kfontinst - en to hne translation catalogue (331 entries)

en: Where to Install
hne: कहां इनस्टाल करव

en: Font Installer
hne: फोंट संस्थापक

en: Simple font installer
hne: सादा फोंट संस्थापक

en: (C) Craig Drummond, 2007
hne: (c) क्रेग ड्रमांड, 2007

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
hne: विनआईडी(winid) से निरधारित एक एक्स-एप्प(X app) बर गोठ ट्रांजिएंट बनाथे

en: URL to install
hne: इनस्टाल करे बर यूआरएल

en: Print
hne: छापव

en: Font Printer
hne: फोंट प्रिंटर

en: Simple font printer
hne: सादा फोंट प्रिंटर

en: Size index to print fonts
hne: फोंट छापे बर आकार निर्देसिका

en: File containing list of fonts to print
hne: छापे जाए वाले फोंट के सूची वाले फाइल

en: Remove file containing list of fonts to print
hne: छापे जाए वाले फोंट के सूची वाले फाइल ल मेटाव

en: Select Font to View
hne: देखे बर फोंट चुनव

en: URL to open
hne: खोले बर यूआरएल

en: Font Viewer
hne: फोंट प्रदर्सक

en: Simple font viewer
hne: सादा फोंट प्रदर्सक

en: (C) Craig Drummond, 2004-2007
hne: (c) क्रेग ड्रमांड, 2004-2007

en: Duplicate Fonts
hne: दोहरा फोंट

en: No duplicate fonts found.
hne: कोई दोहरा फोंट नइ मिलिस.

en: %1 duplicate font found. | %1 duplicate fonts found.
hne[0]: %1 दोहरा फोंट मिलिस.
hne[1]: %1 दोहरा फोंट मिलिस.

en: Are you sure you wish to delete:
    %1
hne: का आप मन सही मं :
    %1 ल मिटाना चाहथो ?

en: Are you sure you wish to delete:
hne: का आप मन सही मं इसको मिटाना चाहथो :

en: Font/File
hne: फोंट/फाइल मन ल

en: Size
hne: आकार

en: Date
hne: दिनांक

en: Links To
hne: पर संकली

en: Open in Font Viewer
hne: फोंट प्रदर्सक मं खोलव

en: Properties
hne: गुन

en: Unmark for Deletion
hne: मेटाय बर चिनहा हटाव

en: Mark for Deletion
hne: मेटाय बर चिनहा लगाव

en: Family
hne: कुटुंब

en: Style
hne: सैली

en: Foundry
hne: ढलाई

en: FontConfig Match
hne: फोंट कान्फिग मैच

en: File Location
hne: फाइल जगह

en: Writing System
hne: तंत्र मं लिखत हे

en: Set Criteria
hne: मापदन्ड सेट करव

en: Symbol/Other
hne: निसान/अन्य

en: Font
hne: फोंट

en: Delete
hne: मेटाव

en: Enable
hne: सक्छम करव

en: Disable
hne: अक्छम

en: Reload
hne: री-लोड

en: Open all %1 fonts in font viewer?
hne: सब्बो %1 फोंट ल फोंट प्रदर्सक मं खोलव?

en: All Fonts
hne: सब्बो फोंट

en: Personal Fonts
hne: निजी फोंट

en: System Fonts
hne: तंत्र फोंट

en: Unclassified
hne: अवर्गीकृत

en: Group
hne: समूह

en: <p>Do you really want to remove '<b>%1</b>'?</p><p><i>This will only remove the group, and not the actual fonts.</i></p>
hne: <p>का आप मन सही मं '<b>%1</b>' ल मेटाना चाहथो?</p><p><i>ए सिरिफ समूह ल मेटाही अउ सही के फोंट ल नइ.</i></p>

en: Remove Group
hne: समूह मेटाव

en: Remove
hne: हटाव

en: Remove group
hne: समूह मेटाव

en: <qt>A group named <b>'%1'</b> already exists.</qt>
hne: <qt>एक समूह <b>%1</b> नांव से पहिली से ही मौजूद हे.</qt>

en: Skip
hne: छोड़व

en: AutoSkip
hne: अपन आप छोड़व

en: Installing
hne: इनस्टाल करत हे

en: Uninstalling
hne: अइनस्टाल करत हे

en: Enabling
hne: सक्छम करत हे

en: Moving
hne: खिसकावत हे

en: Updating
hne: अपडेट करत हे

en: Disabling
hne: अक्छम करत हे

en: Craig Drummond
hne: क्रेग ड्रमांड

en: Developer and maintainer
hne: डेवलपर अउ मेंटेनर

en: This displays a preview of the selected font.
hne: ये चुने गे फोंट के प्रिव्यू देखाथे.

