plasma_engine_weather - en to hi translation catalogue (802 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
hi: साफ आसमान

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
hi: धूप-छांह

[ctx: weather condition]
en: clear sky
hi: साफ आकाश

[ctx: weather condition]
en: cloudy
hi: बादल भरा मौसम

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
hi: ओलों की बरसात के साथ बदली

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
hi: भारी बर्फबारी के साथ बदली

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
hi: हल्की बर्फबारी के साथ बदली

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
hi: ओलों की बरसात के साथ बदली

[ctx: weather condition]
en: drizzle
hi: फुहार

[ctx: weather condition]
en: fog
hi: कोहरा

[ctx: weather condition]
en: foggy
hi: धुंध

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
hi: धूसर बादल

[ctx: weather condition]
en: hail
hi: ओला

[ctx: weather condition]
en: hail shower
hi: ओलों की बरसात

[ctx: weather condition]
en: hail showers
hi: ओलों की बौछार

[ctx: weather condition]
en: hazy
hi: धुंधला

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
hi: भारी बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
hi: भारी बारिश

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
hi: भारी बरसात बौछारें

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
hi: भारी बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
hi: भारी बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
hi: भारी बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
hi: भारी बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
hi: भारी बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: light cloud
hi: हलके बादल

[ctx: weather condition]
en: light rain
hi: रिमझिम बरसात

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
hi: हल्की बारिश

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
hi: हल्की बरसात बौछार

[ctx: weather condition]
en: light shower
hi: हल्का बरसात

[ctx: weather condition]
en: light showers
hi: हल्का बरसात

[ctx: weather condition]
en: light snow
hi: हल्की बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
hi: हल्का बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
hi: हल्का बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: mist
hi: धुन्ध

[ctx: weather condition]
en: misty
hi: कुहासा भरा

[ctx: weather condition]
en: N/A
hi: लागू नहीं

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
hi: आंशिक बादल

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
hi: धूलभरी आंधी

[ctx: weather condition]
en: sleet
hi: बरफ

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
hi: बरफ की बरसात

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
hi: बरफ की बरसात

[ctx: weather condition]
en: sunny
hi: धूप

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
hi: धूप-छांह

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
hi: घने बादल

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
hi: आंधी तूफ़ान

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
hi: तूफानी बरसात

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
hi: तूफानी बौछार

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
hi: तेज तूफ़ान

[ctx: weather condition]
en: white cloud
hi: सफेद बादल

[ctx: weather forecast]
en: clear
hi: साफ आसमान

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
hi: धूप-छांह

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
hi: साफ आकाश

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
hi: बादल भरा मौसम

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
hi: ओलों की बरसात के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
hi: भारी बर्फबारी के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
hi: हल्की बर्फबारी के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
hi: ओलों की बरसात के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
hi: फुहार

[ctx: weather forecast]
en: fog
hi: कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: foggy
hi: धुंध

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
hi: धूसर बादल

[ctx: weather forecast]
en: hail
hi: ओला

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
hi: ओलों की बरसात

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
hi: ओलों की बौछार

[ctx: weather forecast]
en: hazy
hi: धुंधला

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
hi: भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
hi: भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
hi: भारी बरसात की बौछारें

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
hi: भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
hi: भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
hi: भारी बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
hi: भारी बर्फीला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
hi: भारी बर्फीला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
hi: हलके बादल

[ctx: weather forecast]
en: light rain
hi: रिमझिम बरसात

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
hi: हल्की बारिश

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
hi: हल्की बारिश की बौछार

[ctx: weather forecast]
en: light shower
hi: हल्का बरसात

[ctx: weather forecast]
en: light showers
hi: हल्का बरसात

[ctx: weather forecast]
en: light snow
hi: हल्की बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
hi: हल्का बर्फीला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
hi: हल्का बर्फीला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: mist
hi: धुन्ध

[ctx: weather forecast]
en: misty
hi: कुहासा भरा

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
hi: आंशिक बादल

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
hi: धूलभरी आंधी

[ctx: weather forecast]
en: sleet
hi: बरफ

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
hi: बरफ की बरसात

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
hi: बरफ की बरसात

[ctx: weather forecast]
en: sunny
hi: धूप

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
hi: धूप-छांह

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
hi: घने बादल

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
hi: आंधी तूफ़ान

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
hi: तूफानी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
hi: तूफानी बौछार

