kfontinst - en to fr translation catalogue (420 entries)

en: Do you wish to install the font(s) for personal use (only available to you), or system-wide (available to all users)?
fr: Voulez-vous installer ces polices pour une utilisation personnelle (uniquement pour vous) ou applicable à tout le système (tous les utilisateurs) ?

en: Where to Install
fr: Emplacement d'installation

en: Font Installer
fr: Installateur de polices

en: Simple font installer
fr: Installateur simple de polices

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
fr: Rend la fenêtre temporaire pour une application X définie par son identifiant « winid »

en: URL to install
fr: URL d'installation

en: Print
fr: Imprimer

en: Canceling…
fr: Annulation...

en: Font Printer
fr: Impression de polices

en: Simple font printer
fr: Impression simple de polices

en: Size index to print fonts
fr: Taille initiale pour l'impression de polices

en: Font to print, specified as "Family,Style" where Style is a 24-bit decimal number composed as: <weight><width><slant>
fr: Police à imprimer, spécifiée sous la forme « famille, style », où le style est une valeur décimale sur 24 bits présentée sous la forme : <poids><largeur><angle>

en: File containing list of fonts to print
fr: Fichier contenant la liste des polices à imprimer

en: Remove file containing list of fonts to print
fr: Supprimer le fichier contenant la liste des polices à imprimer

en: Open an existing font file
fr: Ouvrir un fichier existant de police

en: Print font preview
fr: Imprimer un aperçu de police

en: Select Font to View
fr: Sélectionner la police à afficher

en: URL to open
fr: URL à ouvrir

en: Font Viewer
fr: Afficheur de polices

en: Simple font viewer
fr: Afficheur simple de polices

en: Duplicate Fonts
fr: Dupliquer des polices

en: Scanning for duplicate fonts. Please wait…
fr: Recherche en cours de polices dupliquées. Veuillez patienter...

en: No duplicate fonts found.
fr: Aucune police dupliquée trouvée.

en: Delete Marked Files
fr: Supprimer les fichiers sélectionnés

en: %1 duplicate font found. | %1 duplicate fonts found.
fr[0]: %1 police dupliquée trouvée.
fr[1]: %1 polices dupliquées trouvées.

en: Are you sure you wish to delete:
    %1
fr: Voulez-vous vraiment supprimer :
    %1

en: Are you sure you wish to delete:
fr: Voulez-vous vraiment supprimer :

en: Cancel font scan?
fr: Annuler l'analyse des polices ?

en: Font/File
fr: Police / Fichier

en: Size
fr: Taille

en: Links To
fr: Liens vers

en: Open in Font Viewer
fr: Ouvrir dans l'afficheur de polices

en: Properties
fr: Propriétés

en: Unmark for Deletion
fr: Annuler la marque pour suppression

en: Mark for Deletion
fr: Marquer pour suppression

en: Open font in font viewer? | Open all %1 fonts in font viewer?
fr[0]: Voulez-vous ouvrir la police dans l'afficheur de polices ?
fr[1]: Voulez-vous ouvrir les %1 polices dans l'afficheur de polices ?

en: Family
fr: Famille

en: Foundry
fr: Fonderie

en: FontConfig Match
fr: Correspondance FontConfig

en: File Type
fr: Type de fichier

en: File Name
fr: Nom du fichier

en: File Location
fr: Emplacement du fichier

en: Writing System
fr: Écriture sur le système

en: Set Criteria
fr: Définir un critère

en: Symbol/Other
fr: Symbole / Autre

en: Filter by %1…
fr: Filtrer par %1...

en: Font
fr: Police

en: Status
fr: État

en: This column shows the status of the font family, and of the individual font styles.
fr: Cette colonne donne l'état d'une famille de polices et des styles individuels d'une police.

