kfontinst - en to hi translation catalogue (463 entries)

en: Do you wish to install the font(s) for personal use (only available to you), or system-wide (available to all users)?
hi: क्या आप व्यक्तिगत उपयोग (केवल आपके लिए उपलब्ध), या तंत्र-व्यापी (सभी उपयोक्ताओं के लिए उपलब्ध) के लिए फ़ॉन्ट स्थापित करना चाहते हैं?

en: Where to Install
hi: कहां संस्थापित करना है

en: Font Installer
hi: फ़ॉन्ट संस्थापक

en: Simple font installer
hi: सरल फ़ॉन्ट संस्थापक

en: (C) Craig Drummond, 2007
hi: (c) क्रेग ड्रमांड, २००७

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
hi: विनआईडी(winid) द्वारा उल्लेखित एक एक्स-एप्प(X app) के लिए संवाद ट्रांजिएंट बनाता है

en: URL to install
hi: संस्थापित करने हेतु यूआरएल

en: Print
hi: छापें

en: Canceling…
hi: रद्द किया जा रहा है...

en: Font Printer
hi: फ़ॉन्ट प्रिंटर

en: Simple font printer
hi: सादा फ़ॉन्ट प्रिंटर

en: Size index to print fonts
hi: फोंट छापने के लिए आकार सूचकांक

en: Font to print, specified as "Family,Style" where Style is a 24-bit decimal number composed as: <weight><width><slant>
hi: छापने के लिए फ़ॉन्ट, "परिवार, शैली" के रूप में निर्दिष्ट जहां शैली एक २४-बिट दशमलव संख्या है जो इस प्रकार बनाई गई है: <weight><width><slant>

en: File containing list of fonts to print
hi: छापने के लिए फोंट की सूची वाली फ़ाइल

en: Remove file containing list of fonts to print
hi: छापने करने के लिए फोंट की सूची वाली फाइल को हटा दें

en: Open an existing font file
hi: एक मौजूदा फ़ॉन्ट फ़ाइल खोलें

en: Print font preview
hi: फ़ॉन्ट पूर्वावलोकन छापें

en: Select Font to View
hi: देखने के लिए फ़ॉन्ट चुनें

en: URL to open
hi: खोलने के लिए यूआरएल

en: Font Viewer
hi: फ़ॉन्ट प्रदर्शक

en: Simple font viewer
hi: सादा फ़ॉन्ट प्रदर्शक

en: (C) Craig Drummond, 2004-2007
hi: (c) क्रेग ड्रमांड, 2004-2007

en: Duplicate Fonts
hi: दोहरे फ़ॉन्ट

en: Scanning for duplicate fonts. Please wait…
hi: दोहरे फोंट के लिए स्कैन किया जा रहा है। कृपया प्रतीक्षा कीजिये…

en: No duplicate fonts found.
hi: कोई दोहरे फ़ॉन्ट नहीं मिले.

en: Delete Marked Files
hi: चिह्नित फ़ाइलें हटाएं

en: %1 duplicate font found. | %1 duplicate fonts found.
hi[0]: %1 दोहरा फ़ॉन्ट मिला ।
hi[1]: %1 दोहरे फ़ॉन्ट मिले ।

en: Are you sure you wish to delete:
    %1
hi: क्या आप वाक़ई :
    %1 को मिटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you wish to delete:
hi: क्या आप वाक़ई इसको मिटाना चाहते हैं:

en: Cancel font scan?
hi: फ़ॉन्ट स्कैन करना रद्द करें ?

en: Font/File
hi: फ़ॉन्ट/फ़ाइलें

en: Size
hi: आकार

en: Date
hi: दिनांक

en: Links To
hi: पर लिंक

en: Open in Font Viewer
hi: फ़ॉन्ट प्रदर्शक में खोलें

en: Properties
hi: गुण

en: Unmark for Deletion
hi: मिटाने के लिए अचिह्नित करें

en: Mark for Deletion
hi: मिटाने के लिए चिह्नित करें

en: Open font in font viewer? | Open all %1 fonts in font viewer?
hi[0]: फ़ॉन्ट प्रदर्शक में फ़ॉन्ट खोलें ?
hi[1]: सभी %1 फ़ॉन्ट प्रदर्शक में खोलें ?

en: Family
hi: परिवार

en: Style
hi: शैली

en: Foundry
hi: ढलाई

en: FontConfig Match
hi: फ़ॉन्ट-कॉन्फ़िग मेल

en: File Type
hi: फ़ाइल की किस्म

en: File Name
hi: फ़ाइल का नाम

en: File Location
hi: फ़ाइल स्थान

en: Writing System
hi: लेखन प्रणाली

en: Set Criteria
hi: मापदण्ड सेट करें

en: Symbol/Other
hi: निशान/अन्य

en: Filter by %1…
hi: %1 के अनुसार फ़िल्टर करें...