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
hi: तेज तूफ़ान

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
hi: सफेद बादल

[ctx: visibility]
en: Excellent
hi: अति उत्कृष्ट

[ctx: visibility]
en: Very Good
hi: बहुत अच्छा

[ctx: visibility]
en: Good
hi: अच्छा

[ctx: visibility]
en: Moderate
hi: मध्यम

[ctx: visibility]
en: Poor
hi: खराब

[ctx: visibility]
en: Very Poor
hi: बहूत खराब

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
hi: तूफानी बरफ

[ctx: weather condition]
en: Clear
hi: साफ

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
hi: बदली

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
hi: घटता बादल

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
hi: दूर तक तलछट

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
hi: बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
hi: फुहार

[ctx: weather condition]
en: Dust
hi: धूल

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
hi: धूल आंधी

[ctx: weather condition]
en: Fog
hi: कुहरा

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
hi: स्टेशन के पास धुंध

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
hi: कोहरे से बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
hi: कहीं कहीं कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
hi: जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
hi: जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
hi: घुमावदार बादल

[ctx: weather condition]
en: Hail
hi: ओला

[ctx: weather condition]
en: Haze
hi: कुहासा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
hi: तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
hi: भारी बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
hi: भारी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
hi: तेज ओले

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
hi: भारी बरसात और फुहार का मिश्रण

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
hi: भारी मिश्रित बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
hi: तेज बारिश

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
hi: भारी बारिश और बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
hi: मूसलाधार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
hi: घनी बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
hi: भारी बर्फबारी पैलेट्स

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
hi: भारी बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
hi: अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
hi: भारी अंधड़ सहित ओला

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
hi: भारी अंधड़ सहित बरसात

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
hi: बर्फ मनि

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
hi: बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
hi: बढ़ते घनघोर बादल

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
hi: हलकी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
hi: हल्का बरफ जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
hi: हल्का बरफ जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
hi: हलकी बारिश

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
hi: हल्का बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
hi: हलकी बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
hi: हल्कीबर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
hi: हल्का बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
hi: बिजली चमक दिखेगी

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
hi: आमतौर पर साफ

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
hi: मुख्यतः धूप

[ctx: weather condition]
en: Mist
hi: धुंध

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
hi: बरसात और फुहार का मिश्रण

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
hi: मिश्रित बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
hi: पूरी तरह बदली

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
hi: रिपोर्ट नहीं

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
hi: आंशिक बादल

[ctx: weather condition]
en: Rain
hi: बारिश

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
hi: बारिश और बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
hi: मूसलाधार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
hi: हाल ही में फुहार

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
hi: हाल ही में धूल या रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
hi: हाल ही में कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
hi: हाल ही में जमने वाली तलछट

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
hi: हाल ही में ओलावृष्टि

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
hi: हाल ही में बरसात

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
hi: हाल ही में बारिश और बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
hi: हाल ही में मूसलाधार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
hi: हाल ही में ओला वृष्टि

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
hi: हाल ही में भारी बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
hi: हाल ही में अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
hi: हाल ही में अंधड़ सहित ओलावृष्टि

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
hi: हाल ही में अंधड़ सहित भारी ओला वृष्टि

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
hi: हाल ही में अंधड़ सहित बरसात

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
hi: हाल ही में अंधड़ सहित बरसात

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
hi: धूल या रेतीला अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
hi: भारी धूल भरी आंधी या रेतीला अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
hi: छिछला कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Smoke
hi: धुआं

[ctx: weather condition]
en: Snow
hi: बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
hi: बर्फ मणि

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
hi: बर्फ कन

[ctx: weather condition]
en: Squalls
hi: बर्फीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Sunny
hi: धूप

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
hi: अंधड़ सहित ओला

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
hi: अंधड़ सहित बरसात

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
hi: तड़ित झंझावात के साथ हल्की बारिश की बौछारें

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
hi: तड़ित झंझावात के साथ भारी बारिश की बौछारें

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
hi: धूल भरी आंधी या रेतीला अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
hi: बिना तलछट अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Tornado
hi: आंधी

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
hi: कुछ बादल

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
hi: कुछ झोंके

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
hi: कुछ बौछार युक्त बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
hi: कुछ बरसात या हवा का झोंका