en: Add Fonts
hne: फोंट जोड़व

en: Cannot Print
hne: मुद्रित नइ कर सकिस

en: You did not select anything to delete.
hne: मेटाय बर आप मन कुछ चुने नइ हे.

en: Nothing to Delete
hne: मेटाय बर कुछ नइ

en: Delete Font
hne: फोंट मेटाव

en: Delete Fonts
hne: फोंट मेटाव

en: Move
hne: खिसकाव

en: Create New Group
hne: नवा समूह बनाव

en: New Group
hne: नवा समूह

en: Enable Font
hne: फोंट सक्छम करव

en: Disable Font
hne: फोंट अक्छम करव

en: Enable Fonts
hne: फोंट सक्छम करव

en: Disable Fonts
hne: फोंट अक्छम करव

en: Print Font Samples
hne: फोंट नमूना छापव

en: Waterfall
hne: जलप्रपात

en: 12pt
hne: 12पाइं.

en: 18pt
hne: 18पाइं.

en: 24pt
hne: 24पाइं.

en: 36pt
hne: 36पाइं.

en: 48pt
hne: 48पाइं.

en: Please specify "%1" or "%2".
hne: किरपा करके, निरधारित करव "%1" या "%2".

en: Fonts
hne: फोंट

en: Unknown
hne: अग्यात

en: No characters found.
hne: कोई अक्छर नइ मिलिस.

en: ERROR: Could not determine font's name.
hne: गलती: फोंट नाम पढ़ नइ सकिस.