en: Font
hi: फ़ॉन्ट

en: Status
hi: स्थिति

en: This column shows the status of the font family, and of the individual font styles.
hi: यह कॉलम फ़ॉन्ट परिवार और अलग-अलग फ़ॉन्ट शैलियों की स्थिति दिखाता है।

en: <p>This list shows your installed fonts. The fonts are grouped by family, and the number in square brackets represents the number of styles in which the family is available. e.g.</p><ul><li>Times [4]<ul><li>Regular</li><li>Bold</li><li>Bold Italic</li><li>Italic</li></ul></li></ul>
hi: <p>यह सूची आपके संस्थापित फ़ॉन्ट दिखाती है। फ़ॉन्ट्स को परिवार द्वारा समूहीकृत किया जाता है, और वर्गाकार कोष्ठकों में संख्या उन शैलियों की संख्या को दर्शाती है जिनमें परिवार उपलब्ध है। जैसे</p><ul><li>टाइम्स [४]<ul><li>नियमित</li><li>बोल्ड</li><li>बोल्ड तिरछे अक्षर</li><li>तिरछा</li></ul></li></ul>

en: …plus %1 more
hi: ...तथा %1अधिक

en: Delete
hi: मिटाएँ

en: Enable
hi: सक्षम करें

en: Disable
hi: अक्षम

en: Print…
hi: छापें…

en: Reload
hi: री-लोड

en: Open all %1 fonts in font viewer?
hi: सभी %1 फ़ॉन्ट प्रदर्शक में खोलें ?

en: All Fonts
hi: सभी फ़ॉन्ट्स

en: Personal Fonts
hi: निजी फ़ॉन्ट

en: System Fonts
hi: तंत्र फ़ॉन्ट

en: Unclassified
hi: अवर्गीकृत

en: Group
hi: समूह

en: <p>Do you really want to remove '<b>%1</b>'?</p><p><i>This will only remove the group, and not the actual fonts.</i></p>
hi: <p>क्या आप सचमुच '<b>%1</b>' को हटाना चाहते हैं ?</p><p><i> यह केवल समूह को हटा देगा, न कि वास्तविक फोंट को ।</i></p>

en: Remove Group
hi: समूह मिटाएँ

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Remove group
hi: समूह मिटाएँ

en: <h3>Font Groups</h3><p>This list displays the font groups available on your system. There are 2 main types of font groups:<ul><li><b>Standard</b> are special groups used by the font manager.<ul>%1</ul></li><li><b>Custom</b> are groups created by you. To add a font family to one of these groups simply drag it from the list of fonts, and drop onto the desired group. To remove a family from the group, drag the font onto the "All Fonts" group.</li></ul></p>
hi: <h3>फ़ॉन्ट समूह</h3><p>यह सूची आपके तंत्र पर उपलब्ध फ़ॉन्ट समूहों को प्रदर्शित करती है। फ़ॉन्ट समूह के २ मुख्य प्रकार हैं:<ul><li><b>मानक</b> विशेष समूह हैं जिनका उपयोग फ़ॉन्ट प्रबंधक द्वारा किया जाता है।<ul>%1</ul></li><li><b>तदनुकूल</b> आपके द्वारा बनाए गए समूह हैं। इन समूहों में से किसी एक में एक फ़ॉन्ट परिवार जोड़ने के लिए बस इसे फोंट की सूची से खींचें, और वांछित समूह पर छोड़ दें। किसी परिवार को समूह से निकालने के लिए, फ़ॉन्ट को "सभी फ़ॉन्ट्स" समूह पर खींचें। </li></ul></p>

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
hi: <li><i>सभी फ़ॉन्ट्स</i>आपके तंत्र पर संस्थापित सभी फोंट शामिल हैं।</li><li><i>अवर्गीकृत</i> में वे सभी फ़ॉन्ट शामिल हैं जिन्हें अभी तक "तदनुकूल" समूह में नहीं रखा गया है।</li>

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system - both  "System" and "Personal".</li><li><i>System</i> contains all fonts that are installed system-wide (i.e. available to all users).</li><li><i>Personal</i> contains your personal fonts.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
hi: <li><i>सभी फ़ॉन्ट्स</i> में आपके तंत्र पर संस्थापित सभी फ़ॉन्ट शामिल हैं - "तंत्र" और "व्यक्तिगत" दोनों।</li><li><i>तंत्र</i> में सभी फोंट शामिल हैं जो तंत्र-व्यापी (यानी सभी उपयोक्ताओं के लिए उपलब्ध) स्थापित हैं।</li><li><i>व्यक्तिगत</i> में आपके व्यक्तिगत फ़ॉन्ट होते हैं।</li><li><i>अवर्गीकृत</i> में वे सभी फ़ॉन्ट शामिल हैं जिन्हें अभी तक "तदनुकूल" समूह में नहीं रखा गया है।</li>

en: <qt>A group named <b>'%1'</b> already exists.</qt>
hi: <qt><b>'%1'</b> नाम का एक समूह पहले से मौजूद है।</qt>

en: Rename…
hi: नाम बदलें…

en: Export…
hi: निर्यात…

en: Add to "%1".
hi: "%1" में जोड़ें ।

en: Remove from current group.
hi: वर्तमान समूह से हटाएँ।

en: Move to personal folder.
hi: व्यक्तिगत फ़ोल्डर में स्थानांतरित करें ।

en: Move to system folder.
hi: तंत्र फ़ोल्डर में स्थानांतरित करें ।

en: Skip
hi: छोड़ें

en: AutoSkip
hi: स्वतः छोड़ें

en: <h3>Cancel?</h3><p>Are you sure you wish to cancel?</p>
hi: <h3>रद्द करें ?</h3><p>क्या आप सचमुच रद्द करना चाहते हैं ?</p>

en: <h3>Finished</h3><p>Please note that any open applications will need to be restarted in order for any changes to be noticed.</p>
hi: <h3>समाप्त</h3><p>कृपया ध्यान दें कि किसी भी परिवर्तन को दिखाई देने के लिए किसी भी खुले एप्लिकेशन को फिर से शुरू करना होगा। </p>

en: Do not show this message again
hi: यह संदेश फिर से न दिखाएँ

en: Installing
hi: संस्थापित किया जा रहा है

en: Uninstalling
hi: असंस्थापित किया जा रहा है

en: Enabling
hi: सक्षम किया जा रहा है

en: Moving
hi: खिसकाते हुए

en: Updating
hi: अद्यतन किया जा रहा है

en: Removing
hi: हटाया जा रहा है...