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
hi: कुछ बौछार या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
hi: कुछ बरसात या हवा के झोंके

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
hi: कुछ बरसात या गीले हवा के झोंके

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
hi: कुछ बौछार

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
hi: कुछ बौछार या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
hi: कुछ बौछार या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
hi: कुछ बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
hi: कुछ आंधी-पानी

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
hi: कुछ अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
hi: कुछ गीले झोंके

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
hi: बरसात या गीली हवा का झोंका

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
hi: बादल व धूप

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
hi: बरफ की आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
hi: फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
hi: फुहार जमने वाली फुहार सहित की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
hi: फुहार युक्त बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
hi: बारिश या फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
hi: हवा के झोंके की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
hi: झोंके कभी कभी भारी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
hi: बौछार युक्त बर्फ पट्टी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
hi: बौछार या बर्फ पट्टी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
hi: बरसात या हवा का झोंका की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
hi: बौछार या अंधड़ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
hi: जमने वाली फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
hi: जमने वाली बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
hi: जमने वाली बरसात युक्त बर्फबारी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
hi: बरफ जमने वाली युक्त बरसात या बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
hi: जमने वाली बारिश या बरफबारी के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
hi: हल्की बरफ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
hi: हल्की बरफबारी तथा तूफानी उड़ती बरफ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
hi: हल्की बरफ युक्त जमने वाली फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
hi: हल्की बरफबारी सहित बर्फ पट्टी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
hi: हल्की बरफबारी बरसात युक्त की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
hi: हल्की बरफबारी या जमने वाली बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
hi: हल्की बरफबारी या बर्फ पट्टी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
hi: हल्की बरफ या बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
hi: हल्की गीली बरफ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
hi: बारिश के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
hi: कभी कभी भारी बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
hi: बरसात युक्त बर्फ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
hi: बौछार या फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
hi: बरसात या जमने वाली बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
hi: बारिश या बरफबारी के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
hi: बरसात या हवा के झोंके की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
hi: बरसात या गीले हवा के झोंके की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
hi: भयंकर अंधड़ के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
hi: बौछार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
hi: कभी कभी भारी बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
hi: कभी कभी भारी बौछार या अंधड़-पानी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
hi: कभी कभी भारी बरसात या अंधड़ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
hi: बौछार या फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
hi: बौछार या अंधड़ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
hi: बरसात या अंधड़ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
hi: बरफ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
hi: बर्फबारी तथा बरफ की आंधी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
hi: बरफ युक्त जमने वाली फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
hi: बरफ जमने वाली बरसात युक्त की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
hi: बरफ बरसात युक्त की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
hi: बरफ या बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
hi: बर्फीला तूफान के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
hi: आंधीपानी के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
hi: अंधड़ के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
hi: अंधड़ तथा संभावित बर्फबारी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
hi: गीले हवा के झोंके की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
hi: गीले झोंके कभी कभी भारी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
hi: गीली बरसात या हवा का झोंका की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
hi: गीली बरफ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
hi: गीली बरफ बरसात युक्त की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
hi: गीली बरफ या बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Clear
hi: साफ

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
hi: खुलता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
hi: बादल भरा मौसम

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
hi: अंशत: बादल रहेंगे

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
hi: मुख्यतः बादल रहेंगे

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
hi: कहीं कहीं बदली

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
hi: कभी कभी धूप के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
hi: फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
hi: फुहार जमने वाली फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
hi: फुहार बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
hi: फुहार या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
hi: बारिश या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
hi: झोंके

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
hi: झोंके कभी कभी भारी

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
hi: कभी कभी भारी हवा के झोंके या बरसात बौछारें

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
hi: बौछार युक्त बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
hi: बौछार या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
hi: बौछार या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
hi: बौछार या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Fog
hi: कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
hi: कोहरा बनता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
hi: कोहरा छंटता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
hi: कहीं कहीं कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
hi: जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
hi: जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
hi: जमने वाली बारिश बरफपट्टी सहित

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
hi: जमने वाली बरसात युक्त बारिश

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
hi: जमने वाली बरसात युक्त बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
hi: जमने वाली बारिश या बरफपट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
hi: जमने वाली बरसात या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
hi: जमने वाली बारिश या बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
hi: बरफ कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
hi: बरफ कोहरा बनता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
hi: बरफ कोहरा छंटता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
hi: बर्फ के गोले