en: Personal
hne: निजी

en: System
hne: तंत्र

en: All
hne: सब्बो

en: Administrator
hne: प्रसासक

en: Thin
hne: पतला

en: Extra Light
hne: अतिरिक्त हल्का

en: Ultra Light
hne: बहुत हल्का

en: Light
hne: हल्का

en: Regular
hne: नियमित

en: Normal
hne: सादा

en: Medium
hne: मध्यम

en: Demi Bold
hne: डिमाई गाढ़ा

en: Semi Bold
hne: अर्ध गाढ़ा

en: Bold
hne: गाढ़ा

en: Extra Bold
hne: अतिरिक्त गाढ़ा

en: Ultra Bold
hne: बहुत गाढ़ा

en: Black
hne: काला

en: Heavy
hne: भारी

en: Roman
hne: रोमन

en: Italic
hne: ईटैलिक

en: Oblique
hne: तिर्यक

en: Ultra Condensed
hne: बहुत सघन

en: Extra Condensed
hne: अतिरिक्त सघन

en: Condensed
hne: सघन

en: Semi Condensed
hne: अर्ध संघनित

en: Semi Expanded
hne: अर्ध विस्तारित

en: Expanded
hne: विस्तारित

en: Extra Expanded
hne: अतिरिक्त विस्तारित

en: Ultra Expanded
hne: बहुत विस्तारित

en: Monospaced
hne: मोनोस्पेस्ड

en: Charcell
hne: चर-सेल

en: Proportional
hne: समानुपातिक

en: Other, Control
hne: अन्य, नियंत्रन

en: Other, Format
hne: अन्य, फारमेट

en: Other, Not Assigned
hne: अन्य, आवंटित नइ

en: Other, Private Use
hne: अन्य, निजी उपयोग

en: Other, Surrogate
hne: अन्य, प्रतिनिधि

en: Letter, Lowercase
hne: अक्छर, छोटा केस

en: Letter, Modifier
hne: अक्छर, परिवर्धक

en: Letter, Other
hne: अक्छर, अन्य

en: Letter, Titlecase
hne: अक्छर, सीर्सक केस

en: Letter, Uppercase
hne: अक्छर, बडा केस

en: Mark, Spacing Combining
hne: निसान, स्पेसिंग कम्बाइनिंग

en: Mark, Enclosing
hne: निसान, एनक्लोजिंग

en: Mark, Non-Spacing
hne: निसान, नान-स्पेसिंग

en: Number, Decimal Digit
hne: संख्या, दसमलव अंक

en: Number, Letter
hne: संख्या, अक्छर

en: Number, Other
hne: संख्या, अन्य

en: Punctuation, Connector
hne: विरामचिनहा, कनेक्टर

en: Punctuation, Dash
hne: विरामचिनहा, टूटी-रेखा

en: Punctuation, Close
hne: विरामचिनहा, बन्द करव

en: Punctuation, Final Quote
hne: विरामचिनहा, आखरी संदेस

en: Punctuation, Initial Quote
hne: विरामचिनहा, असली संदेस

en: Punctuation, Other
hne: विरामचिनहा, अन्य

en: Punctuation, Open
hne: विरामचिनहा, खोलव

en: Symbol, Currency
hne: निसान, मुद्रा

en: Symbol, Modifier
hne: निसान, परिवर्धक

en: Symbol, Math
hne: निसान, गनित

en: Symbol, Other
hne: निसान, अन्य

en: Separator, Line
hne: अलगइया, पंक्ति

en: Separator, Paragraph
hne: अलगइया, पैराग्राफ

en: Separator, Space
hne: अलगइया, जगह

en: Category
hne: स्रेनी

en: UCS-4
hne: यूसीएस-4

en: UTF-16
hne: यूटीएफ-16

en: UTF-8
hne: यूटीएफ-8

en: XML Decimal Entity
hne: एक्सएमएल दसमलव एंटिटी

en: Show Face:
hne: फेस देखाव:

en: Could not read font.
hne: फोंट पढ़ नइ सकिस.

en: Preview String
hne: वाक्यांस प्रिव्यू

en: Please enter new string:
hne: किरपा करके, नवा वाक्यांस भरव:

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: &Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी (&M)

en: Preview Type
hne: प्रिव्यू किसिम

en: Standard Preview
hne: मानक प्रिव्यू

en: All Characters
hne: सब्बो अक्छर

en: Unicode Block: %1
hne: यूनिकोड ब्लाक: %1

en: Unicode Script: %1
hne: यूनिकोड स्क्रिप्ट: %1

en: Basic Latin
hne: मूल लातिन

en: Latin-1 Supplement
hne: लातिन-1 संपूरक

en: Latin Extended-A
hne: लातिन विस्तारित-अ

en: Latin Extended-B
hne: लातिन विस्तारित-ब

en: IPA Extensions
hne: आइपीए विस्तारन

en: Spacing Modifier Letters
hne: जगह परिवर्धक अक्छर

en: Combining Diacritical Marks
hne: डायाक्रिटिकल निसान जोड़त हे

en: Greek and Coptic
hne: युनानी अउ कोप्टिक

en: Cyrillic
hne: साइरिलिक

en: Cyrillic Supplement
hne: साइरिलिक परिसिस्ट

en: Armenian
hne: आर्मेनियाई

en: Hebrew
hne: हिब्रू

en: Arabic
hne: अरबी

en: Syriac
hne: सीरियाक

en: Arabic Supplement
hne: अरबी संपूरक

en: Thaana
hne: थाना

en: NKo
hne: एनकेओ

en: Devanagari
hne: देवनागरी

en: Bengali
hne: बंगाली

en: Gurmukhi
hne: गुरूमुखी

en: Gujarati
hne: गुजराती

en: Oriya
hne: उड़िया

en: Tamil
hne: तमिल

en: Telugu
hne: तेलुगु

en: Kannada
hne: कन्नड

en: Malayalam
hne: मलयालम

en: Sinhala
hne: सिंहला

en: Thai
hne: थाई

en: Lao
hne: लाओ

en: Tibetan
hne: तिब्बती

en: Myanmar
hne: म्यनमार

en: Georgian
hne: ज्यार्जियाई

en: Hangul Jamo
hne: हांगुल जामो

en: Ethiopic
hne: इथियोपी

en: Ethiopic Supplement
hne: इथियोपिक संपूरक

en: Cherokee
hne: सेराकी

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
hne: यूनिफाइड कनाडाई अबारजिनल सिलेबिक्स

