plasma-workspace - en to hi translation catalogue (39 entries)

en: Keyboard Layout: %1
hi: कुंजीपटल अभिन्यास : %1

en: Username
hi: उपयोक्ता नाम

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Log In
hi: लॉग इन

en: Caps Lock is on
hi: कैप्स लॉक सक्रिय है

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
hi: निद्रा

en: Restart
hi: पुनः प्रारंभ करें

en: Shut Down
hi: बन्द करें

[ctx: For switching to a username and password prompt]
en: Other…
hi: अन्य…

en: Type in Username and Password
hi: उपयोक्ता नाम और कूटशब्द टाइप करें

en: List Users
hi: उपयोक्ता सूची दिखाएँ

[ctx: Button to show/hide virtual keyboard]
en: Virtual Keyboard
hi: अप्रत्यक्ष कुंजीपटल

en: Login Failed
hi: लॉगइन असफल

en: Desktop Session: %1
hi: डेस्कटॉप सत्र : %1

en: Battery at %1%
hi: बैटरी %1% पर है

[ctx: Nobody logged in on that session]
en: Unused
hi: उपयोग में नहीं

[ctx: User logged in on console number]
en: TTY %1
hi: टीटीवाई %1

[ctx: User logged in on console (X display number)]
en: on TTY %1 (Display %2)
hi: टीटीवाई %1 पर (प्रदर्शन %2)

en: Unlocking failed
hi: ताला खोलने में विफल

en: Hibernate
hi: सुप्तावस्था

en: Switch User
hi: उपयोक्ता बदलें

en: Switch to This Session
hi: इस सत्र में बदलें

en: Start New Session
hi: नया सत्र प्रारंभ करें

en: Back
hi: पीछे

[ctx: Button to change keyboard layout]
en: Switch layout
hi: अभिन्यास बदलें

en: Unlock
hi: ताला खोलें

en: No media playing
hi: कोई मीडिया नहीं बज रहा है

en: Previous track
hi: पिछले गीत पर जाएँ

en: Play or Pause media
hi: मीडिया चलाएं या रोकें

en: Next track
hi: अगले गीत पर जाएँ

en: One other user is currently logged in. If the computer is shut down or restarted, that user may lose work. | %1 other users are currently logged in. If the computer is shut down or restarted, those users may lose work.
hi[0]: एक अन्य उपयोक्ता वर्तमान में लॉग इन है। यदि कंप्यूटर बंद है या पुनरारंभ किया गया, वह उपयोक्ता काम अपना खो सकता है।
hi[1]: %1 अन्य उपयोक्ता वर्तमान में लॉग इन हैं। यदि कंप्यूटर बंद या पुनरारंभ होता है, तो वे उपयोक्ता अपना काम खो सकता हैं।

en: When restarted, the computer will enter the firmware setup screen.
hi: पुनरारंभ होने पर, कंप्यूटर फर्मवेयर संस्थापन स्क्रीन में प्रवेश करेगा।

en: Log Out
hi: लॉग-आउट

en: Restarting in 1 second | Restarting in %1 seconds
hi[0]: 1 सेकंड में पुनः प्रारंभ हो रहा है
hi[1]: %1 सेकंडों में पुनः प्रारंभ हो रहा है

en: Shutting down in 1 second | Shutting down in %1 seconds
hi[0]: 1 सेकंड में बंद हो रहा है
hi[1]: %1 सेकंडों में बंद हो रहा है

en: Logging out in 1 second | Logging out in %1 seconds
hi[0]: 1 सेकंड में लॉग आउट हो रहा है
hi[1]: %1 सेकंडों में लॉग आउट हो रहा है

en: OK
hi: ठीक है

en: Cancel
hi: रद्द करें

[ctx: This is the first text the user sees while starting in the splash screen, should be translated as something short, is a form that can be seen on a product. Plasma is the project name so shouldn't be translated.]
en: Plasma made by KDE
hi: केडीई द्वारा बनाया गया प्लाज़्मा