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
hi: बर्फ़ीली बारिश के साथ मिश्रित बर्फ के गोले

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
hi: बरफबारी मिश्रित बर्फ के गोले

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
hi: बर्फ के गोले या बर्फ़ीली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
hi: बर्फ के गोले या बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
hi: बढ़ती बदली

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
hi: घनघोर बादल

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
hi: हल्की बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
hi: हल्की बर्फबारी तथा बरफ की आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
hi: हल्की बरफबारी तथा बरफ की आंधी तथा तूफानी बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
hi: हल्की बरफबारी तथा तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
hi: हल्की बरफबारी जमने वाली फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
hi: हल्की बरफबारी जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
hi: हल्की बरफबारी सहित बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
hi: हल्की बरफबारी बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
hi: हल्की बरफबारी या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
hi: हल्की बरफबारी या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
hi: हल्की बरफबारी या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
hi: हल्की बरफबारी या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
hi: हल्की गीली बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
hi: हल्की गीली बरफबारी या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
hi: स्थानीय बर्फीला तूफान

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
hi: बरफ की आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
hi: बदली

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
hi: कुछ समय फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
hi: कुछ समय फुहार जमने वाली फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
hi: कुछ समय फुहार बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
hi: कुछ समय फुहार या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
hi: कुछ समय बारिश या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
hi: कुछ समय जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
hi: कुछ समय फुहार जमने वाली फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
hi: कुछ समय बारिश या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
hi: कुछ समय जमने वाली बारिश

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
hi: कुछ समय जमने वाली बारिश बरफपट्टी सहित

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
hi: कुछ समय जमने वाली बरसात युक्त बारिश

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
hi: कुछ समय जमने वाली बरसात युक्त बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
hi: कुछ समय जमने वाली बारिश या बरफपट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
hi: कुछ समय बारिश या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
hi: कुछ समय जमने वाली बारिश या बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
hi: बर्फ गोले की अवधि

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
hi: बर्फ़ीली बारिश के साथ मिश्रित बर्फ के गोलों की अवधि

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
hi: बरफबारी मिश्रित बर्फ के गोलों की अवधि

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
hi: बर्फ़ीली बारिश या फिर बर्फ के गोलों की अवधि

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
hi: बरफबारी या फिर बर्फ के गोलों की अवधि

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
hi: कुछ समय हल्की बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
hi: कुछ समय हल्की बर्फबारी तथा बरफ की आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
hi: कुछ समय हल्की बरफबारी तथा बरफ की आंधी तथा तूफानी बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
hi: कुछ समय हल्की बरफबारी तथा तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
hi: कुछ समय हल्की बरफबारी जमने वाली फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
hi: कुछ समय हल्की बरफबारी जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
hi: कुछ समय हल्की बरफबारी सहित बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
hi: कुछ समय हल्की बरफबारी बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
hi: कुछ समय हल्की बरफबारी या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
hi: कुछ समय हल्की बरफबारी या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
hi: कुछ समय हल्की बरफबारी या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
hi: कुछ समय हल्की बरफबारी या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
hi: कुछ समय हल्की गीली बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
hi: कुछ समय गीली बरफबारी बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
hi: कुछ समय हल्की गीली बरफबारी या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
hi: कुछ समय बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
hi: कुछ समय बरफबारी जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
hi: कुछ समय बरसात युक्त बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
hi: कुछ समय बारिश या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
hi: कुछ समय बारिश या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
hi: कुछ समय बारिश या बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
hi: कुछ समय बौछार या अंधड़-पानी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
hi: कुछ समय बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
hi: कुछ समय बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
hi: कुछ समय बर्फबारी तथा बरफ की आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
hi: कुछ समय बरफबारी तथा बरफ की आंधी तथा तूफानी बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
hi: कुछ समय बरफबारी तथा तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
hi: कुछ समय बरफबारी जमने वाली फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
hi: कुछ समय बरफबारी जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
hi: कुछ समय बरफबारी सहित बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
hi: कुछ समय बरफ बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
hi: कुछ समय बरफ या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
hi: कुछ समय बरफ या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
hi: कुछ समय बरफ या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
hi: कुछ समय बरफ या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
hi: कुछ समय गीली बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
hi: कुछ समय गीली बरफ बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
hi: कुछ समय गीली बरफ या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Rain
hi: बारिश

