kcm_autostart - en to fr translation catalogue (36 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
fr: « %1 » n'est pas un emplacement « URL ».

en: "%1" does not exist.
fr: « %1 » n'existe pas.

en: "%1" is not a file.
fr: « %1 » n'est pas un fichier.

en: "%1" is not readable.
fr: « %1 » n'est pas lisible.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
fr: Arrêter

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
fr: Au démarrage

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
fr: Nom :

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
fr: État :

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
fr: Activé pour la dernière fois sur :

en: Unable to load logs. Try refreshing.
fr: Impossible de charger des journaux. Tentative de rafraîchissement.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Make Executable
fr: Rendre exécutable

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
fr: Le fichier « %1 » doit être exécutable pour être lancé à la déconnexion.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
fr: Le fichier « %1 » doit être exécutable pour être lancé à la connexion.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
fr: Application...

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
fr: Script de connexion...

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
fr: Script de déconnexion...

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
fr: %1 n'a pas été encore démarré automatiquement. Des détails seront disponibles une fois le système redémarré.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
fr: Pas encore démarré automatiquement

[ctx: @action:button]
en: See properties
fr: Afficher les propriétés

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
fr: Supprimer une entrée

en: Login Scripts
fr: Scripts de connexion

en: Pre-startup Scripts
fr: Scripts de pré démarrage

en: Logout Scripts
fr: Scripts de déconnexion

en: No user-specified autostart items
fr: Aucun élément en démarrage automatique, spécifié par l'utilisateur

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
fr: Cliquer sur le bouton <interface>Ajouter un nouveau...</interface> pour en ajouter quelques uns

en: Choose Login Script
fr: Sélectionner un script de connexion

en: Choose Logout Script
fr: Choisir un script de déconnexion

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
fr: En exécution

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
fr: Non en exécution

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
fr: Au démarrage

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
fr: En cours d'arrêt

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
fr: En échec

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
fr: Une erreur s'est produite lors de la réception de la réponse à l'appel « GetAll » %1

en: Failed to open journal
fr: Impossible d'ouvrir un journal