en: <p>This list shows your installed fonts. The fonts are grouped by family, and the number in square brackets represents the number of styles in which the family is available. e.g.</p><ul><li>Times [4]<ul><li>Regular</li><li>Bold</li><li>Bold Italic</li><li>Italic</li></ul></li></ul>
fr: <p>Cette liste affiche les polices installées. Celles-ci sont regroupées par famille et le chiffre entre crochets correspond au nombre de styles disponibles dans cette famille. Exemple :</p><ul><li>Times [4]<ul><li>Normal</li><li>Gras</li><li>Italique Gras</li><li>Italique</li></ul></li></ul>

en: …plus %1 more
fr: ...et %1 en plus

en: Delete
fr: Supprimer

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Print…
fr: Imprimer...

en: Reload
fr: Recharger

en: Open all %1 fonts in font viewer?
fr: Voulez-vous vraiment ouvrir les %1 polices dans l'afficheur de polices ?

en: All Fonts
fr: Toutes les polices

en: Personal Fonts
fr: Polices personnelles

en: System Fonts
fr: Polices du système

en: Unclassified
fr: Non classées

en: Group
fr: Groupe

en: <p>Do you really want to remove '<b>%1</b>'?</p><p><i>This will only remove the group, and not the actual fonts.</i></p>
fr: <p>Voulez-vous vraiment supprimer <b>%1</b> ?</p> <p><i>Cette action ne supprimera que le groupe mais pas les polices courantes.</i></p>

en: Remove Group
fr: Supprimer le groupe

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove group
fr: Supprimer le groupe

en: <h3>Font Groups</h3><p>This list displays the font groups available on your system. There are 2 main types of font groups:<ul><li><b>Standard</b> are special groups used by the font manager.<ul>%1</ul></li><li><b>Custom</b> are groups created by you. To add a font family to one of these groups simply drag it from the list of fonts, and drop onto the desired group. To remove a family from the group, drag the font onto the "All Fonts" group.</li></ul></p>
fr: <h3>Groupes de polices</h3> <p>Cette liste présente les groupes de polices disponibles sur votre système. Il existe deux types principaux de groupes : <ul> <li><b>Standard</b> Les groupes utilisés par le gestionnaire de polices. <ul>%1</ul> </li> <li><b>Personnalisés</b> Les groupes que vous avez créés. Pour ajouter une famille de polices à un des ces groupes, faites la glisser de la liste des polices et déposez-la dans le groupe souhaité. Pour supprimer une famille de polices, glissez-la dans le groupe « Toutes les polices ».</li> </ul> </p>

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
fr: <li><i>Toutes les polices</i> contient toutes les polices installées sur votre système.</li><li><i>Non classées</i> contient toutes les polices non placées dans un groupe « Personnalisé ».</li>

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system - both  "System" and "Personal".</li><li><i>System</i> contains all fonts that are installed system-wide (i.e. available to all users).</li><li><i>Personal</i> contains your personal fonts.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
fr: <li><i>Toutes les polices</i> contient toutes les polices installées sur votre système, aussi bien « Système » que « Personnel ».</li> <li><i>Système</i> contient toutes les polices installées et applicables à tout le système (accessibles par tous les utilisateurs).</li> <li><i>Personnel</i> contient vos polices personnelles.</li><li><i>Non classées</i> contient toutes les polices qui n'ont pas été encore placées dans un groupe « Personnalisé ».</li>

en: <qt>A group named <b>'%1'</b> already exists.</qt>
fr: <qt>Un groupe nommé <b>%1</b> existe déjà.</qt>

en: Rename…
fr: Renommer...

en: Export…
fr: Exporter...

en: Add to "%1".
fr: Ajouter à %1.

en: Remove from current group.
fr: Supprimer du groupe courant.

en: Move to personal folder.
fr: Déplacer dans le dossier personnel.

en: Move to system folder.
fr: Déplacer dans le dossier système.

en: Skip
fr: Ignorer

en: AutoSkip
fr: Ignorer automatiquement

en: <h3>Cancel?</h3><p>Are you sure you wish to cancel?</p>
fr: <h3>Annuler ?</h3><p>Voulez-vous vraiment annuler ?</p>

en: <h3>Finished</h3><p>Please note that any open applications will need to be restarted in order for any changes to be noticed.</p>
fr: <h3>Terminé</h3><p>Veuillez noter que les applications ouvertes devront être re-démarrées pour que les modifications soient prises en compte.</p>

en: Do not show this message again
fr: Ne plus jamais afficher ce message

en: Installing
fr: Installation

en: Uninstalling
fr: Désinstallation

en: Enabling
fr: Activation

en: Moving
fr: Déplacement

en: Updating
fr: Actualisation

en: Removing
fr: Suppression

en: Disabling
fr: Désactivation

en: Updating font configuration. Please wait…
fr: Mise à jour en cours de la configuration de la police. Veuillez patienter...

