kcmstyle - en to hi translation catalogue (33 entries)

en: %1 is not a valid GTK Theme archive.
hi: %1 वैध जीटीके प्रसंग संग्रह नहीं है।

en: There was an error loading the configuration dialog for this style.
hi: इस शैली के लिए कॉन्फ़िगरेशन संवाद लोड करने में त्रुटि हुई.

en: Failed to apply selected style '%1'.
hi: चयनित शैली '%1' लागू करने में विफल।

en: Configure %1
hi: विन्यस्त करें %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Tab 1
hi: टैब १

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
hi: पुश बटन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox)
en: Combo box
hi: कॉम्बो बक्सा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Checkbox
hi: चेकबॉक्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_1)
en: Radio button
hi: रेडियो बटन

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
hi: टैब २

note: i18n: ectx: label, entry (widgetStyle), group (KDE)
en: Application style
hi: अनुप्रयोग शैली

note: i18n: ectx: label, entry (iconsOnButtons), group (KDE)
en: Show icons on buttons
hi: बटनों पर प्रतीक दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (iconsInMenus), group (KDE)
en: Show icons in menus
hi: मेनुओं में प्रतीक दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (toolButtonStyle), group (Toolbar style)
en: Main toolbar label
hi: मुख्य औज़ार पट्टी लेबल

note: i18n: ectx: label, entry (toolButtonStyleOtherToolbars), group (Toolbar style)
en: Secondary toolbar label
hi: द्वितीयक टूलबार लेबल

en: Show icons:
hi: प्रतीक दिखाएँ :

en: On buttons
hi: बटनों पर

en: In menus
hi: मेनुओं में

en: Main toolbar label:
hi: मुख्य औज़ार पट्टी लेबल:

en: None
hi: कुछ नहीं

en: Text only
hi: सिर्फ पाठ

en: Beside icons
hi: प्रतीकों के बाज़ू में

en: Below icon
hi: प्रतीकों के नीचे

en: Secondary toolbar label:
hi: द्वितीयक टूलबार लेबल :

en: GNOME/GTK Application Style
hi: गनोम/जीटीके अनुप्रयोग शैलियाँ

en: GTK theme:
hi: जीटीके प्रसंग :

en: Preview…
hi: पूर्वावलोकन…

en: Install from File…
hi: फाइल से संस्थापित करें…

en: Get New GNOME/GTK Application Styles…
hi: नए गनोम/जीटीके अनुप्रयोग शैलियाँ प्राप्त करें…

en: Select GTK Theme Archive
hi: जीटीके प्रसंग संग्रह चुनें

en: GTK Theme Archive (*.tar.xz *.tar.gz *.tar.bz2)
hi: जीटीके प्रसंग संग्रह चुनें (*.tar.xz *.tar.gz *.tar.bz2)

en: Configure GNOME/GTK Application Style…
hi: गनोम/जीटीके अनुप्रयोग शैलियाँ विन्यस्त करें…

en: Configure Style…
hi: शैली विन्यस्त करें…