en: Disabling
hi: अक्षम किया जा रहा है

en: Updating font configuration. Please wait…
hi: फ़ॉन्ट विन्यास अद्यतन किया जा रहा है. कृपया इंतजार करें...

en: Unable to start backend.
hi: पृष्ठभाग चालु करने में असमर्थ ।

en: Backend died, but has been restarted. Please try again.
hi: पृष्ठभाग बंद हुआ, लेकिन फिर से शुरू हो गया है। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: <h3>Error</h3>
hi: <h3>त्रुटि</h3>

en: Failed to download <i>%1</i>
hi: <i>%1</i> डाउनलोड करने में असफल

en: System backend died. Please try again.<br><i>%1</i>
hi: तंत्र पृष्ठभाग बंद हुआ । कृपया पुन: प्रयास करें ।<br><i>%1</i>

en: <i>%1</i> is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
hi: <i>%1</i> एक बिटमैप फ़ॉन्ट है, और इन्हें आपके तंत्र पर अक्षम कर दिया गया है।

en: <i>%1</i> contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
hi: <i>%1</i> में फ़ॉन्ट <b>%2</b> है, जो आपके तंत्र पर पहले से ही संस्थापित है।

en: <i>%1</i> is not a font.
hi: <i>%1</i> फ़ॉन्ट नहीं है ।

en: Could not remove all files associated with <i>%1</i>
hi: <i>%1</i> से जुड़ी सभी फाइलों को हटाया नहीं जा सका ।

en: Failed to start the system daemon.<br><i>%1</i>
hi: तंत्र डेमॉन प्रारंभ करने में विफल ।<br><i>%1</i>

en: <i>%1</i> already exists.
hi: <i>%1</i> पहले से मौजूद है।

en: <i>%1</i> does not exist.
hi: <i>%1</i> अस्तित्व में नहीं है ।

en: Permission denied.<br><i>%1</i>
hi: अनुमति अस्वीकृत ।<br><i>%1</i>

en: Unsupported action.<br><i>%1</i>
hi: असमर्थित क्रिया ।<br><i>%1</i>

en: Authentication failed.<br><i>%1</i>
hi: प्रमाणीकरण असफल ।<br><i>%1</i>

en: Unexpected error while processing: <i>%1</i>
hi: संसाधित करते समय अप्रत्याशित त्रुटि: <i>%1</i>

en: Font Management
hi: फ़ॉन्ट प्रबंधन

en: (C) Craig Drummond, 2000 - 2009
hi: (c) क्रेग ड्रमांड, २०००-२००९

en: Craig Drummond
hi: क्रेग ड्रमांड

en: Developer and maintainer
hi: डेवलपर तथा मेंटेनर

en: Create New Group…
hi: नया समूह बनाएँ…

en: Remove Group…
hi: समूह हटाएँ…

en: Enable Fonts in Group…
hi: समूह में फ़ॉन्ट सक्षम करें…

en: Disable Fonts in Group…
hi: समूह में फ़ॉन्ट अक्षम करें…

en: This displays a preview of the selected font.
hi: यह चयनित फ़ॉन्ट का पूर्वावलोकन प्रदर्शित करता है।

en: Find Duplicates…
hi: दोहरे फ़ान्ट ढूंढें...

en: Scan for Duplicate Fonts…
hi: दोहरे फ़ॉन्टों के लिए स्कैन करें...

en: Install from File…
hi: फाइल से संस्थापित करें...

en: Install fonts from a local file
hi: स्थानीय फ़ाइल से फ़ॉन्ट्स स्थापित करें

en: Get New Fonts…
hi: नए फ़ॉन्ट्स प्राप्त करें...

en: Download new fonts
hi: नए फ़ॉन्ट डाउनलोड करें

en: Delete Selected Fonts…
hi: चयनित फ़ॉन्ट को मिटाएँ...

en: Change Preview Text…
hi: पूर्वावलोकन पाठ बदलें...

en: <h1>Font Installer</h1><p> This module allows you to install TrueType, Type1, and Bitmap fonts.</p><p>You may also install fonts using Konqueror: type fonts:/ into Konqueror's location bar and this will display your installed fonts. To install a font, simply copy one into the folder.</p>
hi: <h1>फ़ॉन्ट इंस्टालर</h1><p> यह मॉड्यूल आपको ट्रू टाइप, टाइप1 और बिटमैप फोंट स्थापित करने की अनुमति देता है। </p><p>आप कॉन्करर का उपयोग करके फोंट भी स्थापित कर सकते हैं:  कॉन्करर के स्थान पट्टी में fonts:/ टाइप करें और यह आपके स्थापित फोंट को प्रदर्शित करेगा। एक फ़ॉन्ट स्थापित करने के लिए, बस एक को फ़ोल्डर में नकल करें।