en: Unable to start backend.
fr: Impossible de démarrer le moteur.

en: Backend died, but has been restarted. Please try again.
fr: Le moteur s'est arrêté mais a été redémarré. Veuillez essayer à nouveau.

en: <h3>Error</h3>
fr: <h3>Erreur</h3>

en: Failed to download <i>%1</i>
fr: Impossible de télécharger <i>%1</i>

en: System backend died. Please try again.<br><i>%1</i>
fr: Le moteur système s'est arrêté. Veuillez essayer à nouveau.<br><i>%1</i>

en: <i>%1</i> is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
fr: <i>%1</i> est une police « bitmap » mais celles-ci ont été désactivées sur votre système.

en: <i>%1</i> contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
fr: <i>%1</i> contient la police <b>%2</b> qui est déjà installée sur votre système.

en: <i>%1</i> is not a font.
fr: <i>%1</i> n'est pas une police.

en: Could not remove all files associated with <i>%1</i>
fr: Impossible de supprimer tous les fichiers associés à <i>%1</i>

en: Failed to start the system daemon.<br><i>%1</i>
fr: Impossible de démarrer le démon du système.<br><i>%1</i>

en: <i>%1</i> already exists.
fr: <i>%1</i> existe déjà.

en: <i>%1</i> does not exist.
fr: <i>%1</i> n'existe pas.

en: Permission denied.<br><i>%1</i>
fr: Permission refusée.<br><i>%1</i>

en: Unsupported action.<br><i>%1</i>
fr: Action non prise en charge.<br><i>%1</i>

en: Authentication failed.<br><i>%1</i>
fr: Échec de l'authentification.<br><i>%1</i>

en: Unexpected error while processing: <i>%1</i>
fr: Erreur inattendue lors du traitement de : <i>%1</i>

en: Font Management
fr: Gestion des polices de caractères

en: Developer and maintainer
fr: Développeur et mainteneur

en: Create New Group…
fr: Créer un nouveau groupe...

en: Remove Group…
fr: Supprimer un groupe...

en: Enable Fonts in Group…
fr: Activer des polices dans un groupe...

en: Disable Fonts in Group…
fr: Désactiver des polices dans un groupe...

en: This displays a preview of the selected font.
fr: Ceci affiche un aperçu de la police sélectionnée.

en: Find Duplicates…
fr: Rechercher des doublons…

en: Scan for Duplicate Fonts…
fr: Rechercher des polices dupliquées...

en: Install from File…
fr: Installer à partir d'un fichier...

en: Install fonts from a local file
fr: Installer les polices contenues dans un fichier local

en: Get New Fonts…
fr: Obtenir de nouvelles polices...

en: Download new fonts
fr: Télécharger de nouvelles polices

en: Delete Selected Fonts…
fr: Supprimer les polices sélectionnées...

en: Change Preview Text…
fr: Modifier le texte d'aperçu...

en: <h1>Font Installer</h1><p> This module allows you to install TrueType, Type1, and Bitmap fonts.</p><p>You may also install fonts using Konqueror: type fonts:/ into Konqueror's location bar and this will display your installed fonts. To install a font, simply copy one into the folder.</p>
fr: <h1>Installateur de polices</h1><p> Ce module vous permet d'installer des polices « TrueType », « Type1 » et « bitmap ».</p><p>Vous pouvez aussi installer des polices en utilisant Konqueror : saisissez « fonts:/ » dans la barre d'URL de Konqueror. Cela vous permettra d'afficher vos polices installées. Pour installer une police, il suffit de la copier dans ce dossier.</p>