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
hi: कभी कभी भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
hi: बरसात कभी कभी भारी जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
hi: कभी कभी भारी बरसात युक्त बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
hi: कभी कभी भारी बरसात या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
hi: बरसात कभी कभी भारी या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
hi: कभी कभी भारी बरसात या बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
hi: कभी कभी भारी बौछार या अंधड़-पानी

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
hi: कभी कभी भारी बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
hi: बरफ जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
hi: बरसात युक्त बर्फ

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
hi: बरसात या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
hi: बरसात या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
hi: बारिश या बर्फ

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
hi: बौछार या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
hi: बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
hi: बरसात या गीले हवा के झोंके

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
hi: बरसात या गीले हवा के झोंके

[ctx: weather forecast]
en: Showers
hi: बौछार

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
hi: कभी कभी भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
hi: कभी कभी भारी बौछार या अंधड़-पानी

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
hi: कभी कभी भारी बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
hi: बौछार या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
hi: बौछार या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
hi: बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
hi: धुआँ

[ctx: weather forecast]
en: Snow
hi: बर्फ

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
hi: बर्फबारी तथा बरफ की आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
hi: बरफ तथा बरफ की आंधी तथा तूफानी बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
hi: बरफबारी तथा तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
hi: बर्फबारी कभी कभी भारी

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
hi: कभी कभी भारी बर्फबारी तथा बरफ की आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
hi: कभी कभी भारी बरफबारी तथा तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
hi: कभी कभी भारी बरफ युक्त जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
hi: बरफ कभी कभी भारी जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
hi: कभी कभी भारी बरफ युक्त बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
hi: बरफ कभी कभी भारी बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
hi: बर्फबारी कभी कभी भारी या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
hi: कभी कभी भारी बरफ या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
hi: बर्फबारी कभी कभी भारी या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
hi: बरफ युक्त जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
hi: बरफ जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
hi: बरफ युक्त बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
hi: बरफ बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
hi: बरफ या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
hi: बरफ या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
hi: बरफ या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
hi: बरफ या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
hi: बर्फीला तूफान

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
hi: धूप

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
hi: मुख्यतः धूप

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
hi: धूप के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
hi: अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
hi: अंधड़ तथा संभावित बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
hi: गीले झोंके

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
hi: गीले झोंके कभी कभी भारी

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
hi: कभी कभी गीले हवा के झोंके या बरसात बौछारें

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
hi: गीली बरसात या हवा का झोंका

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
hi: गीली बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
hi: गीली बर्फबारी कभी कभी भारी

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
hi: गीली बरफ कभी कभी बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
hi: गीली बरफ बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
hi: गीली बरफ या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Windy
hi: तेज हवा

en: UK
hi: यूके

en: USA
hi: यूएसए

[ctx: Short for Today]
en: Today
hi: आज

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
hi: आज रात

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
hi: शनि

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
hi: रवि

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
hi: सोम

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
hi: मंगल

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
hi: बुध

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
hi: गुरू

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
hi: शुक्र

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
hi: बीबीसी मौसम से डाटा

en: N/A
hi: लागू नहीं

en: day
hi: दिन

[ctx: Short for tonight]
en: nite
hi: रात

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
hi: रात

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
hi: अति कम

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
hi: पर्यावरण और जलवायु परिवर्तन कनाडा से डेटा

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
hi: एनओएए से डाटाराष्ट्रीय मौसम सेवा

[ctx: weather condition]
en: few clouds
hi: कुछ बादल

[ctx: weather condition]
en: overcast
hi: घटाटोप

[ctx: weather condition]
en: haze
hi: कुहासा

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
hi: कोहरे के साथ बर्फंध

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
hi: हलकी फुहार

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
hi: भारी फुहार

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
hi: जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
hi: भारी जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: rain
hi: बारिश

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
hi: मध्यम बरसात

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
hi: हल्की जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
hi: जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
hi: हल्की बर्फीली बारिश