en: Ogham
hne: ओघम

en: Runic
hne: रूनिक

en: Tagalog
hne: टागालोग

en: Hanunoo
hne: हनुनू

en: Buhid
hne: बुहीद

en: Tagbanwa
hne: तागबांवा

en: Khmer
hne: ख्मेर

en: Mongolian
hne: मंगोलियन

en: Limbu
hne: लिंबु

en: Tai Le
hne: ताइ ली

en: New Tai Lue
hne: नवा ताई ल्यू

en: Khmer Symbols
hne: ख्मेर चिनहा

en: Buginese
hne: बगिनी

en: Balinese
hne: बेलिनी

en: Phonetic Extensions
hne: ध्वन्यात्मक विस्तारन

en: Phonetic Extensions Supplement
hne: फोनेटिक विस्तारन संपूरक

en: Combining Diacritical Marks Supplement
hne: डायाक्रिटिकल मार्क्स संपूरक जोड़त हे

en: Latin Extended Additional
hne: लातिन विस्तारित अतिरिक्त

en: Greek Extended
hne: युनानी विस्तारन

en: General Punctuation
hne: सामान्य विरामचिन्ह

en: Superscripts and Subscripts
hne: सुपरस्क्रिप्ट्स अउ सबस्क्रिप्ट्स

en: Currency Symbols
hne: मुद्रा चिनहा

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
hne: चिनहा बर डायाक्रिटिकल मार्क्स जोड़त हे

en: Number Forms
hne: संख्या रूप

en: Arrows
hne: तीर

en: Mathematical Operators
hne: गनितीय आपरेटर्स

en: Miscellaneous Technical
hne: विविध तकनीकी

en: Control Pictures
hne: नियंत्रक फोटू

en: Optical Character Recognition
hne: आप्टिकल कैरेक्टर रिकग्नीसन

en: Enclosed Alphanumerics
hne: संलग्न अल्फान्यूमेरिक्स

en: Box Drawing
hne: बाक्स ड्राइंग

en: Block Elements
hne: ब्लाक तत्व

en: Geometric Shapes
hne: ज्यामितीय आकार

en: Miscellaneous Symbols
hne: विविध चिनहा

en: Dingbats
hne: डिंगबेट्स

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
hne: विविध गनितीय चिनहा-ए

en: Supplemental Arrows-A
hne: संपूरक तीर-ए

en: Braille Patterns
hne: ब्रेल पैटर्न्स

en: Supplemental Arrows-B
hne: संपूरक तीर-बी

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
hne: विविध गनितीय चिन्ह-बी

en: Supplemental Mathematical Operators
hne: संपूरक गनितीय आपरेटर्स

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
hne: विविध चिनहा अउ तीर

en: Glagolitic
hne: ग्लेगोलितिक

en: Latin Extended-C
hne: लातिन विस्तारित-सी

en: Coptic
hne: कोप्टिक

en: Georgian Supplement
hne: ज्यार्जियाई परिसिस्ट

en: Tifinagh
hne: टिफिनाग

en: Ethiopic Extended
hne: इथियापिक विस्तारित

en: Supplemental Punctuation
hne: परिसिस्ट विरामचिन्ह

en: CJK Radicals Supplement
hne: सीजेके रेडिकल्स सप्लीमेंट

en: Kangxi Radicals
hne: कांग्सी रेडिकल्स

en: Ideographic Description Characters
hne: आइडियोग्राफिक वर्नन अक्छर

en: CJK Symbols and Punctuation
hne: सीजेके चिनहा अउ विरामचिनहा

en: Hiragana
hne: हिरागाना

en: Katakana
hne: काताकाना

en: Bopomofo
hne: बोपोमोफो

en: Hangul Compatibility Jamo
hne: हांगुल संगतता जामो

en: Kanbun
hne: कानबुन

en: Bopomofo Extended
hne: बोपोमोफो विस्तारन

en: CJK Strokes
hne: सीजेके स्ट्रोक्स

en: Katakana Phonetic Extensions
hne: काताकाना फोनेटिक विस्तारन

en: Enclosed CJK Letters and Months
hne: सीजेके अक्छर अउ महिना संलग्न

en: CJK Compatibility
hne: सीजेके संगतता

en: CJK Unified Ideographs Extension A
hne: सीजेके यूनिफाइड आइडियोग्राफ्स विस्तारक ए