en: <h1>Font Installer</h1><p> This module allows you to install TrueType, Type1, and Bitmap fonts.</p><p>You may also install fonts using Konqueror: type fonts:/ into Konqueror's location bar and this will display your installed fonts. To install a font, simply copy it into the appropriate folder -  "%1" for fonts available to just yourself, or  "%2" for system-wide fonts (available to all).</p>
fr: <h1>Installateur de polices</h1> <p> Ce module vous permet d'installer des polices « TrueType », « Type1 » et « bitmap ».</p><p>Vous pouvez également installer des polices en utilisant Konqueror : saisissez « fonts:/ » dans sa barre d'adresses. Cela vous permettra d'afficher vos polices installées. Pour ajouter une police, copiez-la dans le dossier approprié : - %1 pour une police uniquement pour vous ou %2 pour une police applicable à tous les utilisateurs.</p>

en: Add Fonts
fr: Ajouter des polices

en: Failed to save list of fonts to print.
fr: Impossible d'enregistrer la liste des polices à imprimer.

en: Failed to start font printer.
fr: Impossible de démarrer l'impression de polices.

en: There are no printable fonts.
    You can only print non-bitmap and enabled fonts.
fr: Il n'existe aucune police imprimable.
    Vous ne pouvez imprimer que les polices actives et non au format « bitmap ».

en: Cannot Print
fr: Impossible d'imprimer

en: You did not select anything to delete.
fr: Vous n'avez rien sélectionné à effacer.

en: Nothing to Delete
fr: Rien à supprimer

en: <p>Do you really want to delete</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
fr: <p>Voulez-vous vraiment supprimer</p><p><b>%1</b> ?</p>

en: Delete Font
fr: Supprimer la police

en: Do you really want to delete this font? | Do you really want to delete these %1 fonts?
fr[0]: Voulez-vous vraiment supprimer cette police ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment supprimer ces %1 polices ?

en: Delete Fonts
fr: Supprimer les polices

en: Deleting font(s)…
fr: Suppression en cours de police(s)...

en: You did not select anything to move.
fr: Vous n'avez rien sélectionné à déplacer.

en: Nothing to Move
fr: Rien à déplacer

en: <p>Do you really want to move</p><p>'<b>%1</b>'</p><p>from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
fr: <p>Voulez-vous vraiment déplacer</p><p><b>%1</b> ?</p><p>de <i>%2</i> vers <i>%3</i> ?</p>

en: Move Font
fr: Déplacer une police

en: Move
fr: Déplacer

en: <p>Do you really want to move this font from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p> | <p>Do you really want to move these %1 fonts from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
fr[0]: <p>Voulez-vous vraiment déplacer cette police de <i>%2</i> vers <i>%3</i> ?</p>
fr[1]: <p>Voulez-vous vraiment déplacer ces %1 polices de <i>%2</i> vers <i>%3</i> ?</p>

en: Move Fonts
fr: Déplacer des polices

en: Moving font(s)…
fr: Déplacement en cours des polices...

en: Export Group
fr: Exporter le groupe

en: No files?
fr: Aucun fichier ?

en: Failed to open %1 for writing
fr: Impossible d'ouvrir %1 en écriture

en: Create New Group
fr: Créer un nouveau groupe

en: Name of new group:
fr: Nom du nouveau groupe :

en: New Group
fr: Nouveau groupe

en: Preview Text
fr: Aperçu du texte

en: Please enter new text:
fr: Veuillez saisir un nouveau texte :

en: Scanning font list…
fr: Analyse en cours de la liste des polices...

en: No fonts
fr: Aucune police

en: 1 Font | %1 Fonts
fr[0]: Une police
fr[1]: %1 polices

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Partially enabled:</td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%4</td></tr></table>
fr: <table><tr><td>Polices actives : </td><td>%1</td></tr><tr><td>Polices inactives : </td><td>%2</td></tr><tr><td>Polices partiellement actives : </td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">Total des polices : </td><td>%4</td></tr></table>

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%3</td></tr></table>
fr: <table><tr><td>Polices actives : </td><td>%1</td></tr><tr><td>Polices inactives : </td><td>%2</td></tr><tr><td>Total des polices : </td><td>%3</td></tr></table>

en: Looking for any associated files…
fr: Recherche en cours de fichiers associés...

