kcmcolors - en to hi translation catalogue (191 entries)

en: Unable to create a temporary file.
hi: अस्थायी फ़ाइल बनाने में अक्षम ।

en: Unable to download the color scheme: %1
hi: रंग योजना फ़ाइल डाउनलोड नहीं कर सका : %1

en: This file is not a color scheme file.
hi: यह फ़ाइल से एक रंग योजना फ़ाइल नहीं है ।

en: Failed to create 'color-scheme' data folder.
hi: 'रंग योजना' डाटा फ़ोल्डर बनाने में विफल ।

en: Failed to copy color scheme into 'color-scheme' data folder.
hi: 'रंग योजना' डाटा फ़ोल्डर में रंग योजना की नक़ल करने में विफल ।

en: Color scheme installed successfully.
hi: रंग योजना सफलतापूर्वक स्थापित ।

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
hi: रंग योजना नाम

note: i18n: ectx: label, entry (accentColor), group (General)
en: Accent color
hi: प्रभावी रंग

en: KColorSchemeEditor
hi: के-कलरस्कीमएडिटर

en: Utility to edit and create color schemes
hi: रंग योजनाओं को संपादित करने और बनाने की उपयोगिता

en: Olivier Churlaud
hi: ओलिविएर चर्लौड

en: Utility creation
hi: उपयोगिता निर्माण

en: Jeremy Whiting
hi: जेरेमी व्हिटिंग

en: KCM code (reused in here)
hi: केसीएम कोड (यहां पुन: उपयोग किया गया)

en: Matthew Woehlke
hi: मैथ्यू वोहके

en: Scheme to edit or to use as a base.
hi: आधार के रूप में संपादित करने या उपयोग करने की योजना ।

en: Show 'Apply' button that saves changes without asking (unlike 'Save As' button)
hi: 'लागू करें' बटन दिखाएं जो बिना पूछे परिवर्तनों को सहेजता है ('ऐसे सहेजें' बटन के विपरीत)

en: Makes the dialog transient for another application window specified by handle
hi: हैंडल द्वारा निर्दिष्ट किसी अन्य अनुप्रयोग विंडो के लिए संवाद को क्षणिक बनाता है ।

en: Scheme not found, falling back to current one.
hi: योजना नहीं मिली, वर्तमान वाली पर वापस आ रही है ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
hi: विंडो पाठ विंडो पृष्ठभूमि पर

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window text
hi: विंडो पाठ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
hi: बटन पाठ बटन पृष्ठभूमि पर

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
hi: पुश बटन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selection Normal Text against Selection Normal Background
hi: चयन सामान्य पृष्ठभूमि पर चयन सामान्य पाठ

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
hi: चुयनित पाठ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection3)
en: Selection Link Text against Selection Normal Background
hi: चयन सामान्य पृष्ठभूमि पर चयन कडी पाठ

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView3)
en: link
hi: कडी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection4)
en: Selection Visited Text against Selection Normal Background
hi: चयन सामान्य पृष्ठभूमि पर चयन देखा गया पाठ

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView4)
en: visited
hi: देखा गया

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection2)
en: Selection Active Text against Selection Normal Background
hi: चयन सामान्य पृष्ठभूमि पर चयन सक्रिय पाठ

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView2)
en: a
hi: अ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection1)
en: Selection Inactive Text against Selection Normal Background
hi: चयन सामान्य पृष्ठभूमि पर चयन निष्क्रिय पाठ

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView1)
en: i
hi: इ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection5)
en: Selection Negative Text against Selection Normal Background
hi: चयन सामान्य पृष्ठभूमि पर चयन ऋणात्मक पाठ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection6)
en: Selection Neutral Text against Selection Normal Background
hi: चयन सामान्य पृष्ठभूमि पर चयन तटस्थ पाठ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection7)
en: Selection Positive Text against Selection Normal Background
hi: चयन सामान्य पृष्ठभूमि पर चयन धनात्मक पाठ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView0)
en: View Normal Text against View Normal Background
hi: सामान्य पृष्ठभूमि दृश्य पर सामान्य पाठ दृश्य

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView0)
en: Normal text
hi: सामान्य पाठ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView3)
en: View Link Text against View Normal Background
hi: सामान्य पृष्ठभूमि पर कडी पाठ दृश्य

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView4)
en: View Visited Text against View Normal Background
hi: सामान्य पृष्ठभूमि दृश्य पर देखागया पाठ दृश्य

