plasma-workspace - en to fr translation catalogue (88 entries)

en: Inherit Language
fr: Langue héritée

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
fr: Système métrique (SI)

[ctx: Binary dialect IEC description]
en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
fr: Binaire -  KibiOctets (KiO), MébiOctets (MiO), GibiOctets (GiO)

[ctx: Binary dialect JEDEC description]
en: Binary - Kilobytes (KB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
fr: Binaire - Kilo-octets (Ko), Méga-octets (Mo), Giga-octets (Go)

[ctx: Binary dialect Metric description]
en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
fr: Décimal - Kilo-octets (Ko), Méga-octets (Mo), Giga-octets (Go)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
fr: Impérial (Royaume-Uni)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
fr: Impérial (États-Unis)

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
fr: Système métrique

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
fr: Lettre

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
fr: c / o

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
fr: Société Acme

[ctx: Department name]
en: Development Department
fr: Département de développement

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
fr: Bâtiment en construction

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
fr: Rue principale

[ctx: House number]
en: House 1
fr: Maison 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
fr: Pièce 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
fr: Étage 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
fr: Centre ville

[ctx: Town or city]
en: City
fr: Ville

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
fr: État

[ctx: Family names]
en: FamilyName
fr: Nom de famille

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
fr: NOM DE FAMILLE

[ctx: First given name]
en: FirstName
fr: Prénom

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
fr: Prénom

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
fr: Autre nom

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
fr: Nom additionnel

[ctx: Salutation]
en: Doctor
fr: Médecin

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
fr: Impossible de trouver un exemple pour ces paramètres régionaux

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
fr: Impossible de trouver les paramètres locaux disponibles du système à l'aide de l'outil <command>localectl</command>. Veuillez remplir un rapport de bogue à ce sujet à <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
fr: %1 (Brésil)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
fr: Impossible de trouver l'exécutable « check-language-support »

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1 %2
fr: L'appel à « check-language-support » a échoué avec le message : %1 %2

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
fr: Tous les paquets manquants n'ont pas été résolus ! %1

[ctx: %1 is a list of package names, %2 is the error explanation]
en: Failed to install language packages (%1): %2
fr: Impossible d'installer les paquets de langue (%1) : %2

en: Another process is already running, please retry later
fr: Un autre processus est déjà en cours d'exécution. Veuillez ré-essayer plus tard.

en: Unauthorized to edit locale configuration file
fr: Non autorisé à modifier le fichier de configuration de l'internationalisation

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
fr: Impossible d'ouvrir le fichier « /etc/locale.gen »

en: Can't locate executable `locale-gen`
fr: Impossible de trouver l'exécutable « locale-gen »

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Default for System
fr: Valeur par défaut du système

en: Default
fr: Par défaut

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
fr: Valeur par défaut du système C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
fr: Par défaut pour %1

[ctx: @info:title]
en: Language
fr: Langue

[ctx: @info:title]
en: Numbers
fr: Nombres

[ctx: @info:title]
en: Time
fr: Heure

[ctx: @info:title]
en: Currency
fr: Monnaie

[ctx: @info:title]
en: Measurements
fr: Mesures

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
fr: Format du papier

[ctx: @info:title]
en: Address
fr: Adresse

[ctx: @info:title]
en: Name Style
fr: Style de nom

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
fr: Numéros de téléphone

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
fr: Tailles des données et de l'espace de stockage

[ctx: the prefix for IECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KiB]
en: KiB, MiB, GiB; %1
fr: KiB, MiB, GiB ; %1

[ctx: the prefix for JEDECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KB]
en: KB, MB, GB; %1
fr: Ko, Mo, Go ; %1

[ctx: the prefix for MetricBinaryDialect, %1 is an example for 1 kB]
en: kB, MB, GB; %1
fr: Ko, Mo, Go ; %1

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
fr: Valeur par défaut du système

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
fr:  (Format standard pour %1)

en: Language
fr: Langue

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
fr: Le positionnement de n'importe quelle autre langue avant l'Anglais pourrait provoquer des comportements non désirés dans certaines applications. Si vous souhaitez que votre système utilise l'Anglais, veuillez supprimer toutes les autres langues.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
fr: La langue « %1 » n'est pas prise en charge

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
fr: Ajouter des langues dans l'ordre dans lequel vous voulez les voir dans vos applications.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
fr: Changer de langue

[ctx: @title:window]
en: Change Language
fr: Changer de langue

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
fr: Déplacer vers le haut

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
fr: Aucune langue configurée

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
fr: Ajouter des langues

[ctx: @info:placeholder]
en: This system does not include “%1”
fr: Ce système n'inclut pas « %1 »

[ctx: @info:usagetip]
en: Learn how to help <link url='%1'>translate KDE software into your language</link>.
fr: Apprenez comment aider à <link url='%1'>traduire les logiciels KDE dans votre langue</link>.

[ctx: @action:button]
en: Add More…
fr: Ajouter plus...

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
fr: Les modifications seront prises en charge à votre prochaine connexion.

en: Restart now
fr: Redémarrer maintenant

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
fr: Génération en cours des fichiers de prise en charge de l'internationalisation et de langues. Veuillez ne pas encore éteindre votre ordinateur.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
fr: Les fichiers de prise en charge de l'internationalisation et de langues ont été générés. Mais, les polices spécifiques à une langue ne pourront pas être installés automatiquement. Si votre langue a besoin de polices spécifiques pour un affichage correct, vous devez les identifier par vous même et les installer.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
fr: Les fichiers nécessaires de prise en charge de l'internationalisation et de langues ont été installées. Vous pouvez éteindre votre ordinateur maintenant en toute sécurité.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
fr: Modifier…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
fr: Tailles des données et de l'espace de stockage

en: Numbers
fr: Nombres

en: Time
fr: Heure

en: Currency
fr: Monnaie

en: Measurements
fr: Mesures

en: Paper Size
fr: Format du papier

[ctx: Postal Address]
en: Address
fr: Adresse

[ctx: Name Style]
en: Name
fr: Nom

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

[ctx: @info:placeholder]
en: This system does not include settings for “%1”
fr: Ce système n'inclut pas les paramètres pour « %1 »

[ctx: @info:usagetip]
en: Try searching for a nearby region.
fr: Essayez de rechercher une région à proximité.