en: Scanning Files…
fr: Analyse des fichiers en cours...

en: Looking for additional files to install…
fr: Recherche en cours de fichiers supplémentaires à installer...

en: Looking for files associated with %1
fr: Recherche de fichiers associés à %1 en cours

en: Installing font(s)…
fr: Installation de polices en cours...

en: You did not select anything to enable.
fr: Vous n'avez rien sélectionné à activer.

en: You did not select anything to disable.
fr: Vous n'avez rien sélectionné à désactiver.

en: Nothing to Enable
fr: Rien à activer

en: Nothing to Disable
fr: Rien à désactiver

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
fr: <p>Voulez-vous vraiment activer</p><p><b>%1</b> ?</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
fr: <p>Voulez-vous vraiment désactiver</p><p><b>%1</b>  ?</p>

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
fr: <p>Voulez-vous vraiment activer</p> <p>« <b>%1</b> », contenue dans le groupe « <b>%2</b> » ?</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
fr: <p>Voulez-vous vraiment désactiver</p> <p><b>%1</b>, contenue dans le groupe « <b>%2</b> » ?</p>

en: Enable Font
fr: Activer une police

en: Disable Font
fr: Désactiver une police

en: Do you really want to enable this font? | Do you really want to enable these %1 fonts?
fr[0]: Voulez-vous vraiment activer cette police ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment activer ces %1 polices ?

en: Do you really want to disable this font? | Do you really want to disable these %1 fonts?
fr[0]: Voulez-vous vraiment désactiver cette police ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment désactiver ces %1 polices ?

en: <p>Do you really want to enable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to enable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
fr[0]: <p>Voulez-vous vraiment activer la police contenue dans le groupe <b> %2 </b> ?</p>
fr[1]: <p>Voulez-vous vraiment activer les %1 polices contenues dans le groupe <b> %2 </b> ?</p>

en: <p>Do you really want to disable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to disable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
fr[0]: <p>Voulez-vous vraiment désactiver la police contenue dans le groupe <b> %2 </b> ?</p>
fr[1]: <p>Voulez-vous vraiment désactiver les %1 polices contenues dans le groupe <b> %2 </b> ?</p>

en: Enable Fonts
fr: Activer des polices

en: Disable Fonts
fr: Désactiver des polices

en: Enabling font(s)…
fr: Activation des polices en cours...

en: Disabling font(s)…
fr: Désactivation de polices en cours...

en: Print Font Samples
fr: Imprimer des exemples de polices

en: Select size to print font:
fr: Sélectionnez la taille d'impression de la police :

en: 18pt
fr: 18 pt

en: 24pt
fr: 24 pt

en: 36pt
fr: 36 pt

en: 48pt
fr: 48 pt

en: Can only install fonts to either "%1" or "%2".
fr: Impossible d'installer d'autres polices que %1 ou %2.

en: You cannot install a fonts package directly.
    Please extract %1, and install the components individually.
fr: Impossible d'installer directement un paquet de polices.
    Veuillez extraire %1 et installer individuellement les composants.

en: Cannot copy fonts
fr: Impossible de copier les polices

en: Cannot move fonts
fr: Impossible de déplacer les polices

en: Only fonts may be deleted.
fr: Seules les polices peuvent être supprimées.

en: Can only remove fonts from either "%1" or "%2".
fr: Impossible de supprimer d'autres polices que %1 ou %2.

en: Please specify "%1" or "%2".
fr: Veuillez indiquer %1 ou %2.

en: No special methods supported.
fr: Aucun méthode spéciale prise en charge.

en: Fonts
fr: Polices

en: Failed to start the system daemon
fr: Impossible de démarrer le démon du système

en: Backend died
fr: Le moteur s'est arrêté

en: %1 is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
fr: %1 est une police « bitmap » mais celles-ci ont été désactivées sur votre système.

en: %1 contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
fr: %1 contient la police %2, qui est déjà installée sur votre système.

en: %1 is not a font.
fr: %1 n'est pas une police.

en: Could not remove all files associated with %1
fr: Impossible de supprimer tous les fichiers associés à %1

en: Unknown
fr: Inconnu

en: No characters found.
fr: Aucun caractère trouvé.

