plasma_applet_battery - en to hi translation catalogue (36 entries)

en: Time To Full:
hi: पूरा हाने को समय:

en: Remaining Time:
hi: बकाया समय :

en: Battery Health:
hi: बैटरी स्वास्थ्य:

en: Fully Charged
hi: पूर्णता: चार्ज

en: Discharging
hi: चार्ज कम हो रहा है

en: Charging
hi: चार्ज कर रहा है

en: Not Charging
hi: चार्ज नहीं हो रहा है

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
hi: मौजूद नहीं है

en: Battery and Brightness
hi: बैटरी और चमक

en: Battery at %1%, not Charging
hi: बैटरी %1% पर है, चार्ज नहीं हो रहा है

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
hi: बैटरी %1% पर है, प्लग लगा है लेकिन फिर भी चार्ज कम हो रहा है

en: Battery at %1%, Charging
hi: बैटरी %1% पर है, चार्ज हो रहा है

en: Battery at %1%
hi: बैटरी %1% पर है

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
hi: बिजली की आपूर्ति बैटरी को चार्ज करने के लिए पर्याप्त शक्तिशाली नहीं है।

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
hi: %1 पूर्णता: चार्ज होने तक

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
hi: %1 बाकी

en: Not charging
hi: चार्ज नहीं हो रहा है

en: Automatic sleep and screen locking are disabled
hi: स्वचालित निद्रा और स्क्रीन तालाबंदी अक्षम हैं

en: The battery applet has enabled system-wide inhibition
hi: बैटरी एप्लेट ने तंत्र-व्यापी अवरोध को सक्षम किया है

en: Failed to activate %1 mode
hi: %1 मोड को सक्रिय करने में विफल

en: &Show Energy Information…
hi: ऊर्जा की जानकारी दिखाएं…

en: &Configure Energy Saving…
hi: ऊर्जा बचत विन्यस्त करें…

en: Display Brightness
hi: प्रदर्शन की चमक

en: Keyboard Brightness
hi: कुंजीपटल की चमक

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: %1: unknown reason
hi: %1: अज्ञात कारण

en: Power Save
hi: बिजली बचत

en: Balanced
hi: संतुलित

en: Performance
hi: निष्पादन

en: Power Profile
hi: पावर प्रोफाइल

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
hi: गर्मी उत्पादन को कम करने के लिए प्रदर्शन मोड को अक्षम कर दिया गया है क्योंकि कंप्यूटर ने पाया है कि यह आपकी गोद पर हो सकता है।

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
hi: निष्पादन मोड अनुपलब्ध है क्योंकि कंप्यूटर बहुत गर्म चल रहा है।

en: Performance mode is unavailable.
hi: निष्पादन मोड अनुपलब्ध है।

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
hi: गर्मी उत्पादन को कम करने के लिए प्रदर्शन को कम किया जा सकता है क्योंकि कंप्यूटर ने पता लगाया है कि यह आपकी गोद पर हो सकता है।

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
hi: प्रदर्शन कम हो सकता है क्योंकि कंप्यूटर बहुत गर्म चल रहा है।

en: Performance may be reduced.
hi: प्रदर्शन कम हो सकता है।

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
hi[0]: एक अनुप्रयोग ने %2 को सक्रिय करने का अनुरोध किया है :
hi[1]: %1 अनुप्रयोगों ने %2 को सक्रिय करने का अनुरोध किया है :
