plasma-workspace - en to he translation catalogue (32 entries)

en: Color temperature begins changing to night time at %1 and is fully changed by %2
he: טמפרטורת הצבע מתחילה להשתנות לתאורת לילה ב־%1 והיא מסיימת את השינוי ב־%2

en: Color temperature begins changing to day time at %1 and is fully changed by %2
he: טמפרטורת הצבע מתחילה להשתנות לתאורת יום ב־%1 והיא מסיימת את השינוי ב־%2

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
he: נא לגעת כדי לבחור את המקום שלך במפה.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
he: יש ללחוץ כדי לבחור את המקום שלך במפה.

en: Zoom in
he: התקרבות

en: Zoom out
he: התרחקות

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
he: השתנה מתוך <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>מפת המקומות העולמית</link> מאת TUBS / ויקישיתוף / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>קריאייטיב קומונס ייחוס-שיתוף דומה 3.0</link>

[ctx: @label: textbox]
en: Latitude:
he: קו רוחב:

[ctx: @label: textbox]
en: Longitude:
he: קו גובה:

en: The blue light filter makes the colors on the screen warmer.
he: מסנן הצבע הכחול מחמם את צבעי המסך.

en: Day light temperature:
he: טמפרטורת תאורת יום:

[ctx: Night colour blue-ish; no blue light filter activated]
en: Cool (no filter)
he: קריר (ללא מסנן)

[ctx: Night colour red-ish]
en: Warm
he: חמים

en: Night light temperature:
he: טמפרטורת תאורת לילה:

en: Switching times:
he: שעות מעבר:

en: Always off
he: כבוי תמיד

en: Sunset and sunrise at current location
he: מועדי זריחה ושקיעה במקום הנוכחי

en: Sunset and sunrise at manual location
he: מועדי זריחה ושקיעה במקום ידני

en: Custom times
he: מועדים בהתאמה אישית

en: Always on night light
he: תאורת לילה פעילה תמיד

[ctx: @label The coordinates for the current location]
en: Current location:
he: מקום נוכחי:

en: Latitude: %1°   Longitude: %2°
he: קו רוחב: %1°   קו גובה: %2°

[ctx: @info]
en: The <application>GeoClue2</application> service will be used to periodically update the device's location using GPS or cell tower triangulation if available, or else by sending its IP address to <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.
he: השירות <application>GeoClue2</application> ישמש לעדכן את מקום המכשיר מדי פעם בפעם דרך נווטן/GPS או טריאנגולציה/משלוש של אנטנות סלולריות אם ניתן, ואם לא אז שליחת כתובת ה־IP אל <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.

[ctx: @info]
en: The <application>%1</application> service will be used to periodically update the device's location. Please open a bug report at <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> asking KDE developers to write a detailed description of what this service will do.
he: השירות <application>%1</application> לעדכן את מקום המכשיר מדי פעם בפעם. נא לדווח על תקלות דרך <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> ולבקש מהמפתחים של KDE לכתוב תיאור מפורט של מהות פעולת השירות הזה.

en: Begin night light at:
he: להתחיל תאורת לילה ב־:

en: Begin day light at:
he: להתחיל תאורת יום ב־:

en: Transition duration:
he: משך מעבר:

en: %1 minute | %1 minutes
he[0]: דקה
he[1]: %1 דקות
he[2]: %1 דקות
he[3]: %1 דקות

en: Input minutes - min. 1, max. 600
he: קלט דקות - מ־1 עד 600

[ctx: @info:placeholder]
en: Locating…
he: מתבצע איתור…

[ctx: @info:tooltip Part of a control for setting a time]
en: hour
he: שעה

[ctx: @info:tooltip Part of a control for setting a time]
en: minute
he: דקה
