krunner_sessions - en to hi translation catalogue (22 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
hi: लॉगआउट;लॉग-आउट

en: Logs out, exiting the current desktop session
hi: लॉग आउट करता है, वर्तमान डेस्कटॉप सत्र से बाहर निकल रहा है

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down
hi: बन्द करें;शट डाउन

en: Turns off the computer
hi: कम्प्यूटर को बन्द करता है

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
hi: पुनः प्रारंभ करें;रिबूट

en: Reboots the computer
hi: कम्प्यूटर फिर से प्रारंभ करता है

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
hi: तालाबंद;स्क्रीन तालाबंद करें

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
hi: वर्तमान सत्रों को लॉक करता है और स्क्रीन सेवर प्रारंभ करता है

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
hi: सहेजें; सत्र सहेजें

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
hi: उपयोक्ता बदलें;नया सत्र

en: Starts a new session as a different user
hi: एक अलग उपयोक्ता के रूप में एक नया सत्र शुरू करता है।

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
hi: सत्र

en: Lists all sessions
hi: सभी सत्रों को सूची दिखाता है

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
hi: बदलें

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
hi: उपयोक्ता :q: के लिए सक्रिय सत्र में बदलता है, या यदि :q: प्रदान नहीं किया जाता है तो सभी सक्रिय सत्रों को सूचीबद्ध करता है।

[ctx: log out command]
en: Log Out
hi: लॉग आउट

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
hi: बन्द करें

[ctx: restart computer command]
en: Restart
hi: पुनः प्रारंभ करें

[ctx: lock screen command]
en: Lock
hi: तालाबंद

en: Save Session
hi: सत्र सहेजें

en: Switch User
hi: उपयोक्ता बदलें

en: New Desktop Session
hi: नया डेस्कटॉप सत्र
