plasma-workspace - en to he translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
he: החלפת מצב ‚לא להפריע’

en: Other Applications
he: יישומים אחרים

en: Show popups
he: להציג חלוניות קופצות

en: Show in do not disturb mode
he: הצגה במצב ‚לא להפריע’

en: Show in history
he: להציג בהיסטוריה

en: Show notification badges
he: להציג עיטורי התראה

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
he: הגדרת אירועים

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
he: היישום הזה לא תומך בהגדרת התראות בהתאם לאירוע

en: Show a message in a pop-up
he: להציג הודעה בחלונית קופצת

en: Play a sound
he: השמעת צליל

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
he: השמעת צליל מקדימה

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
he: איפוס

en: Choose sound file
he: בחירת קובץ צליל

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: Configure for System…
he: הגדרה למערכת…

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Configure for Applications…
he: הגדרה ליישום…

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
he: לא ניתן למצוא יישומון ‚התראות’, שנחוץ להצגת התראות. נא לוודא שהוא פעיל או במגש המערכת שלך או כיישומון עצמאי.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
he: התראות מסופקות כרגע על ידי ‚%1 %2’ במקום דרך פלזמה.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
he: התראות לא מסופקות כרגע דרך פלזמה.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
he: מצב ‚לא להפריע’

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
he: הפעלה אוטומטית:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
he: כאשר המסכים משוקפים

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
he: במהלך שיתוף מסך

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode while a fullscreen application is focused]
en: While a fullscreen application is focused
he: בזמן שהמיקוד הוא על יישום במסך מלא

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
he: ברירה אוטומטית עם קיצור דרך:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
he: תנאי חשיפה

en: Critical notifications:
he: התראות מכריעות:

en: Show in Do Not Disturb mode
he: להציג במצב ‚לא להפריע’

en: Low priority notifications:
he: התראות בעדיפות נמוכה:

en: Show popup
he: להציג חלונית קופצת

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
he: חלוניות קופצות

[ctx: @label]
en: Location:
he: מקום:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
he: ליד סמל ההתראות

[ctx: @action:button choose custom notification position]
en: Choose…
he: בחירה…

en: %1 second | %1 seconds
he[0]: שנייה
he[1]: שתי שניות
he[2]: %1 שניות
he[3]: %1 שניות

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
he: להסתיר לאחר:

[ctx: @option:check Show progress bar on notifications indicating when it will hide]
en: Show timeout indicator
he: להציג מחוון תום זמן

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
he: משוב נוסף

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
he: להציג בהתראות

en: Application progress:
he: התקדמות יישום:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
he: להשאיר את החלונית הקופצת במשך ההתקדמות

en: Notification badges:
he: עיטורי התראות:

en: Show in task manager
he: להציג במנהל המשימות

en: Popup Position
he: מקום חלונית קופצת

[ctx: @title:window kcm page title, configure app-specific notification settings]
en: Application Notifications
he: התראות יישומים

en: Applications
he: יישומים

en: System Services
he: שירותי מערכת

en: No application or event matches your search term
he: אין יישומים או אירועים שעונים על תנאי החיפוש שלך

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
he: נא לבחור יישום מהרשימה כדי להגדיר את הגדרות ההתראות וההתהגות שלו