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView2)
en: View Active Text against View Normal Background
hi: सामान्य पृष्ठभूमि दृश्य पर सक्रिय पाठ दृश्य

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView1)
en: View Inactive Text against View Normal Background
hi: सामान्य पृष्ठभूमि दृश्य पर निष्क्रिय पाठ दृश्य

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView5)
en: View Negative Text against View Normal Background
hi:  सामान्य पृष्ठभूमि दृश्य पर ऋणात्मक पाठ दृश्य

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView6)
en: View Neutral Text against View Normal Background
hi: सामान्य पृष्ठभूमि पर तटस्थ पाठ दृश्य

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView7)
en: View Positive Text against View Normal Background
hi: सामान्य पृष्ठभूमि दृश्य पर धनात्मक पाठ दृश्य

en: Varies
hi: विभिन्न हैं

en: Normal Background
hi: सामान्य पृष्ठभूमि

en: Alternate Background
hi: वैकल्पिक पृष्ठभूमि

en: Normal Text
hi: सामान्य पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
hi: अक्रिय पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
hi: सक्रिय पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
hi: कड़ी पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
hi: भ्रमण किया जा चुका पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
hi: ऋणात्मक पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
hi: सामान्य पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
hi: धनात्मक पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
hi: फोकस सजावट

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
hi: होवर सजावट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
hi: रंग सेट:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
hi: देखने/बदलने के लिए रंग सेट

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
hi: सामान्य रंग

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
hi: दृश्य

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
hi: विंडो

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Button
hi: बटन

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
hi: चयन

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
hi: टूलटिप

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Complementary
hi: संपूरक रंग

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Header
hi: शीर्षलेख

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
hi: नई पंक्ति

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
hi: पृष्ठभूमि देखें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
hi: पाठ देखें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
hi: विंडो पृष्ठभूमि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
hi: विंडो पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
hi: बटन पृष्ठभूमि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
hi: बटन पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
hi: पृष्ठभूमि चयन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
hi: पाठ चयन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
hi: अक्रिय पाठ चयन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
hi: औजार युक्ति पृष्ठभूमि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
hi: औजार युक्ति पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
hi: सक्रिय शीर्षक पट्टी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
hi: सक्रिय शीर्षकपट्टी पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Secondary
hi: सक्रिय अमुख्य शीर्षकपट्टी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
hi: निष्क्रिय शीर्षक पट्टी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
hi: निष्क्रिय शीर्षकपट्टी पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Secondary
hi: निष्क्रिय अमुख्य शीर्षकपट्टी

en: Options
hi: विकल्प

en: Colors
hi: रंग

en: Disabled
hi: अक्षम

en: You have unsaved changes. Do you really want to quit?
hi: आपके पास बिना सहेजे नहीं गए परिवर्तन हैं. क्या आप सचमुच में छोड़ना चाहते हैं?

en: Unsaved changes
hi: सहेजे नहीं गए परिवर्तन

en: Save Color Scheme
hi: रंग योजना सहेजें

en: &Enter a name for the color scheme:
hi: रंग योजना के लिए एक नाम भरें: (&E)

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
hi: इस नाम की रंग योजना पहले ही मौजूद है.
    क्या आप इसे मिटाकर लिखना चाहते हैं?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
hi: उक्त स्कीम को मिटाकर लिखने के लिए आपके पास अनुमति नहीं है.

en: Error
hi: त्रुटि

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
hi: रंग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
hi: तीव्रता :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
hi: अक्षम रंग प्रभाव क़िस्म

[ctx: no disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: None
hi: कोई नहीं

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Desaturate
hi: असंतृप्त करें

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Fade
hi: करें फीका

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Tint
hi: रंगत

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
hi: अक्षम तीव्रता प्रभाव क़िस्म

[ctx: no disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: None
hi: कोई नहीं

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Shade
hi: छाया

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Darken
hi: गहरा करें

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Lighten
hi: हल्का करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
hi: व्यतिरेक :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
hi: अक्षम रंग प्रभाव मात्रा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
hi: अक्षम तीव्रता प्रभाव मात्रा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
hi: अक्षम रंग

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
hi: अक्षम कंट्रास्ट क़िस्म

[ctx: no disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: None
hi: कोई नहीं