en: <h1>Font Installer</h1><p> This module allows you to install TrueType, Type1, and Bitmap fonts.</p><p>You may also install fonts using Konqueror: type fonts:/ into Konqueror's location bar and this will display your installed fonts. To install a font, simply copy it into the appropriate folder -  "%1" for fonts available to just yourself, or  "%2" for system-wide fonts (available to all).</p>
hi: <h1>फ़ॉन्ट इंस्टालर</h1><p> यह मॉड्यूल आपको ट्रू टाइप, टाइप1 और बिटमैप फोंट स्थापित करने की अनुमति देता है।</p><p>आप कॉन्करर का उपयोग करके फोंट भी स्थापित कर सकते हैं: कॉन्करर के स्थान पट्टी में fonts:/  टाइप करें और यह आपके स्थापित फोंट को प्रदर्शित करेगा। एक फ़ॉन्ट स्थापित करने के लिए, बस इसे उपयुक्त फ़ोल्डर में कॉपी करें - "%1" केवल आपके लिए उपलब्ध फ़ॉन्ट्स के लिए, या तंत्र-व्यापी फ़ॉन्ट्स के लिए "%2" (सभी के लिए उपलब्ध)। </p>

en: Add Fonts
hi: फ़ॉन्ट्स जोड़ें

en: Failed to save list of fonts to print.
hi: मुद्रित करने के लिए फ़ॉन्ट की सूची सहेजने में विफल ।

en: Failed to start font printer.
hi: फ़ॉन्ट प्रिंटर प्रारंभ करने में विफल।

en: There are no printable fonts.
    You can only print non-bitmap and enabled fonts.
hi: कोई छापने योग्य फ़ॉन्ट नहीं हैं।
    आप केवल गैर-बिटमैप और सक्षम फ़ॉन्ट प्रिंट कर सकते हैं।

en: Cannot Print
hi: मुद्रित नहीं किया जा सकता

en: You did not select anything to delete.
hi: मिटाने के लिए आपने कुछ चुना नहीं है.

en: Nothing to Delete
hi: मिटाने के लिए कुछ नहीं

en: <p>Do you really want to delete</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
hi: <p>क्या आप सचमुच में </p><p>'<b>%1</b>' को मिटाना चाहते हैं?</p>

en: Delete Font
hi: फ़ॉन्ट मिटाएँ

en: Do you really want to delete this font? | Do you really want to delete these %1 fonts?
hi[0]: क्या आप सचमुच इस फ़ॉन्ट को मिटाना चाहते हैं?
hi[1]: क्या आप सचमुच इन %1 फ़ॉन्टों को मिटाना चाहते हैं?

en: Delete Fonts
hi: फ़ॉन्ट्स मिटाएँ

en: Deleting font(s)…
hi: फ़ॉन्ट मिटाया जा रहा है...

en: You did not select anything to move.
hi: स्थानांतरण के लिए आपने कुछ चुना नहीं है।

en: Nothing to Move
hi: स्थानांतरण के लिए कुछ नहीं है

en: <p>Do you really want to move</p><p>'<b>%1</b>'</p><p>from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
hi: <p>क्या आप सचमुच </p><p>'<b>%1</b>' को</p><p> <i>%2</i> से <i>%3</i> पर ले जाना चाहते हैं ? </p>

en: Move Font
hi: फ़ॉन्ट स्थानांतरित करें

en: Move
hi: खिसकाएँ

en: <p>Do you really want to move this font from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p> | <p>Do you really want to move these %1 fonts from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
hi[0]: <p>क्या आप सचमुच इस फॉन्ट को <i>%2</i> से <i>%3</i> पर ले जाना चाहते हैं ?</p>
hi[1]: <p>क्या आप सचमुच इन %1 फ़ॉन्ट्स को <i>%2</i> से <i>%3</i> पर ले जाना चाहते हैं ?</p>

en: Move Fonts
hi: फ़ॉन्ट स्थानांतरित करें

en: Moving font(s)…
hi: फ़ॉन्ट स्थानांतरित किया जा रहा है...

en: Export Group
hi: समूह निर्यात

en: No files?
hi: कोई फ़ाइलें नहीं ?

en: Failed to open %1 for writing
hi: लिखने के लिए %1 खोलने में असफल

en: Create New Group
hi: नया समूह बनाएँ

en: Name of new group:
hi: नए समूह का नाम :

en: New Group
hi: नया समूह

en: Preview Text
hi: पूर्वावलोकन पाठ

en: Please enter new text:
hi: कृपया नया पाठ भरें:

en: Scanning font list…
hi: फ़ॉन्ट सूची स्कैन की जा रही है…

en: No fonts
hi: कोई फ़ॉन्ट नहीं

en: 1 Font | %1 Fonts
hi[0]: १ फ़ॉन्ट
hi[1]: %1 फ़ॉन्ट

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Partially enabled:</td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%4</td></tr></table>
hi: सक्षम: अक्षम:% 2 आंशिक रूप से सक्षम:% 3 कुल:% 4 <table><tr><td align="right">सक्षम :</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">अक्षम :</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">आंशिक रूप से सक्षम :</td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">कुल :</td><td>%4</td></tr></table>

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%3</td></tr></table>
hi: <table><tr><td align="right">सक्षम:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">अक्षम:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">कुल:</td><td>%3</td></tr></table>

en: Looking for any associated files…
hi: कोई भी संबद्धित फ़ाइल खोजी जा रही है...

en: Scanning Files…
hi: फ़ाइलें स्कैन की जा रही हैं...

en: Looking for additional files to install…
hi: संस्थापित करने के लिए अतिरिक्त फ़ाइलें खोजी जा रही हैं…

en: Looking for files associated with %1
hi: %1 से संबद्धित फ़ाइल खोजी जा रही है

en: Installing font(s)…
hi: फ़ॉन्ट संस्थापित किया जा रहा है...

