plasma-workspace - en to he translation catalogue (95 entries)

en: Inherit Language
he: שפה בירושה

[ctx: Binary dialect IEC, with single in parentheses]
en: International Electrotechnical Commission (IEC)
he: הנציבות הבין-לאומית לאלקטרוטכניקה (IEC)

[ctx: Binary dialect JEDEC, with single in parentheses]
en: Joint Electron Device Engineering Council (JEDEC)
he: מועצת הנדסת ההתקנים האלקטרוניים המשותפת (JEDEC)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
he: השיטה המטרית (SI)

[ctx: Binary dialect IEC description]
en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
he: בינרית  -  קיביבתים (KiB), מביבתים (MiB), גיביבתים (GiB)

[ctx: Binary dialect JEDEC description]
en: Binary - Kilobytes (KB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
he: בינרית - קילובתים (ק״ב), מגהבתים (מ״ב), גיגהבתים (ג״ב)

[ctx: Binary dialect Metric description]
en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
he: עשרונית - קילובתים (ק״ב), מגהבתים (מ״ב), גיגהבתים (ג״ב)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
he: אימפריאלית אמריקאית

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
he: אימפריאלית בריטית

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
he: מטרית

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
he: מכתב

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
he: לידי

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
he: תאגיד השידור

[ctx: Department name]
en: Development Department
he: מחלקת פיתוח

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
he: בניין הפיתוח

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
he: רחוב ראשי

[ctx: House number]
en: House 1
he: בית 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
he: חדר 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
he: קומה 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
he: מרכז העיר

[ctx: Zip number, postal code]
en: 123456
he: 1234567

[ctx: Town or city]
en: City
he: עיר

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
he: מדינה

[ctx: Family names]
en: FamilyName
he: שם משפחה

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
he: שם משפחה

[ctx: First given name]
en: FirstName
he: שם פרטי

[ctx: First given initial]
en: F
he: פ

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
he: שם פרטי

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
he: שם אחר

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
he: שם נוסף

[ctx: Initials for additional given names]
en: A
he: נ

[ctx: Profession]
en: Profession
he: מקצוע

[ctx: Salutation]
en: Doctor
he: דוקטור

[ctx: Abbreviated salutation]
en: Dr.
he: ד״ר

[ctx: Salutation using the FDCC-sets conventions]
en: Dr.
he: ד״ר

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
he: לא ניתן למצוא דוגמה לשפה הזאת

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
he: לא ניתן למצוא את ההגדרות האזוריות הזמינות באמצעות הכלי <command>localectl</command>. נא לדווח על התקלה הזאת מול <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
he: %1 (ברזילאית)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
he: לא ניתן לאתר את קובץ ההפעלה `check-language-support`

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1 %2
he: check-language-support נכשלה, פלט: %1 %2

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
he: לא כל החבילות החסרות נמצאו! %1

[ctx: %1 is a list of package names, %2 is the error explanation]
en: Failed to install language packages (%1): %2
he: התקנת חבילות השפה (%1) נכשלה: %2

en: Another process is already running, please retry later
he: תהליך אחר כבר רץ, נא לנסות שוב מאוחר יותר

en: Unauthorized to edit locale configuration file
he: אין הרשאות לערוך את קובץ ההגדרות האזוריות

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
he: לא ניתן לפתוח את הקובץ ‎`/etc/locale.gen`‎

en: Can't locate executable `locale-gen`
he: לא ניתן לטעון את קובץ ההפעלה `locale-gen`

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Default for System
he: ברירת המחדל למערכת

en: Default
he: ברירת מחדל

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
he: ברירת המחדל של המערכת C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
he: ברירת מחדל עבור %1

[ctx: @info:title]
en: Language
he: שפה

[ctx: @info:title]
en: Numbers
he: מספרים

[ctx: @info:title]
en: Time
he: שעה

[ctx: @info:title]
en: Currency
he: מטבע

[ctx: @info:title]
en: Measurements
he: מדידות

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
he: גודל נייר

[ctx: @info:title]
en: Address
he: כתובת

[ctx: @info:title]
en: Name Style
he: סגנון שם

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
he: מספרי טלפון

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
he: גודלי נתונים ואחסון

[ctx: the prefix for JEDECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KB]
en: KB, MB, GB; %1
he: ק״ב, מ״ב, ג״ב: %1

[ctx: the prefix for MetricBinaryDialect, %1 is an example for 1 kB]
en: kB, MB, GB; %1
he: ק״ב, מ״ב, ג״ב: %1

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
he: ברירת המחדל של המערכת

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
he:  (תצורה תקנית עבור %1)

en: Language
he: שפה

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
he: הצבת שפות כלשהן מתחת לאנגלית תגרום להתנהגות בלתי רצויה בחלק מהיישומים. כדי להשתמש במערכת שלך באנגלית, יש להסיר את כל השפות האחרות.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
he: אין תמיכה בשפה „%1”

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
he: יש להוסיף שפות בסדר בו תופענה ביישומים שלך.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
he: החלפת שפה

[ctx: @title:window]
en: Change Language
he: החלפת שפה

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
he: העברה למעלה

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
he: הסרה

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
he: לא הוגדרה שפה

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
he: הוספת שפות

[ctx: @info:placeholder]
en: This system does not include “%1”
he: המערכת לא כוללת את „%1”

[ctx: @info:usagetip]
en: Learn how to help <link url='%1'>translate KDE software into your language</link>.
he: פרטים איך לסייע <link url='%1'>בתרגום התוכנות של KDE לשפה שלך</link>.

[ctx: @action:button]
en: Add More…
he: הוספת עוד…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
he: השינויים יחולו לאחר כניסה מחדש למערכת.

en: Restart now
he: להפעיל מחדש כעת

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
he: ההגדרות האזוריות וקובצי התמיכה בשפה נוצרים, לא לכבות את המחשב עדיין.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
he: ההגדרות האזוריות וקובצי התמיכה בשפה נוצרו, אך לא הייתה אפשרות להתקין גופנים ייעודיים לשפה הזאת. אם השפה שלך דורשת גופנים מסוימים כדי שתוצג כראוי, מוטב לנסות לחקור מה הם ולהתקין אותם בעצמך.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
he: הגדרות אזוריות וקובצי תמיכה בשפה חיוניים הותקנו. עכשיו אפשר לכבות את המחשב בבטחה.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
he: שינוי…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
he: גודלי נתונים ואחסון

en: Numbers
he: מספרים

en: Time
he: שעה

en: Currency
he: מטבע

en: Measurements
he: מדידות

en: Paper Size
he: גודל נייר

[ctx: Postal Address]
en: Address
he: כתובת

[ctx: Name Style]
en: Name
he: שם

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
he: מספר טלפון

[ctx: @info:placeholder]
en: This system does not include settings for “%1”
he: המערכת לא כוללת הגדרות עבור „%1”

[ctx: @info:usagetip]
en: Try searching for a nearby region.
he: כדאי לנסות לחפש באזור סמוך.
