plasma_applet_lockout - en to hi translation catalogue (20 entries)

en: General
hi: सामान्य

[ctx: Heading for a list of actions (leave, lock, switch user, hibernate, suspend)]
en: Show actions:
hi: क्रियाएं दिखाएँ

en: Logout
hi: लॉगआउट

en: Shutdown
hi: बंद करें

en: Reboot
hi: फिर से चालू (रीबूट) करें

en: Lock
hi: तालाबंद

en: Switch User
hi: उपयोक्ता बदलें

en: Hibernate
hi: सुप्तावस्था

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
hi: निद्रा

en: Lock the screen
hi: स्क्रीन पर ताला लगाएँ

en: Switch user
hi: उपयोक्ता बदलें

en: Start a parallel session as a different user
hi: किसी भिन्न उपयोक्ता के रूप में समानांतर सत्र प्रारंभ करें

en: Shutdown…
hi: बंद करें…

en: Turn off the computer
hi: कंप्यूटर बंद करें

en: Restart…
hi: पुनः प्रारंभ करें…

en: Reboot the computer
hi: कम्प्यूटर बंद कर फिर से प्रारंभ करें

en: Logout…
hi: लॉगआउट…

en: End the session
hi: सत्र का अंत करें

en: Sleep (suspend to RAM)
hi: स्लीप (रैम में सस्पेंड करें)

en: Hibernate (suspend to disk)
hi: सुप्तावस्था (डिस्क में सस्पेंड करें)