en: You did not select anything to enable.
hi: सक्षम करने के लिए आपने कुछ चुना नहीं है।

en: You did not select anything to disable.
hi: अक्षम करने के लिए आपने कुछ चुना नहीं है ।

en: Nothing to Enable
hi: सक्षम करने के लिए कुछ नहीं

en: Nothing to Disable
hi: अक्षम करने के लिए कुछ नहीं

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
hi: <p>क्या आप सचमुच में </p><p>'<b>%1</b>' को सक्षम करना चाहते हैं ?</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
hi: <p>क्या आप सचमुच में </p><p>'<b>%1</b>' को अक्षम करना चाहते हैं ?</p>

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
hi: <p>क्या आप सचमुच '<b>%1</b>' को सक्षम करना चाहते हैं,</p><p>जो समूह '<b>%2</b>' में समाहित है ? </p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
hi: <p>क्या आप सचमुच '<b>%1</b>' को अक्षम करना चाहते हैं, </p><p>जो समूह '<b>%2</b>' में समाहित है ?

en: Enable Font
hi: फ़ॉन्ट सक्षम करें

en: Disable Font
hi: फ़ॉन्ट अक्षम करें

en: Do you really want to enable this font? | Do you really want to enable these %1 fonts?
hi[0]: क्या आप सचमुच इस फ़ॉन्ट को सक्षम करना चाहते हैं ?
hi[1]: क्या आप सचमुच इन %1 फ़ॉन्ट्स को सक्षम करना चाहते हैं ?

en: Do you really want to disable this font? | Do you really want to disable these %1 fonts?
hi[0]: क्या आप सचमुच इस फ़ॉन्ट को अक्षम करना चाहते हैं ?
hi[1]: क्या आप सचमुच इन %1 फ़ॉन्ट्स को अक्षम करना चाहते हैं?

en: <p>Do you really want to enable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to enable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
hi[0]: <p>क्या आप सचमुच '<b>%2</b>' समूह में निहित इस फ़ॉन्ट को सक्षम करना चाहते हैं ?</p>
hi[1]: <p>क्या आप सचमुच समूह '<b>%2</b>' में निहित इन %1 फोंट को सक्षम करना चाहते हैं ?</p>

en: <p>Do you really want to disable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to disable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
hi[0]: <p>क्या आप सचमुच समूह '<b>%2</b>' में निहित इस फ़ॉन्ट को अक्षम करना चाहते हैं?</p>
hi[1]: <p>क्या आप सचमुच समूह '<b>%2</b>' में निहित इन %1 फोंट को अक्षम करना चाहते हैं ?</p>

en: Enable Fonts
hi: फ़ॉन्ट्स सक्षम करें

en: Disable Fonts
hi: फ़ॉन्ट्स अक्षम करें

en: Enabling font(s)…
hi: फ़ॉन्ट सक्षम किया जा रहा है...

en: Disabling font(s)…
hi: फ़ॉन्ट अक्षम किया जा रहा है...

en: Print Font Samples
hi: फ़ॉन्ट नमूना छापें

en: Select size to print font:
hi: फ़ॉन्ट छापने के लिए आकार चुनें :

en: Waterfall
hi: जलप्रपात

en: 12pt
hi: १२पाइं.

en: 18pt
hi: १८पाइं.

en: 24pt
hi: २४पाइं.

en: 36pt
hi: ३६पाइं.

en: 48pt
hi: ४८पाइं.

en: Can only install fonts to either "%1" or "%2".
hi: या तो "%1" या "%2" में ही फोंट स्थापित कर सकते हैं।

en: You cannot install a fonts package directly.
    Please extract %1, and install the components individually.
hi: आप सीधे फोंट पैकेज स्थापित नहीं कर सकते।
    कृपया %1 निकालें, और घटकों को अलग-अलग स्थापित करें।

en: Cannot copy fonts
hi: फ़ॉन्ट्स की नकल नहीं कर सकता

en: Cannot move fonts
hi: फ़ॉन्ट्स स्थानांतरित नहीं कर सकता

en: Only fonts may be deleted.
hi: सिर्फ फ़ॉन्ट्स मिटाए जाएंगे

en: Can only remove fonts from either "%1" or "%2".
hi: या तो "%1" या "%2" से ही फॉन्ट हटा सकता है।

en: Please specify "%1" or "%2".
hi: कृपया उल्लेखित करें "%1" या "%2"।

en: No special methods supported.
hi: कोई विशेष विधि समर्थित नहीं है।

en: Fonts
hi: फ़ॉन्ट्स

en: Failed to start the system daemon
hi: तंत्र डेमॉन प्रारंभ करने में विफल

en: Backend died
hi: पृष्ठभाग बंद हुआ

en: %1 is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
hi: %1 एक बिटमैप फ़ॉन्ट है, और इन्हें आपके तंत्र पर अक्षम कर दिया गया है।

en: %1 contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
hi: %1 में फ़ॉन्ट <b>%2</b> है, जो आपके तंत्र पर पहले से स्थापित है।

en: %1 is not a font.
hi: %1 फ़ॉन्ट नहीं है

en: Could not remove all files associated with %1
hi: %1 से जुड़ी सभी फाइलों को हटाया नहीं जा सका

en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: First letter of the alphabet (in upper then lower case)]
en: Aa
hi: अआ

[ctx: All letters of the alphabet (in upper/lower case pairs), followed by numbers]
en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz0123456789
hi: अआइईउऊऋएऐओऔऑअंअ:कखगघङचछजझञपफबभमयरलवशश़षसहक्षत्रज्ञश्र१२३४५६७८९०

en: No characters found.
hi: कोई अक्षर नहीं मिला.