en: Yijing Hexagram Symbols
hne: यीजिंग हेक्साग्राम चिनहा

en: CJK Unified Ideographs
hne: सीजेके यूनिफाइड आइडियोग्राफ्स

en: Yi Syllables
hne: यी अक्छर

en: Yi Radicals
hne: यी रेडिकल्स

en: Modifier Tone Letters
hne: परिवर्धक टोन कुंजियाँ

en: Latin Extended-D
hne: लातिन विस्तारित-डी

en: Syloti Nagri
hne: सायलोती नागरी

en: Phags-pa
hne: फाग्स-पा

en: Hangul Syllables
hne: हांगुल सिलेबल्स

en: High Surrogates
hne: जादा प्रतिनिधि

en: High Private Use Surrogates
hne: जादा निजी उपयोग प्रतिनिधि

en: Low Surrogates
hne: निम्न प्रतिनिधि

en: Private Use Area
hne: निजी उपयोग के जगह

en: CJK Compatibility Ideographs
hne: सीजेके संगतता आइडियोग्राफ्स

en: Alphabetic Presentation Forms
hne: वर्नमाला प्रस्तुति फारम

en: Arabic Presentation Forms-A
hne: अरबी प्रेजेन्टेसन फार्म्स-ए

en: Variation Selectors
hne: वेरिएसन सलेक्टर्स

en: Vertical Forms
hne: खड़ा फारम

en: Combining Half Marks
hne: आधा चिन्हों ल संयुक्त करना

en: CJK Compatibility Forms
hne: सीजेके संगतता फार्म्स

en: Small Form Variants
hne: छोटा फार्म वेरिएन्ट्स

en: Arabic Presentation Forms-B
hne: अरबी प्रेजेन्टेसन फार्म्स-बी

en: Specials
hne: विसेस

en: Linear B Syllabary
hne: लीनियर बी सिलेबरी

en: Linear B Ideograms
hne: लीनियर बी आइडियोग्राम्स

en: Aegean Numbers
hne: एजीएन संख्या

en: Ancient Greek Numbers
hne: जुन्ना यूनानी संख्या

en: Old Italic
hne: जुन्ना तिरछा

en: Gothic
hne: गोथिक

en: Ugaritic
hne: उगारितिक

en: Old Persian
hne: जुन्ना फारसी

en: Deseret
hne: देसेरेत

en: Shavian
hne: सावियं

en: Osmanya
hne: ओसमान्य

en: Cypriot Syllabary
hne: साइप्रियात सिलेबरी

en: Phoenician
hne: फोनेसियन

en: Kharoshthi
hne: खारोस्थि

en: Cuneiform
hne: क्यूनिफारम

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
hne: क्यूनिफारम संख्या अउ विरामचिनहा

en: Byzantine Musical Symbols
hne: बाइजेंटाए संगीतमय चिनहा

en: Musical Symbols
hne: संगीत चिन्ह

en: Tai Xuan Jing Symbols
hne: ताइ जुआन जिंग चिनहा

en: Counting Rod Numerals
hne: राड संख्या गिनी जा रही हे

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
hne: गनितीय अउ अक्छर-अंक चिनहा

en: CJK Unified Ideographs Extension B
hne: सीजेके संगतता आइडियोग्राफ्स विस्तारक बी

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
hne: सीजेके संगतता आइडियोग्राफ्स संपूरक

en: Tags
hne: टैग्स

en: Variation Selectors Supplement
hne: वेरिएसन सलेक्टर सप्लीमेंट

en: Supplementary Private Use Area-A
hne: संपूरक निजी उपयोग छेत्र-ए

en: Supplementary Private Use Area-B
hne: संपूरक निजी उपयोग छेत्र-बी

en: Braille
hne: ब्रेल

en: Canadian Aboriginal
hne: कनाडियन एबार्जऊनल

en: Common
hne: कामन

en: Cypriot
hne: साइप्रियात

en: Greek
hne: यूनानी

en: Han
hne: हान

en: Hangul
hne: हांगुल

en: Inherited
hne: इनहेरिटेड

en: Latin
hne: लातिन

en: Linear B
hne: लीनियर बी

en: Nko
hne: एनकेओ

en: Phags Pa
hne: फाग्स पा

en: Yi
hne: यी
