plasma_engine_weather - en to hr translation catalogue (750 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
hr: vedro

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
hr: vedro u intervalima

[ctx: weather condition]
en: clear sky
hr: vedro nebo

[ctx: weather condition]
en: cloudy
hr: oblačno

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
hr: oblačno s tučom

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
hr: oblačno s puno snijega

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
hr: oblačno s malo snijega

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
hr: oblačno sa susnježicom

[ctx: weather condition]
en: drizzle
hr: rosulja

[ctx: weather condition]
en: fog
hr: magla

[ctx: weather condition]
en: foggy
hr: maglovito

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
hr: sivi oblak

[ctx: weather condition]
en: hail
hr: tuča

[ctx: weather condition]
en: hail shower
hr: pljusak tuče

[ctx: weather condition]
en: hail showers
hr: pljuskovi tuče

[ctx: weather condition]
en: hazy
hr: maglovito

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
hr: jaka kiša

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
hr: jaki pljusak kiše

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
hr: jaki pljusak

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
hr: jaki pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
hr: puno snijega

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
hr: nalet puno snijega

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
hr: snažna mećava

[ctx: weather condition]
en: light rain
hr: lagana kiša

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
hr: lagani pljusak kiše

[ctx: weather condition]
en: light shower
hr: mali pljusak

[ctx: weather condition]
en: light showers
hr: mali pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: light snow
hr: lagani snijeg

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
hr: nalet laganog snijega

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
hr: blaga mećava

[ctx: weather condition]
en: mist
hr: magla

[ctx: weather condition]
en: misty
hr: maglovito

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
hr: djelomično oblačno

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
hr: pješčana oluja

[ctx: weather condition]
en: sleet
hr: susnježica

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
hr: nalet susnježice

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
hr: naleti susnježice

[ctx: weather condition]
en: sunny
hr: sunčano

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
hr: sunčano u intervalima

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
hr: oluja

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
hr: grmljavinski pljusak

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
hr: tropska oluja

[ctx: weather condition]
en: white cloud
hr: bijeli oblak

[ctx: weather forecast]
en: clear
hr: vedro

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
hr: vedro u intervalima

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
hr: vedro nebo

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
hr: oblačno

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
hr: oblačno s tučom

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
hr: oblačno s puno snijega

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
hr: oblačno s malo snijega

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
hr: oblačno sa susnježicom

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
hr: rosulja

[ctx: weather forecast]
en: fog
hr: magla

[ctx: weather forecast]
en: foggy
hr: maglovito

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
hr: sivi oblak

[ctx: weather forecast]
en: hail
hr: tuča

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
hr: pljusak tuče

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
hr: pljuskovi tuče

[ctx: weather forecast]
en: hazy
hr: maglovito

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
hr: jaka kiša

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
hr: jaki pljusak kiše

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
hr: jaki pljusak

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
hr: jaki pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
hr: puno snijega

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
hr: nalet puno snijega

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
hr: snažna mećava

[ctx: weather forecast]
en: light rain
hr: lagana kiša

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
hr: lagani pljusak kiše

[ctx: weather forecast]
en: light shower
hr: mali pljusak

[ctx: weather forecast]
en: light showers
hr: mali pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: light snow
hr: lagani snijeg

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
hr: nalet laganog snijega

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
hr: blaga mećava

[ctx: weather forecast]
en: mist
hr: magla

[ctx: weather forecast]
en: misty
hr: maglovito

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
hr: djelomično oblačno

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
hr: pješčana oluja

[ctx: weather forecast]
en: sleet
hr: susnježica

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
hr: nalet susnježice

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
hr: naleti susnježice

[ctx: weather forecast]
en: sunny
hr: sunčano

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
hr: sunčano u intervalima

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
hr: grmljavinski pljusak

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
hr: tropska oluja

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
hr: bijeli oblak

[ctx: visibility]
en: Good
hr: Dobra

[ctx: visibility]
en: Moderate
hr: Osrednja

[ctx: visibility]
en: Poor
hr: Slaba

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
hr: Snježna vijavica

[ctx: weather condition]
en: Clear
hr: Vedro

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
hr: Oblačno

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
hr: Oblaci u padu

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
hr: Udaljene padaline

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
hr: Snježna vijavica

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
hr: Rosulja

[ctx: weather condition]
en: Dust
hr: Prašina

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
hr: Kovit prašine

[ctx: weather condition]
en: Fog
hr: magla

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
hr: Gusta magla blizu stanice