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Fade
hi: फीका करें

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Tint
hi: रंगत

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
hi: अक्षम व्यतिरेक मात्रा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useInactiveEffects)
en: Apply &effects to inactive windows
hi: निष्क्रिय विंडो पर प्रभाव लागू करें (&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inactiveSelectionEffect)
en: Use different colors for in&active selections
hi: निष्क्रिय चयनों के लिए विभिन्न रंगों का प्रयोग करें  (&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
hi: छांटे गए स्तम्भ &i को सूची में छायाबद्ध करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
hi: फ़्रेम और प्रकाश व्यवस्था की छायांकन ("३डी") प्रभाव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
hi: छाया

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Maximum
hi: अधिकतम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Minimum
hi: न्यूनतम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
hi: कंट्रास्ट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
hi: सामान्य पाठ सामान्य पृष्ठभूमि पर

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack0)
en: normal
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
hi: कडी पाठ सामान्य पृष्ठभूमि पर

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
hi: कडी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
hi: देखागया पाठ सामान्य पृष्ठभूमि पर

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
hi: देखा गया

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
hi: सक्रिय पाठ सामान्य पृष्ठभूमि पर

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
hi: सक्रिय

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
hi: निष्क्रिय पाठ सामान्य पृष्ठभूमि पर

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
hi: निष्क्रिय

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
hi: ऋणात्मक पाठ सामान्य पृष्ठभूमि पर

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
hi: ऋणात्मक

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
hi: सामान्य पृष्ठभूमि पर तटस्थ पाठ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack6)
en: neutral
hi: तटस्थ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
hi: सामान्य पृष्ठभूमि दृश्य पर धनात्मक पाठ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
hi: धनात्मक

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
hi: सामान्य पृष्ठभूमि पर मंडराना

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
hi: मंडराना

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack3)
en: Link Text on Link Background
    (Note: Link Background is derived from Link Text and cannot be separately configured at this time)
hi: कडी पृष्ठभूमि पर कडी पाठ
    (टिप्पणी: कडी पृष्ठभूमि कडी पाठ से लिया गया है और इस समय अलग से विन्यस्त नहीं किया जा सकता है)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack4)
en: Visited Text on Visited Background
    (Note: Visited Background is derived from Visited Text and cannot be separately configured at this time)
hi: देखी गई पृष्ठभूमि पर देखा गया पाठ
    (टिप्पणी: देखी गई पृष्ठभूमि देखे गए पाठ से ली गई है और इस समय इसे अलग से विन्यस्त नहीं किया जा सकता है)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack2)
en: Active Text on Active Background
    (Note: Active Background is derived from Active Text and cannot be separately configured at this time)
hi: सक्रिय पृष्ठभूमि पर सक्रिय पाठ
    (टिप्पणी: सक्रिय पृष्ठभूमि सक्रिय पाठ से ली गई है और इसे इस समय अलग से विन्यस्त नहीं किया जा सकता है)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
hi: वैकल्पिक पृष्ठभूमि पर निष्क्रिय पाठ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
hi: वैकल्पिक

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack5)
en: Negative Text on Negative Background
    (Note: Negative Background is derived from Negative Text and cannot be separately configured at this time)
hi: ऋणात्मक पृष्ठभूमि पर ऋणात्मक पाठ
    (टिप्पणी: ऋणात्मक पृष्ठभूमि ऋणात्मक पाठ से ली गई है और इस समय अलग से विन्यस्त नहीं किया जा सकता है)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack6)
en: Neutral Text on Neutral Background
    (Note: Neutral Background is derived from Neutral Text and cannot be separately configured at this time)
hi: तटस्थ पृष्ठभूमि पर न्यूट्रल पाठ
    (टिप्पणी: तटस्थ पृष्ठभूमि तटस्थ पाठ से लिया गया है और इस समय अलग से विन्यस्त नहीं किया जा सकता है)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack7)
en: Positive Text on Positive Background
    (Note: Positive Background is derived from Positive Text and cannot be separately configured at this time)
hi: धनात्मक पृष्ठभूमि पर धनात्मक पाठ
    (टिप्पणी: धनात्मक पृष्ठभूमि धनात्मक पाठ से ली गई है और इसे इस समय अलग से विन्यस्त नहीं किया जा सकता है)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
hi: सामान्य पृष्ठभूमि पर फोकस

