plasma_applet_devicenotifier - en to hi translation catalogue (19 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
hi: %2 से %1 मुक्त है

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
hi: अभिगम किया जा रहा है...

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
hi: निकाला जा रहा है...

en: Open in File Manager
hi: फ़ाइल प्रबंधक में खोलें

en: Mount and Open
hi: माउन्ट करें व खोलें

en: Eject
hi: बाहर निकालें

en: Safely remove
hi: सुरक्षित रूप से निकालें

en: Mount
hi: माउन्ट

en: Remove All
hi: सभी को निकालें

en: Click to safely remove all devices
hi: सभी उपकरणों को सुरक्षित रूप से निकालने के लिए क्लिक करें

en: No removable devices attached
hi: कोई हटाने योग्य उपकरण संलग्न नहीं हैं

en: No disks available
hi: कोई डिस्क उपलब्ध नहीं

en: Most Recent Device
hi: हाल ही के उपकरण

en: No Devices Available
hi: कोई उपकरण उपलब्ध नहीं है

en: Removable Devices
hi: निकाले जा सकने वाले उपकरण

en: Non Removable Devices
hi: निकाले न जा सकने वाले उपकरण

en: All Devices
hi: सभी उपकरण

en: Show popup when new device is plugged in
hi: नया उपकरण लगाए जाने पर पॉपअप दिखाएं।

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
hi: निकाले जा सकने वाले उपकरण विन्यस्त करें