[ctx: A sentence that uses all of the letters of the alphabet]
en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
hi: सारे जहाँ से अच्छा हिंदोस्ताँ हमारा

[ctx: All of the letters of the alphabet, uppercase]
en: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
hi: अआइईउऊऋएऐओऔऑअंअ:

[ctx: All of the letters of the alphabet, lowercase]
en: abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
hi: कखगघङचछजझञपफबभम

[ctx: Numbers and characters]
en: 0123456789.:,;(*!?'/\")£$€%^&-+@~#<>{}[]
hi: ०१२३४५६७८९.:,;(*!?'/\")£$€%^&-+@~#<>{}[]

en: ERROR: Could not determine font's name.
hi: त्रुटि: फ़ॉन्ट नाम पढ़ नहीं सका.

en: %2 [1 pixel] | %2 [%1 pixels]
hi[0]: %2 [१ पिक्सेल]
hi[1]: %2 [%1पिक्सेल]

en: Personal
hi: निजी

en: System
hi: तंत्र

en: All
hi: सभी

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: Thin
hi: पतला

en: Extra Light
hi: अतिरिक्त हल्का

en: Ultra Light
hi: अत्यंत हल्का

en: Light
hi: हल्का

en: Regular
hi: नियमित

en: Normal
hi: साधारण

en: Medium
hi: मध्यम

en: Demi Bold
hi: डिमाई गाढ़ा

en: Semi Bold
hi: अर्ध गाढ़ा

en: Bold
hi: गाढ़ा

en: Extra Bold
hi: अतिरिक्त गाढ़ा

en: Ultra Bold
hi: अत्यंत गाढ़ा

en: Black
hi: काला

en: Heavy
hi: भारी

en: Roman
hi: रोमन

en: Italic
hi: ईटैलिक

en: Oblique
hi: तिर्यक

en: Ultra Condensed
hi: अत्यंत सघन

en: Extra Condensed
hi: अतिरिक्त सघन

en: Condensed
hi: सघन

en: Semi Condensed
hi: अर्ध संघनित

en: Semi Expanded
hi: अर्ध विस्तारित

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: Extra Expanded
hi: अतिरिक्त विस्तारित

en: Ultra Expanded
hi: अत्यंत विस्तारित

en: Monospaced
hi: मोनोस्पेस्ड

en: Charcell
hi: चर-सेल

en: Proportional
hi: समानुपातिक

en: Other, Control
hi: अन्य, नियंत्रण

en: Other, Format
hi: अन्य, फ़ॉर्मेट

en: Other, Not Assigned
hi: अन्य, आवंटित नहीं

en: Other, Private Use
hi: अन्य, निज़ी उपयोग

en: Other, Surrogate
hi: अन्य, प्रतिनिधि

en: Letter, Lowercase
hi: अक्षर, छोटा केस

en: Letter, Modifier
hi: अक्षर, परिवर्धक

en: Letter, Other
hi: अक्षर, अन्य

en: Letter, Titlecase
hi: अक्षर, शीर्षक केस

en: Letter, Uppercase
hi: अक्षर, बडा केस

en: Mark, Spacing Combining
hi: निशान, स्पेसिंग कम्बाइनिंग

en: Mark, Enclosing
hi: निशान, एनक्लोज़िंग

en: Mark, Non-Spacing
hi: निशान, नॉन-स्पेसिंग

en: Number, Decimal Digit
hi: संख्या, दशमलव अंक

en: Number, Letter
hi: संख्या, अक्षर

en: Number, Other
hi: संख्या, अन्य

en: Punctuation, Connector
hi: विरामचिह्न, कनेक्टर

en: Punctuation, Dash
hi: विरामचिह्न, टूटी-रेखा

en: Punctuation, Close
hi: विरामचिह्न, बन्द करें

en: Punctuation, Final Quote
hi: विरामचिह्न, अंतिम संदेश

en: Punctuation, Initial Quote
hi: विरामचिह्न, मूल संदेश

en: Punctuation, Other
hi: विरामचिह्न, अन्य

en: Punctuation, Open
hi: विरामचिह्न, खोलें

en: Symbol, Currency
hi: निशान, मुद्रा

en: Symbol, Modifier
hi: निशान, परिवर्धक

en: Symbol, Math
hi: निशान, गणित

en: Symbol, Other
hi: निशान, अन्य

en: Separator, Line
hi: पृथक्कारक, पंक्ति

en: Separator, Paragraph
hi: पृथक्कारक, अनुच्छेद

en: Separator, Space
hi: पृथक्कारक, स्थान

en: Category
hi: श्रेणी

en: UCS-4
hi: यूसीएस-4

en: UTF-16
hi: यूटीएफ़-16

en: UTF-8
hi: यूटीएफ़-8

en: XML Decimal Entity
hi: एक्सएमएल दशमलव एंटिटी

en: Show Face:
hi: फेस दिखाएँ:

en: Install…
hi: संस्थापित करें…

en: Change Text…
hi: पाठ बदलें...

en: Could not read font.
hi: फ़ॉन्ट पढ़ नहीं सका.

en: Preview String
hi: वाक्यांश पूर्वावलोकन

en: Please enter new string:
hi: कृपया नया वाक्यांश भरें:

