Pehmennys:

en: Enable
fi: Käytä

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
fi: Näyttöjen kuvapisteet ovat yleensä ruudukkona, joten fontit, joiden muoto ei sovi ruudukkoon, näyttävät rosoisilta ja virheellisiltä, ellei vaikutelmaa paranneta <emphasis>antialiasoinnilla</emphasis>. Asetusta kannattaa käyttää, ellei se aiheuta ongelmia.

en: Exclude range from anti-aliasing
fi: Pehmentämättä jätettävä väli

en: to
fi: –

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
fi: Alipikselihahmonnus:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
fi: <para>TFT- tai LCD-näytöissä kukin kuvapiste koostuu todellisuudessa kolmesta–neljästä pienemmästä yksivärisestä valopisteestä. Näitä <emphasis>alikuvapisteitä</emphasis> voi muuttaa erikseen näyttöfonttien laadun parantamiseksi.</para><para>Hahmonnuslaatu paranee vain, jos valinta vastaa tapaa, jolla näyttösi alikuvapisteet on järjestetty. Useimmat näytöt käyttävät <emphasis>RGB</emphasis>-alikuvapisteiden lineaarista järjestystä, jotkin <emphasis>BGR</emphasis>-järjestystä tai jotakin oudompaa, mitä tämä ominaisuus ei tue.</para>Tämä ei toimi kuvaputkinäytöissä (CRT).

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
fi: Vihjeistys:

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
fi: Vihjeistys on tekniikka, jossa fonttiin upotettuja vihjeitä käytetään parantamaan hahmonnuslaatua etenkin pienissä fonttikoissa. Vahvempi vihjeistys johtaa yleensä terävämpiin reunoihin, mutta pienet kirjaimet muistuttavat muodoltaan vähemmän suurikokoisia vastineitaan.

en: Force font DPI:
fi: Pakota fontin DPI:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
fi: <para>Syötä tähän näytön DPI-luku, jotta näyttöfonttien koko vastaisivat niiden fyysistä kokoa tulostettaessa. Joissakin sovelluksissa asetuksen muuttaminen voi aiheuttaa ongelmia: kuvakkeet tai kuvat eivät esimerkiksi skaalaudu odotetusti.</para>