[ctx: A sentence that uses all of the letters of the alphabet]
en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
fr: Voix ambiguë d'un cœur qui au zéphyr préfère les jattes de kiwis

en: ERROR: Could not determine font's name.
fr: Erreur : impossible de déterminer le nom de la police.

en: Personal
fr: Personnel

en: System
fr: Système

en: All
fr: Tous

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Thin
fr: Fin

en: Extra Light
fr: Extra léger

en: Ultra Light
fr: Ultra léger

en: Light
fr: Léger

en: Regular
fr: Classique

en: Medium
fr: Moyen

en: Demi Bold
fr: Demi gras

en: Semi Bold
fr: Semi gras

en: Bold
fr: Gras

en: Extra Bold
fr: Extra gras

en: Ultra Bold
fr: Ultra gras

en: Black
fr: Noir

en: Heavy
fr: Fort

en: Roman
fr: Romain

en: Italic
fr: Italique

en: Ultra Condensed
fr: Ultra condensé

en: Extra Condensed
fr: Extra condensé

en: Condensed
fr: Condensé

en: Semi Condensed
fr: Semi condensé

en: Semi Expanded
fr: Semi expansé

en: Expanded
fr: Expansé

en: Extra Expanded
fr: Extra expansé

en: Ultra Expanded
fr: Ultra expansé

en: Monospaced
fr: A espacement fixe

en: Proportional
fr: Proportionnel

en: Other, Control
fr: Autre, commande

en: Other, Format
fr: Autre, formatage

en: Other, Not Assigned
fr: Autre, non affecté

en: Other, Private Use
fr: Autre, usage privé

en: Other, Surrogate
fr: Autre, seizet d'indirection

en: Letter, Lowercase
fr: Lettre, minuscule

en: Letter, Modifier
fr: Lettre, modificateur

en: Letter, Other
fr: Lettre, autre

en: Letter, Titlecase
fr: Lettre, casse de titre

en: Letter, Uppercase
fr: Lettre, majuscule

en: Mark, Spacing Combining
fr: Marque, combinatoire avec chasse

en: Mark, Enclosing
fr: Marque, englobante

en: Mark, Non-Spacing
fr: Marque, à chasse nulle

en: Number, Decimal Digit
fr: Nombre, chiffre décimal

en: Number, Letter
fr: Nombre, lettre

en: Number, Other
fr: Nombre, autre

en: Punctuation, Connector
fr: Ponctuation, connecteur

en: Punctuation, Dash
fr: Ponctuation, tiret

en: Punctuation, Close
fr: Ponctuation, fin

en: Punctuation, Final Quote
fr: Ponctuation, guillemet final

en: Punctuation, Initial Quote
fr: Ponctuation, guillemet initial

en: Punctuation, Other
fr: Ponctuation, autre

en: Punctuation, Open
fr: Ponctuation, début

en: Symbol, Currency
fr: Symbole, monnaie

en: Symbol, Modifier
fr: Symbole, modificateur

en: Symbol, Math
fr: Symbole, mathématique

en: Symbol, Other
fr: Symbole, autre

en: Separator, Line
fr: Séparateur, ligne

en: Separator, Paragraph
fr: Séparateur, paragraphe

en: Separator, Space
fr: Séparateur, espace

en: Category
fr: Catégorie

en: XML Decimal Entity
fr: Entité XML décimale

en: Show Face:
fr: Afficher la face :

en: Install…
fr: Installer...

en: Change Text…
fr: Changer le texte...

en: Could not read font.
fr: Impossible de lire la police.

en: Preview String
fr: Chaîne d'aperçu

en: Please enter new string:
fr: Veuillez saisir la nouvelle chaîne :