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: &Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी (&M)

en: Preview Type
hi: पूर्वावलोकन किस्म

en: Standard Preview
hi: मानक पूर्वावलोकन

en: All Characters
hi: सभी अक्षर

en: Unicode Block: %1
hi: यूनिकोड ब्लॉक: %1

en: Unicode Script: %1
hi: यूनिकोड स्क्रिप्ट: %1

en: Basic Latin
hi: मूल लातिन

en: Latin-1 Supplement
hi: लातिन-1 संपूरक

en: Latin Extended-A
hi: लातिन विस्तारित-अ

en: Latin Extended-B
hi: लातिन विस्तारित-ब

en: IPA Extensions
hi: आइपीए विस्तारण

en: Spacing Modifier Letters
hi: जगह परिवर्धक अक्षर

en: Combining Diacritical Marks
hi: डायाक्रिटिकल निशान जोड़ा जा रहा है

en: Greek and Coptic
hi: युनानी एवं कोप्टिक

en: Cyrillic
hi: साइरिलिक

en: Cyrillic Supplement
hi: साइरिलिक परिशिष्ट

en: Armenian
hi: आर्मेनियाई

en: Hebrew
hi: हिब्रू

en: Arabic
hi: अरबी

en: Syriac
hi: सीरियाक

en: Arabic Supplement
hi: अरबी संपूरक

en: Thaana
hi: थाना

en: NKo
hi: एनकेओ

en: Devanagari
hi: देवनागरी

en: Bengali
hi: बंगाली

en: Gurmukhi
hi: गुरूमुखी

en: Gujarati
hi: गुजराती

en: Oriya
hi: उड़िया

en: Tamil
hi: तमिल

en: Telugu
hi: तेलुगु

en: Kannada
hi: कन्नड

en: Malayalam
hi: मलयालम

en: Sinhala
hi: सिंहला

en: Thai
hi: थाई

en: Lao
hi: लाओ

en: Tibetan
hi: तिब्बती

en: Myanmar
hi: म्यनमार

en: Georgian
hi: ज्यॉर्जियाई

en: Hangul Jamo
hi: हांगुल जामो

en: Ethiopic
hi: इथियोपी

en: Ethiopic Supplement
hi: इथियोपिक संपूरक

en: Cherokee
hi: शेरॉकी

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
hi: यूनिफ़ाइड कनाडाई अबार्जिनल सिलेबिक्स

en: Ogham
hi: ओघम

en: Runic
hi: रूनिक

en: Tagalog
hi: टागालोग

en: Hanunoo
hi: हनुनू

en: Buhid
hi: बुहीद

en: Tagbanwa
hi: तागबांवा

en: Khmer
hi: ख्मेर

en: Mongolian
hi: मंगोलियन

en: Limbu
hi: लिंबु

en: Tai Le
hi: ताइ ली

en: New Tai Lue
hi: नया ताई ल्यू

en: Khmer Symbols
hi: ख्मेर चिह्न

en: Buginese
hi: बगिनी

en: Balinese
hi: बेलिनी

en: Phonetic Extensions
hi: ध्वन्यात्मक विस्तारण

en: Phonetic Extensions Supplement
hi: फ़ोनेटिक विस्तारण संपूरक

en: Combining Diacritical Marks Supplement
hi: डायाक्रिटिकल मार्क्स संपूरक जोड़ा जा रहा है

en: Latin Extended Additional
hi: लातिन विस्तारित अतिरिक्त

en: Greek Extended
hi: युनानी विस्तारण

en: General Punctuation
hi: सामान्य विरामचिन्ह

en: Superscripts and Subscripts
hi: सुपरस्क्रिप्ट्स तथा सबस्क्रिप्ट्स

en: Currency Symbols
hi: मुद्रा चिह्न

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
hi: चिह्नों हेतु डायाक्रिटिकल मार्क्स जोड़ा जा रहा है

