plasma-workspace - en to gu translation catalogue (57 entries)

en: Configure Mouse Actions Plugin
gu: માઉસ ક્રિયાને લગતા પ્લગિનની ગોઠવણ કરો...

[ctx: @action:button]
en: Report a Bug…
gu: ભૂલની જાણ કરો…

[ctx: @title:menu]
en: Hide Preview Banner
gu: પૂર્વદર્શન પટ્ટી છુપાવો

[ctx: @action:button Hide the preview banner until the system is restarted]
en: Hide Until Restart
gu: પુન:આરંભ સુધી છુપાવો

[ctx: @action:button Hide the preview banner permanently]
en: Hide Permanently…
gu: કાયમી ધોરણે છુપાવો…

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to permanently hide the preview banner?<nl/><nl/>This action can only be undone by removing the line beginning with <icode>ShowDesktopPreviewBanner</icode> in the <filename>kdeglobals</filename> config file.
gu: શુ તમે ખરેખર કાયમી ધોરણે પૂ્ર્વદર્શન પટને છુપાવવા માગો છો?…<nl/><nl/>આ ક્રિયા ફક્ત <icode>ShowDesktopPreviewBanner</icode> થી શરુ થતી લીટીને <filename>kdeglobals</filename> કન્ફિગ ફાઇલમાંથી કાઢીને ઉલટાવી શકાશે.

[ctx: @title:window]
en: Hide Preview Banner?
gu: પૂર્વદર્શન પટ્ટી છુપાવો?

en: Enter Edit Mode
gu: ફેરફાર કરવાની સ્થિતિમાં પ્રવેશો

en: Exit Edit Mode
gu: ફેરફાર કરવાની સ્થિતિમાંથી બહાર નીકળો

en: Plasma Shell
gu: પ્લાઝમા શેલ

en: Do not restart plasma-shell automatically after a crash
gu: પ્લાઝમા શેલને ક્રેશ પછી આપોઆપ ચાલૂ ન કરશો

en: Force loading the given shell plugin
gu: બળજબરીથી પ્લગિનને લોડ કરો

en: Replace an existing instance
gu: હાલનો ઇન્સ્ટન્સ બદલો

en: Lists the available options for user feedback
gu: વપરાશકર્તાનો અભિપ્રાય લેવાના વિવિધ વિકલ્પો બતાવે છે

en: Plasma Failed To Start
gu: પ્લાઝમા શરૂ થવામાં નિષ્ફળ

en: Plasma is unable to start as it could not correctly use OpenGL 2 or software fallback
    Please check that your graphic drivers are set up correctly.
gu: પ્લાઝમા OpenGL 2 નો યોગ્ય વપરાશ ન કરવાથી અથવા સોફ્ટવેર ફોલબેકના કારણે શરુ થઇ શક્યુ નથી મહેરબાની કરીનેે તપાસ કરો કે તમારા ગ્રાફિક્સ ડ્રાઇવરની ગોઠવણ યોગ્ય છે.

[ctx: OSD informing that the system is muted, keep short]
en: Audio Muted
gu: અવાજ બંધ છે

[ctx: OSD informing that the microphone is muted, keep short]
en: Microphone Muted
gu: માઇક બંધ છે

[ctx: OSD informing that some media app is muted, eg. Amarok Muted]
en: %1 Muted
gu: %1 નો અવાજ બંધ છે

[ctx: touchpad was enabled, keep short]
en: Touchpad On
gu: ટચપેડ ચાલુ છે

[ctx: touchpad was disabled, keep short]
en: Touchpad Off
gu: ટચપેડ બંધ છે

[ctx: wireless lan was enabled, keep short]
en: Wifi On
gu: Wifi ચાલુ છે

[ctx: wireless lan was disabled, keep short]
en: Wifi Off
gu: Wifi બંધ છે

[ctx: Bluetooth was enabled, keep short]
en: Bluetooth On
gu: બ્લૂટૂથ ચાલુ છે

[ctx: Bluetooth was disabled, keep short]
en: Bluetooth Off
gu: બ્લૂટૂથ બંધ છે

[ctx: mobile internet was enabled, keep short]
en: Mobile Internet On
gu: મોબાઇલ ઇન્ટરનેટ ચાલુ છે.