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
hi: फोकस

en: This module lets you choose the color scheme.
hi: यह मॉड्यूल आपको रंग योजना चुनने देता है।

en: The color scheme '%1' is not installed. Selecting the default theme instead.
hi: रंग योजना '%1' संस्थापित नहीं है। इसके बजाय पूर्वन्यस्त थीम का चयन करना।

en: All Schemes
hi: सभी योजनाएं

en: Light Schemes
hi: हल्के रंग की योजनाएं

en: Dark Schemes
hi: गहरे रंग की योजनाएं

en: Use accent color:
hi: प्रभावी रंग का उपयोग करें :

en: From current color scheme
hi: वर्तमान रंग योजना से

en: Custom:
hi: तदनुकूल :

en: Choose custom accent color
hi: तदनुकूल प्रभावी रंग चुनें

en: Window Title
hi: विंडो शीर्षक

en: Window text
hi: विंडो पाठ

en: Button
hi: बटन

[ctx: Hyperlink]
en: link
hi: कडी

[ctx: Visited hyperlink]
en: visited
hi: देखा गया

en: Normal text
hi: सामान्य पाठ

en: Highlighted text
hi: चिह्नांकित पाठ

en: Disabled text
hi: अक्षम पाठ

en: Edit Color Scheme…
hi: रंग योजना संपादित करें...

en: Remove Color Scheme
hi: रंग योजना हटाएँ

en: Restore Color Scheme
hi: रंग योजना पुनर्स्थापित करें

en: Install from File…
hi: फाइल से संस्थापित करें...

en: Get New Color Schemes…
hi: नई रंग योजनाएँ प्राप्त करें...

en: Open Color Scheme
hi: रंग योजना खोलें

en: Color Scheme Files (*.colors)
hi: रंग योजनाओं की फ़ाइलें (*.colors)

en: This tool allows you to set the color scheme for the current Plasma session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
hi: यह औज़ार आपको वर्तमान प्लाज़्मा सत्र के लिए रंग योजना नियत करने की अनुमति देता है, बिना गलती से इसे उसपर नियत किए जो या तो उपलब्ध नहीं है, या जो पहले से नियत है।

en: The name of the color scheme you wish to set for your current Plasma session (passing a full path will only use the last part of the path)
hi: रंग योजना का नाम जिसे आप अपने वर्तमान प्लाज़्मा सत्र के लिए सेट करना चाहते हैं (एक पूर्ण पथ देने से पथ के अंतिम भाग का ही उपयोग होगा)

en: Show all the color schemes available on the system (and which is the current theme)
hi: तंत्र पर उपलब्ध सभी रंग योजनाएं दिखाएं (और जो वर्तमान प्रसंग है)

en: The name of the accent color you want to set. SVG color names (https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) and hex color codes are supported. Quote the hex code if there is possibility of shell expansion
hi: उस प्रभावी रंग का नाम जिसे आप नियत करना चाहते हैं। एलवीजी रंग नाम (https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) और हेक्स रंग कोड समर्थित हैं। यदि शेल विस्तार की संभावना है तो हेक्स कोड को उद्धृत करें

en: The requested theme "%1" is already set as the theme for the current Plasma session.
hi: अनुरोधित प्रसंग "%1" पहले से ही वर्तमान प्लाज़्मा सत्र के लिए प्रसंग के रूप में नियत है।

en: Successfully applied the color scheme %1 to your current Plasma session
hi: आपके वर्तमान प्लाज़्मा सत्र में रंग योजना %1 को सफलतापूर्वक लागू किया गया है

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
hi: प्रसंग "%1" नहीं मिल सका। प्रसंग निम्न विकल्पों में से एक होनी चाहिए : %2

en: You have managed to pass an empty color scheme name, which isn't supported behavior.
hi: आप एक खाली रंग योजना नाम देने में कामयाब रहे हैं, जो समर्थित व्यवहार नहीं है।

en: The file you attempted to set as your scheme, %1, could not be identified as a color scheme.
hi: आपने जिस फ़ाइल को अपनी योजना %1 के रूप में नियत करने का प्रयास किया, उसे रंग योजना के रूप में पहचाना नहीं जा सका।

en: Successfully applied the accent color %1
hi: प्रभावी रंग %1 को सफलतापूर्वक लागू किया गया

en: Invalid accent color
hi: अवैध प्रभावी रंग

en: You have the following color schemes on your system:
hi: आपके सिस्टम पर निम्नलिखित रंग योजनाएं हैं:

en:  * %1 (current color scheme)
hi:  * %1(मौज़ूदा रंग योजना)