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
hi: भारी बर्फीली बारिश

[ctx: weather condition]
en: snow
hi: बर्फ

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
hi: मध्यम बर्फ

[ctx: weather condition]
en: showers
hi: बौछार

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
hi: हल्की बर्फीली बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
hi: भारी बर्फीली बरसात

[ctx: weather condition]
en: snow showers
hi: बरफबारी

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
hi: हल्की आंधी तूफान

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
hi: तेज आंधी तूफान

en: Day
hi: दिन

en: Night
hi: रात

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
hi: कुछ बादल

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
hi: हवा तथा कुछ बादल

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
hi: हवा तथा कुछ बादल

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
hi: धुंध सहित थोड़े बादल

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
hi: धूल के झोंके

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
hi: रेतीले झोंके

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
hi: आसपड़ोस में तेज बरफबारी

[ctx: weather condition]
en: Breezy
hi: हल्की हवा

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
hi: साफ तथा हल्की हवा

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
hi: धुंध सहित साफ

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
hi: फुहार कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
hi: फुहार धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
hi: फुहार बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
hi: बरफ फुहार

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
hi: धूल/रेत के चक्रवात

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
hi: आसपड़ोस में धूलभरा/रेतीला चक्रवात

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
hi: रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
hi: आसपड़ोस में रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Fair
hi: साफ

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
hi: साफ तथा हल्की हवा

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
hi: साफ तथा हवा

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
hi: धुंध सहित साफ

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
hi: आसपड़ोस में धुंध

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
hi: धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
hi: जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
hi: आसपड़ोस में जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
hi: जमने वाली फुहार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
hi: बरफ जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
hi: जमने वाली धुंध

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
hi: आसपड़ोस में जमने वाली धुंध

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
hi: जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
hi: आसपड़ोस में जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
hi: जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
hi: जमने वाली बरसात बरफ

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
hi: आसपड़ोस में घुमावदार बादल

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
hi: ओलों की बौछार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
hi: भारी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
hi: भारी फुहार धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
hi: भारी फुहार बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
hi: भारी बरफ फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
hi: भारी धूल भरे आंधी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
hi: भारी जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
hi: भारी जमने वाली फुहार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
hi: भारी बरफ जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
hi: भारी जमने वाली धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
hi: भारी जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
hi: भारी जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
hi: भारी जमने वाली बरसात बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
hi: भारी बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
hi: भारी बर्फ पट्टी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
hi: भारी बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
hi: भारी बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
hi: भारी बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
hi: भारी बरसात जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
hi: भारी बरसात जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
hi: भारी बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
hi: भारी बरसात बौछारें

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
hi: भारी आसपड़ोस में बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
hi: भारी बारिश और बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
hi: भारी रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
hi: भारी बौछारें बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
hi: भारी बौछारें बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
hi: भारी बौछारें बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
hi: भारी बौछारें बरफ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
hi: भारी बौछारें बरफ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
hi: भारी थोड़ी ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
hi: भारी तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
hi: भारी बर्फीला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
hi: भारी बरफबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
hi: भारी बरफ जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
hi: भारी बरफ जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
hi: भारी बर्फ कन

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
hi: भारी बरफ हल्का बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
hi: भारी बरफीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
hi: भारी बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
hi: भारी बर्फीला बौछारें धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
hi: भारी बरफबारी बौछारें धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
hi: भारी अंधड़ बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
hi: भारी अंधड़ बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
hi: भारी अंधड़ बरसात ओला हवा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
hi: भारी अंधड़ बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
hi: भारी अंधड़ बरसात ओला

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
hi: भारी अंधड़ बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
hi: भारी अंधड़ बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
hi: भारी अंधड़ बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
hi: भारी अंधड़ बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
hi: भारी अंधड़ बरसात हल्की ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
hi: भारी अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
hi: बर्फ पट्टी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
hi: आसपड़ोस में बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
hi: बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
hi: हलकी फुहार धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
hi: हलकी फुहार धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
hi: हल्का फुहार बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
hi: हल्का फुहार बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
hi: हल्का जमने वाली फुहार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
hi: हल्का बरफ जमने वाली फुहार बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
hi: हल्का बरफ जमने वाली धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
hi: हल्का बरफ जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
hi: हल्का बरफ जमने वाली बरसात बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
hi: हल्का बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
hi: हल्का बर्फ पट्टी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
hi: हल्का बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
hi: हल्का बरसात हवादार