[ctx: mobile internet was disabled, keep short]
en: Mobile Internet Off
gu: મોબાઇલ ઇન્ટરનેટ બંધ છે.

[ctx: on screen keyboard was enabled because physical keyboard got unplugged, keep short]
en: On-Screen Keyboard Activated
gu: સ્ક્રિન પરનુ કી-બોર્ડ ચાલુ કરાયુ

[ctx: on screen keyboard was disabled because physical keyboard was plugged in, keep short]
en: On-Screen Keyboard Deactivated
gu: સ્ક્રિન પરનુ કી-બોર્ડ બંધ કરાયુ

[ctx: power management was inhibited, keep short]
en: Sleep and Screen Locking Blocked
gu: ઉંઘ તેમજ સ્ક્રિન લોક અવરોધિત કરાયુ

[ctx: power management was uninhibited, keep short]
en: Sleep and Screen Locking Unblocked
gu: ઉંઘ તેમજ સ્ક્રિન લોક પરનો અવરોધ હટાવ્યો

[ctx: Power profile was changed to power save mode, keep short]
en: Power Save Mode
gu: પાવર બચત મોડ

[ctx: Power profile was changed to balanced mode, keep short]
en: Balanced Power Mode
gu: સંતુલિત પાવર મોડ

[ctx: Power profile was changed to performance mode, keep short]
en: Performance Mode
gu: કાર્યક્ષમ મોડ

en: With an NVIDIA GPU on X11, the Floating style and Adaptive opacity mode are known to cause poor window drag and resize performance. Consider using other settings.
gu: X11 ના Nvidia GPU પર, ફ્લોટિન્ગ તેમજ અનુકુલિત દ્રશ્યતા મોટ વિન્ડો ખસેડવા તેમજ કદ બદલવાની ક્રિયાઓની કાર્યક્ષમતા નબળી કરે છે.બીજો કોઇ વિકલ્પ અજમાવી જુઓ.

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Panel Configuration
gu: કોન્ફિગરેશન પટ્ટી છુપાવો

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Panel Configuration
gu: કોન્ફિગરેશન પટ્ટી બતાવો

en: Internal Screen on %1
gu: આંતરિક સ્ક્રિન %1 પર છે

[ctx: Screen manufacturer and model on connector]
en: %1 %2 on %3
gu: %3 પર %1 %2

en: Disconnected Screen %1
gu: સ્ક્રિન %1 દૂર થઇ

en: Show Desktop
gu: ડેસ્કટોપ બતાવો

en: Hide Desktop
gu: ડેસ્કટોપ છુપાવો

en: Activate Application Launcher
gu: એપ્લિકેશન લોન્ચર કાર્યરત કરો

en: Show Activity Switcher
gu: ક્રિયા બદલનાર બતાવો

en: Switch to Previous Activity
gu: પાછલી ક્રિયા પર જાઓ

en: Switch to Next Activity
gu: આગલી ક્રિયા પર જાઓ

en: Activate Task Manager Entry %1
gu: ક્રિયા સંચાલકની યાદી %1 ચાલુ કરો

[ctx: @action:button]
en: Manage Desktops and Panels…
gu: ડેસ્કટોપ અને પટ્ટીઓનુ સંચાલન કરો

en: Move keyboard focus between panels
gu: પટ્ટીઓ વચ્ચે કીબોર્ડનુ ફોક્સ બદલો

en: Add Panel
gu: પટ્ટી ઉમેરો

[ctx: Creates an empty containment (%1 is the containment name)]
en: Empty %1
gu: %1 ખાલી

en: Software Renderer In Use
gu: સોફ્ટવેર રેન્ડરર વપરાશમાં છે

[ctx: Tooltip telling user their GL drivers are broken]
en: Software Renderer In Use
gu: સોફ્ટવેર રેન્ડરર વપરાશમાં છે

[ctx: Tooltip telling user their GL drivers are broken]
en: Rendering may be degraded
gu: રેન્ડરીંગ નબળુ હોઇ શકે

en: Never show again
gu: ફરી બતાવશો નહિ

en: Panel Count
gu: પટ્ટીઓની સંખ્યા

en: Counts the panels
gu: પટ્ટીઓની સંખ્યા ગણશે