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: &Main Toolbar
fr: Barre &principale d'outils

en: Preview Type
fr: Type d'aperçu

en: Standard Preview
fr: Aperçu standard

en: All Characters
fr: Tous les caractères

en: Unicode Block: %1
fr: Bloc « Unicode » : %1

en: Unicode Script: %1
fr: Script « Unicode » : %1

en: Basic Latin
fr: Latin classique

en: Latin-1 Supplement
fr: Supplément Latin-1

en: Latin Extended-A
fr: Latin étendu-A

en: Latin Extended-B
fr: Latin étendu-B

en: IPA Extensions
fr: Extensions IPA

en: Spacing Modifier Letters
fr: Lettres modificatrices d'espacement

en: Combining Diacritical Marks
fr: Signes diacritiques jonctifs

en: Greek and Coptic
fr: Grec et copte

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Cyrillic Supplement
fr: Supplément cyrillique

en: Armenian
fr: Arménien

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Arabic
fr: Arabe

en: Syriac
fr: Syriaque

en: Arabic Supplement
fr: Supplément arabe

en: Thaana
fr: Thâna

en: NKo
fr: N'ko

en: Devanagari
fr: Devanâgarî

en: Gurmukhi
fr: Gourmoukhî

en: Gujarati
fr: Goudjarati

en: Telugu
fr: Télougou

en: Kannada
fr: Kannara

en: Sinhala
fr: Sri Lankais

en: Thai
fr: Thaï

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Hangul Jamo
fr: Jamos hangûl

en: Ethiopic
fr: Éthiopien

en: Ethiopic Supplement
fr: Supplément éthiopien

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
fr: Syllabaires autochtones canadiens

en: Runic
fr: Runes

en: Tagalog
fr: Tagal

en: Hanunoo
fr: Hanounóo

en: Buhid
fr: Bouhide

en: Tagbanwa
fr: Tagbanoua

en: Mongolian
fr: Mongol

en: Tai Le
fr: Taï-le

en: New Tai Lue
fr: Nouveau Tai lü

en: Khmer Symbols
fr: Symboles khmers

en: Buginese
fr: Bougui

en: Balinese
fr: Balinais

en: Phonetic Extensions
fr: Extensions phonétiques

en: Phonetic Extensions Supplement
fr: Supplément d'extensions phonétiques

en: Combining Diacritical Marks Supplement
fr: Supplément de marques diacritiques jonctives

en: Latin Extended Additional
fr: Latin étendu additionnel

en: Greek Extended
fr: Grec étendu

en: General Punctuation
fr: Ponctuation générale

en: Superscripts and Subscripts
fr: Exposants et indices

en: Currency Symbols
fr: Symboles monétaires

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
fr: Marques diacritiques jonctives pour les symboles

en: Letter-Like Symbols
fr: Symboles lettrés

en: Number Forms
fr: Formes numériques

en: Arrows
fr: Flèches

en: Mathematical Operators
fr: Opérateurs mathématiques

en: Miscellaneous Technical
fr: Technique divers

en: Control Pictures
fr: Pictogrammes de commande

en: Optical Character Recognition
fr: Reconnaissance optique de caractères

en: Enclosed Alphanumerics
fr: Alphanumériques entourés

en: Box Drawing
fr: Forme de boîte

en: Block Elements
fr: Éléments de bloc

en: Geometric Shapes
fr: Formes géométriques

en: Miscellaneous Symbols
fr: Symboles divers

en: Dingbats
fr: Ornements typographiques (« Dingbats »)

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
fr: Symboles mathématiques divers-A

en: Supplemental Arrows-A
fr: Supplément de flèches-A

en: Braille Patterns
fr: Motifs de braille

en: Supplemental Arrows-B
fr: Supplément de flèches-B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
fr: Symboles mathématiques divers-B

en: Supplemental Mathematical Operators
fr: Opérateurs mathématiques supplémentaires

