plasma-workspace - en to he translation catalogue (27 entries)

[ctx: @info]
en: Time-based features such as Night Light and dynamic wallpapers can be synchronized with the day-night cycle. Choose your preferred cycle here.
he: יכולות מבוססות זמן כגון תאורת לילה ותמונות רקע דינמיות אפשר לסנכרן עם מחזור יום-לילה. נא לבחור כאן את המחזור המועדף עליך.

[ctx: @label:listbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times [based on]']
en: Determine sunrise and sunset times:
he: קביעת זמני זריחה ושקיעה:

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Based on device's location
he: לפי מקום המכשיר

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Using custom times
he: זמנים שהוגדרו ידנית

[ctx: @label]
en: Sunrise:
he: זריחה:

[ctx: @label]
en: Sunset:
he: שקיעה:

[ctx: @label:spinbox]
en: Transition duration:
he: משך מעבר:

[ctx: @item:valuesuffix transition duration]
en: %1 minute | %1 minutes
he[0]: דקה
he[1]: שתי דקות
he[2]: %1 דקות
he[3]: %1 דקות

[ctx: @option:radio]
en: Automatically detect location
he: זיהוי המקום אוטומטית

[ctx: @info]
en: The <application>GeoClue2</application> service will be used to periodically update the device's location using GPS or cell tower triangulation if available, or else by sending its IP address to <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.
he: השירות <application>GeoClue2</application> ישמש לעדכן את מקום המכשיר מדי פעם בפעם דרך נווטן/GPS או טריאנגולציה/משלוש של אנטנות סלולריות אם ניתן, ואם לא אז שליחת כתובת ה־IP אל <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.

[ctx: @info]
en: The <application>%1</application> service will be used to periodically update the device's location. Please open a bug report at <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> asking KDE developers to write a detailed description of what this service will do.
he: השירות <application>%1</application> ישמש לעדכן את מקום המכשיר מדי פעם בפעם. נא לדווח על תקלות דרך <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> ולבקש מהמפתחים של KDE לכתוב תיאור מפורט של מהות פעולת השירות הזה.

[ctx: @option:radio]
en: Use manual location:
he: לפי מקום ידני:

[ctx: @label]
en: Latitude:
he: קו רוחב:

[ctx: @label]
en: Longitude:
he: קו אורך:

[ctx: @info:tooltip; the variables are times of day, e.g. 07:30]
en: Sunrise starts at %1 and ends at %2
he: הזריחה מתחילה ב־%1 ומסתיימת ב־%2

[ctx: @label]
en: Sunrise
he: זריחה

[ctx: @info:tooltip; the variables are times of day, e.g. 07:30]
en: Sunset starts at %1 and ends at %2
he: השקיעה מתחילה ב־%1 ומסתיימת ב־%2

[ctx: @label]
en: Sunset
he: שקיעה

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar day. Choose custom times instead.
he: אי אפשר לקבוע את זמני הזריחה והשקיעה לפי מקומך עקב שמש חצות. נא לבחור זמנים ידנית במקום.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar night. Choose custom times instead.
he: אי אפשר לקבוע את זמני הזריחה והשקיעה לפי מקומך עקב ליל קוטב. נא לבחור זמנים ידנית במקום.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be reliably determined at your location. Choose custom times instead.
he: אי אפשר לקבוע את זמני הזריחה והשקיעה לפי מקומך באופן אמין. נא לבחור זמנים ידנית במקום.

[ctx: Time separator between hours and minutes]
en: :
he: ‎:‎

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
he: נא לגעת כדי לבחור את המקום שלך במפה.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
he: יש ללחוץ כדי לבחור את המקום שלך במפה.

en: Zoom in
he: התקרבות

en: Zoom out
he: התרחקות

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
he: השתנה מתוך <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>מפת המקומות העולמית</link> מאת TUBS / ויקישיתוף / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>קריאייטיב קומונס ייחוס-שיתוף דומה 3.0</link>