en: Letter-Like Symbols
hi: अक्षर-जैसे चिह्न

en: Number Forms
hi: संख्या रूप

en: Arrows
hi: तीर

en: Mathematical Operators
hi: गणितीय ऑपरेटर्स

en: Miscellaneous Technical
hi: विविध तकनीकी

en: Control Pictures
hi: नियंत्रक छवियाँ

en: Optical Character Recognition
hi: ऑप्टिकल कैरेक्टर रिकग्नीशन

en: Enclosed Alphanumerics
hi: संलग्न अल्फ़ान्यूमेरिक्स

en: Box Drawing
hi: बॉक्स ड्राइंग

en: Block Elements
hi: ब्लॉक तत्व

en: Geometric Shapes
hi: ज्यामितीय आकार

en: Miscellaneous Symbols
hi: विविध चिह्न

en: Dingbats
hi: डिंगबेट्स

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
hi: विविध गणितीय चिह्न-ए

en: Supplemental Arrows-A
hi: संपूरक तीर-ए

en: Braille Patterns
hi: ब्रेल पैटर्न्स

en: Supplemental Arrows-B
hi: संपूरक तीर-बी

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
hi: विविध गणितीय चिन्ह-बी

en: Supplemental Mathematical Operators
hi: संपूरक गणितीय ऑपरेटर्स

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
hi: विविध चिह्न तथा तीर

en: Glagolitic
hi: ग्लेगोलितिक

en: Latin Extended-C
hi: लातिन विस्तारित-सी

en: Coptic
hi: कोप्टिक

en: Georgian Supplement
hi: ज्यार्जियाई परिशिष्ट

en: Tifinagh
hi: टिफिनाग

en: Ethiopic Extended
hi: इथियापिक विस्तारित

en: Supplemental Punctuation
hi: परिशिष्ट विरामचिन्ह

en: CJK Radicals Supplement
hi: सीजेके रेडिकल्स सप्लीमेंट

en: Kangxi Radicals
hi: कांग्सी रेडिकल्स

en: Ideographic Description Characters
hi: आइडियोग्राफिक वर्णन अक्षर

en: CJK Symbols and Punctuation
hi: सीजेके चिह्न तथा विरामचिह्न

en: Hiragana
hi: हिरागाना

en: Katakana
hi: काताकाना

en: Bopomofo
hi: बोपोमोफो

en: Hangul Compatibility Jamo
hi: हांगुल संगतता जामो

en: Kanbun
hi: कानबुन

en: Bopomofo Extended
hi: बोपोमोफो विस्तारण

en: CJK Strokes
hi: सीजेके स्ट्रोक्स

en: Katakana Phonetic Extensions
hi: काताकाना फ़ोनेटिक विस्तारण

en: Enclosed CJK Letters and Months
hi: सीजेके अक्षर तथा माह संलग्न

en: CJK Compatibility
hi: सीजेके संगतता

en: CJK Unified Ideographs Extension A
hi: सीजेके यूनिफ़ाइड आइडियोग्राफ़्स विस्तारक ए

en: Yijing Hexagram Symbols
hi: यीजिंग हेक्साग्राम चिह्न

en: CJK Unified Ideographs
hi: सीजेके यूनिफ़ाइड आइडियोग्राफ्स

en: Yi Syllables
hi: यी अक्षर

en: Yi Radicals
hi: यी रेडिकल्स

en: Modifier Tone Letters
hi: परिवर्धक टोन कुंजियाँ

en: Latin Extended-D
hi: लातिन विस्तारित-डी

en: Syloti Nagri
hi: सायलोती नागरी

en: Phags-pa
hi: फाग्स-पा

en: Hangul Syllables
hi: हांगुल सिलेबल्स

en: High Surrogates
hi: उच्च प्रतिनिधि

en: High Private Use Surrogates
hi: उच्च निजी उपयोग प्रतिनिधि

en: Low Surrogates
hi: निम्न प्रतिनिधि

en: Private Use Area
hi: निजी उपयोग का स्थान

en: CJK Compatibility Ideographs
hi: सीजेके संगतता आइडियोग्राफ्स

en: Alphabetic Presentation Forms
hi: वर्णमाला प्रस्तुति फ़ॉर्म

en: Arabic Presentation Forms-A
hi: अरबी प्रेज़ेन्टेशन फॉर्म्स-ए

en: Variation Selectors
hi: वेरिएशन सलेक्टर्स

en: Vertical Forms
hi: खड़ा फ़ॉर्म

en: Combining Half Marks
hi: आधा चिन्हों को संयुक्त करना

en: CJK Compatibility Forms
hi: सीजेके संगतता फॉर्म्स

en: Small Form Variants
hi: छोटा फॉर्म वेरिएन्ट्स

en: Arabic Presentation Forms-B
hi: अरबी प्रेज़ेन्टेशन फॉर्म्स-बी

en: Half-Width and Full-Width Forms
hi: अर्ध-चौड़ाई तथा पूर्ण-चौड़ाई के रूप

en: Specials
hi: विशेष

en: Linear B Syllabary
hi: लीनियर बी सिलेबरी

en: Linear B Ideograms
hi: लीनियर बी आइडियोग्राम्स

en: Aegean Numbers
hi: एजीएन संख्याएँ

en: Ancient Greek Numbers
hi: पुरानी यूनानी संख्याएँ

en: Old Italic
hi: पुराना तिरछा

en: Gothic
hi: गोथिक

en: Ugaritic
hi: उगारितिक

en: Old Persian
hi: पुराना फारसी

en: Deseret
hi: देसेरेत

en: Shavian
hi: शावियं

en: Osmanya
hi: ओसमान्य

en: Cypriot Syllabary
hi: साइप्रियात सिलेबरी

en: Phoenician
hi: फोनेसियन

en: Kharoshthi
hi: खारोस्थि

en: Cuneiform
hi: क्यूनिफ़ॉर्म

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
hi: क्यूनिफ़ॉर्म संख्याएँ तथा विरामचिह्न

en: Byzantine Musical Symbols
hi: बाइजेंटाइन संगीतमय चिह्न

en: Musical Symbols
hi: संगीत चिन्ह

en: Ancient Greek Musical Notation
hi: प्राचीन यूनानी संगीत संकेतन

en: Tai Xuan Jing Symbols
hi: ताइ ज़ुआन जिंग चिह्न

en: Counting Rod Numerals
hi: रॉड संख्याएँ गिनी जा रही हैं

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
hi: गणितीय और अक्षर-अंक चिह्न

en: CJK Unified Ideographs Extension B
hi: सीजेके संगतता आइडियोग्राफ्स विस्तारक बी

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
hi: सीजेके संगतता आइडियोग्राफ्स संपूरक

en: Tags
hi: टैग्स

en: Variation Selectors Supplement
hi: वेरिएशन सलेक्टर्स सप्लीमेंट

en: Supplementary Private Use Area-A
hi: संपूरक निजी उपयोग क्षेत्र-ए

en: Supplementary Private Use Area-B
hi: संपूरक निजी उपयोग क्षेत्र-बी

en: Braille
hi: ब्रेल

en: Canadian Aboriginal
hi: कनाडियन एबॉर्जिनल

en: Common
hi: कॉमन

en: Cypriot
hi: साइप्रियात

en: Greek
hi: यूनानी

en: Han
hi: हान

en: Hangul
hi: हांगुल

en: Inherited
hi: इनहेरिटेड

en: Latin
hi: लातिन

en: Linear B
hi: लीनियर बी

en: Nko
hi: एनकेओ

en: Phags Pa
hi: फ़ाग्स पा

en: Yi
hi: यी