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
fr: Symboles et flèches divers

en: Glagolitic
fr: Glagolitique

en: Latin Extended-C
fr: Latin étendu-C

en: Coptic
fr: Copte

en: Georgian Supplement
fr: Supplément géorgien

en: Tifinagh
fr: Tifinaghe

en: Ethiopic Extended
fr: Éthiopien étendu

en: Supplemental Punctuation
fr: Ponctuation complémentaire

en: CJK Radicals Supplement
fr: Supplément de clés CJC

en: Kangxi Radicals
fr: Clés kangxies

en: Ideographic Description Characters
fr: Symboles de description idéographique

en: CJK Symbols and Punctuation
fr: Symboles et ponctuation CJC

en: Hangul Compatibility Jamo
fr: Jamos de compatibilité hangûl

en: Kanbun
fr: Kanboun

en: Bopomofo Extended
fr: Bopomofo étendu

en: CJK Strokes
fr: Traits CJC

en: Katakana Phonetic Extensions
fr: Suppléments phonétiques katakana

en: Enclosed CJK Letters and Months
fr: Lettres et mois CJC entourés

en: CJK Compatibility
fr: Compatibilité CJC

en: CJK Unified Ideographs Extension A
fr: Extension A aux idéogrammes unifiés CJC

en: Yijing Hexagram Symbols
fr: Hexagrammes du Yi-king

en: CJK Unified Ideographs
fr: Idéogrammes unifiés CJK

en: Yi Syllables
fr: Syllabaire yi

en: Yi Radicals
fr: Radicaux yi

en: Modifier Tone Letters
fr: Lettres modificatives de ton

en: Latin Extended-D
fr: Latin étendu-D

en: Syloti Nagri
fr: Sylotî nâgrî

en: Hangul Syllables
fr: Syllabes hangûles

en: High Surrogates
fr: Demi-zone haute d'indirection

en: High Private Use Surrogates
fr: Partie à usage privé de la demi-zone haute d'indirection

en: Low Surrogates
fr: Demi-zone basse d'indirection

en: Private Use Area
fr: Zone à usage privé

en: CJK Compatibility Ideographs
fr: Idéogrammes compatibles CJK

en: Alphabetic Presentation Forms
fr: Formes de présentation alphabétique

en: Arabic Presentation Forms-A
fr: Formes A de présentation arabe

en: Variation Selectors
fr: Sélecteurs de variante

en: Vertical Forms
fr: Formes verticales

en: Combining Half Marks
fr: Demi-signes diacritiques jonctifs

en: CJK Compatibility Forms
fr: Formes de compatibilité CJC

en: Small Form Variants
fr: Petites variantes de forme

en: Arabic Presentation Forms-B
fr: Formes B de présentation arabe

en: Half-Width and Full-Width Forms
fr: Formes de demie et pleine chasse

en: Specials
fr: Spéciales

en: Linear B Syllabary
fr: Syllabaire linéaire B

en: Linear B Ideograms
fr: Idéogramme linéaire B

en: Aegean Numbers
fr: Nombres aégiens

en: Ancient Greek Numbers
fr: Nombres du grec ancien

en: Old Italic
fr: Italique ancien

en: Gothic
fr: Gothique

en: Ugaritic
fr: Ugaritique

en: Old Persian
fr: Perse ancien

en: Deseret
fr: État du Deseret

en: Shavian
fr: Shavien

en: Cypriot Syllabary
fr: Syllabaire chypriote

en: Phoenician
fr: Phénicien

en: Cuneiform
fr: Cunéiforme

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
fr: Ponctuation et nombres cunéiformes

en: Byzantine Musical Symbols
fr: Symboles de musique byzantine

en: Musical Symbols
fr: Symboles de musique

en: Ancient Greek Musical Notation
fr: Notation musicale en ancien grec

en: Tai Xuan Jing Symbols
fr: Symboles Tai Xuan Jing

en: Counting Rod Numerals
fr: Numériques de Counting Rod

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
fr: Symboles alphanumériques mathématiques

en: CJK Unified Ideographs Extension B
fr: Idéogrammes unifiés « CJK » Extension B

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
fr: Supplément d'idéographes de compatibilité CJK

en: Tags
fr: Balises

en: Variation Selectors Supplement
fr: Supplément de sélecteurs de variation

en: Supplementary Private Use Area-A
fr: Zone A supplémentaire à usage privé

en: Supplementary Private Use Area-B
fr: Zone B supplémentaire à usage privé

en: Canadian Aboriginal
fr: Aborigène canadien

en: Common
fr: Commun

en: Cypriot
fr: Chypriote

en: Greek
fr: Grec

en: Inherited
fr: Hérité

en: Linear B
fr: Linéaire B