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
hi: हल्की बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
hi: हल्का बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
hi: हल्का बरसात जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
hi: हल्का बरसात जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
hi: हल्का बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
hi: हल्का बरसात बौछार

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
hi: हल्का बरसात बौछार धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
hi: हल्का बरसात बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
hi: हल्का बौछार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
hi: हल्का बौछार बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
hi: हल्का बौछारें बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
hi: हल्का बौछारें बरफ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
hi: हल्का बौछारें बरफ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
hi: हल्का थोड़ा ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
hi: हल्का बरफ तूफानी बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
hi: हल्का बरफबारी तेज हवा के साध बरफ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
hi: हल्का बरफीला फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
hi: हल्का बर्फीला कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
hi: हल्का बरफबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
hi: हल्का बरफ जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
hi: हल्का बरफ जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
hi: हल्का बर्फ कन

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
hi: हल्का बरफ हल्का बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
hi: हल्का बरफबारी बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
hi: हल्का बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
hi: हल्का बर्फीला बरसात कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
hi: हल्का बरफबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
hi: हल्का अंधड़ बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
hi: हल्का अंधड़ बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
hi: हल्का अंधड़ बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
hi: हल्का अंधड़ बरसात ओला

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
hi: हल्का अंधड़ बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
hi: हल्का अंधड़ बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
hi: हल्का अंधड़ बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
hi: हल्का अंधड़ बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
hi: हल्का आंधी पानी बरसात थोड़ा ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
hi: हल्का अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
hi: हल्का बहाव धूल

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
hi: हल्का बहाव वाला रेत

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
hi: हल्का बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
hi: पूरा बादल हल्की हवा

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
hi: पूरा बादल तेज हवा

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
hi: पूरी तरह बादल तथा धुंध

[ctx: weather condition]
en: Overcast
hi: बदली

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
hi: बादल तथा हल्की हवा

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
hi: बादल तथा हवा

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
hi: धुंध सहित बादल

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
hi: आंशिक धुंध

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
hi: आसपड़ोस में आंशिक धुंध

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
hi: आंशिक बादल हल्की हवा

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
hi: आंशिक बादल तेज हवा

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
hi: आंशिक बादल धुंध

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
hi: छिटपुट जमने वाली धुंध

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
hi: कहीं कहीं कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
hi: आसपड़ोस में कहीं कहीं हल्की धुंध

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
hi: बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
hi: बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
hi: बरसात जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
hi: बरसात जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
hi: बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
hi: बरसात

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
hi: आसपड़ोस में बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
hi: आसपड़ोस में बरसात

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
hi: आसपड़ोस में बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
hi: बरसात बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Sand
hi: रेत

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
hi: रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
hi: आसपड़ोस में रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
hi: आसपड़ोस में हल्की धुंध

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
hi: बरसात छोटे ओले

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
hi: बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
hi: आसपड़ोस में बरसात कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
hi: आसपड़ोस में बरसात

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
hi: घनघोर बरसात

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
hi: बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
hi: आसपड़ोस में बरसात

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
hi: आसपड़ोस में बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
hi: बौछारें बरफ

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
hi: बौछारें बरफ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
hi: बौछारें बरफ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
hi: हल्की ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
hi: बरफ तूफानी बरफ

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
hi: बरफ फुहार

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
hi: बरफ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
hi: बरफ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
hi: बरफ जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
hi: बरफ जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
hi: बरफ हल्का बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
hi: बरफ बरसात

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
hi: बरफबारी

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
hi: बरफबारी कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
hi: बरफबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
hi: आसपड़ोस में बरफबारी

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
hi: आसपड़ोस में बरफबारी कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
hi: आसपड़ोस में बरफबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
hi: अंधड़ धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
hi: अंधड़ ओला

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
hi: अंधड़ ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
hi: आसपड़ोस में अंधड़ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
hi: आसपड़ोस में अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
hi: अंधड़ भारी बरसात

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
hi: अंधड़ भारी बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
hi: अंधड़ भारी बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
hi: अंधड़ भारी बरसात ओला

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
hi: अंधड़ भारी बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
hi: अंधड़ भारी बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
hi: अंधड़ भारी बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
hi: अंधड़ भारी बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
hi: अंधड़ ओला वृष्टि

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
hi: आसपड़ोस में अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
hi: आसपड़ोस में अंधड़ धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
hi: आसपड़ोस में अंधड़ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
hi: आसपड़ोस में अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
hi: आसपड़ोस में अंधड़ बर्फबारी धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
hi: आसपड़ोस में अंधड़ धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
hi: अंधड़ हल्की बरसात

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
hi: अंधड़ हल्की बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
hi: अंधड़ हल्की बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
hi: अंधड़ हल्की बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
hi: अंधड़ हल्की बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
hi: अंधड़ हल्की बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
hi: अंधड़ हल्की बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
hi: अंधड़ हल्की बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
hi: अंधड़ बरसात

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
hi: अंधड़ बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
hi: अंधड़ बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
hi: आंधी पानी बरसात ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
hi: आसपड़ोस में अंधड़ बौछारें

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
hi: आसपड़ोस में अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
hi: आंधी पानी ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
hi: अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
hi: आंधी/पानी जलस्तम्भ

[ctx: weather condition]
en: Windy
hi: तेज हवा

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
hi: बर्फ क्रिस्टल

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
hi: ज्वालामुखीय राख

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
hi: पानी जलस्तम्भ

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
hi: जमाने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Frost
hi: ठंड

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
hi: आंधी के आसारार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
hi: आंधी तूफान के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
hi: आंधी तूफान संभव

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
hi: बरफबारी/ओलावृष्टि के हलके आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
hi: बरफ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
hi: बारिश या ओले संभव

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
hi: बारिश या ओले

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
hi: बारिश/ओलावृष्टि के हलके आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
hi: बारिश के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
hi: बारिश या ओले संभव

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
hi: बारिश या ओले

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
hi: बारिश/बर्फ़ीली बारिश के हलके आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
hi: बरसात / जमने वाली बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
hi: बरसात जमने वाली बरसात संभव

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
hi: जमने जमाने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
hi: शीतकालीन मिश्रण की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
hi: सर्दी मिलावट

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
hi: बर्फ़ीली फुहार के हलके आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
hi: जमने वाली फुहार संभव

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
hi: जमने वाली फुहार संभव

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
hi: जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
hi: बर्फ़ीली बारिश के हलके आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
hi: जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
hi: जमने वाली बरसात संभव

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
hi: जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
hi: बरफबारी/बारिश के हलके आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
hi: बारिश या बरफबारी के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
hi: बरसात / बर्फ के आसार्फ

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
hi: बरसात या बर्फ

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
hi: बरफबारी के हलके आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
hi: बरफ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
hi: बरफ फुहार के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
hi: घनी बर्फ

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
hi: हवा के झोंके के हलके आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
hi: हवा के झोंके की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
hi: झोंके संभव

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
hi: बर्फ बौछार के हलके आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
hi: बर्फ बौछार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
hi: बरफबारी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
hi: बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
hi: फुहार के हलके आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
hi: फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
hi: फुहार के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
hi: बारिश के हलके आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
hi: बारिश के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
hi: बारिश के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
hi: तेज बारिश

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
hi: बारिश की बौछार के हलके आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
hi: बौछार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
hi: बरसात संभव

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
hi: बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
hi: बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
hi: जमने वाली धुंध

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
hi: बरफीला कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: Haze
hi: कुहासा

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
hi: रेतीले झोंके

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
hi: धूल के झोंके

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
hi: तूफानी बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
hi: घना कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
hi: ब्लतरी

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
hi: हल्की हवा

[ctx: weather forecast]
en: Cold
hi: सर्द

[ctx: weather forecast]
en: Hot
hi: गर्म

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
hi: पूरी तरह बदली

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
hi: आंशिक बादल

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
hi: मुख्यतः धूप

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
hi: आंशिक धूप

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
hi: बढ़ते बादल

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
hi: छाते बादल

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
hi: खुलता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
hi: धीरे खुलता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
hi: घटते बादल

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
hi: धूप निकल आयी

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
hi: आमतौर पर साफ