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
hr: Inje

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
hr: Mjestimično maglovito

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
hr: Rosulja koja se smrzava

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
hr: Ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
hr: Pijavica

[ctx: weather condition]
en: Hail
hr: Tuča

[ctx: weather condition]
en: Haze
hr: Izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
hr: Mećava

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
hr: Mećava

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
hr: Jaka rosulja

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
hr: Jaka tuča

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
hr: Jaka kiša i rosulja

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
hr: Jaki naleti kiše i snijega

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
hr: Jaka kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
hr: Jaki snijeg i kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
hr: Jaki pljusak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
hr: Puno snijega

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
hr: Jaki ledeni snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
hr: Jaki naket snijega

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
hr: Oluja

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
hr: Jaka oluja sa tučom

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
hr: Jaka oluja s kišom

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
hr: Led

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
hr: Ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
hr: Povećanje naoblake

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
hr: Lagana rosulja

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
hr: Lagana ledena rosulja

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
hr: Lagana ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
hr: Lagana kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
hr: Lagani pljusak

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
hr: Malo snijega

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
hr: Malo ledenog snijega

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
hr: Lagani nalet snijega

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
hr: Vidljive munje

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
hr: Uglavnom vedro

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
hr: Uglavnom sunčano

[ctx: weather condition]
en: Mist
hr: Magla

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
hr: Kiša i rosulja

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
hr: Kiša i snijeg

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
hr: Uglavnom oblačno

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
hr: Nema izvještaja

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
hr: Djelomično oblačno

[ctx: weather condition]
en: Rain
hr: Kiša

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
hr: Kiša i snijeg

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
hr: Pljusak

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
hr: Skora rosulja

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
hr: Skora oluja prašine i pijeska

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
hr: Skora magla

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
hr: Skore ledene padaline

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
hr: Skora magla

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
hr: Skora kiša

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
hr: Skora kiša i snijeg

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
hr: Skori pljusak

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
hr: Skori snijeg

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
hr: Skori nalet snijega

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
hr: Skora oluja

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
hr: Skora oluja s tučom

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
hr: Skora oluja s jakom tučom

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
hr: Skora oluja s jakom kišom

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
hr: Skora oluja s kišom

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
hr: Pješčana ili prašinasta oluja

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
hr: Ozbiljna pješčana ili prašinasta oluja

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
hr: Niska magla

[ctx: weather condition]
en: Smoke
hr: Dim

[ctx: weather condition]
en: Snow
hr: Snijeg

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
hr: Snježni kristali

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
hr: Krupni snijeg

[ctx: weather condition]
en: Squalls
hr: Zapusi vjetra s kišom

[ctx: weather condition]
en: Sunny
hr: Sunčano

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
hr: Oluja s tučom

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
hr: Oluja s kišom

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
hr: Oluja s pijeskom ili prašinom

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
hr: Grmljavina bez padalina

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
hr: Poneki oblaci

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
hr: Naleti vjetra

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
hr: Poneki nalet vjetra s tučom

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
hr: Poneki nalet vjetra s pljuskom

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
hr: poneki nalt vjetra s olujnim pljuskovima

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
hr: Poneki pljusak ili nalet vjetra

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
hr: Poneki pljusak ili vlažni nalet vjetra

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
hr: Poneki pljusak

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
hr: Poneki pljusak ili rosulja

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
hr: Poneki pljusak ili grmljavinski pljusak

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
hr: poneki pljusak ili oluja

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
hr: Poneki grmljavinski pljusak

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
hr: Poneka oluja

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
hr: poneki vlažni nalet vjetra

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
hr: Poneki vlažni nalet vjetra ili pljusak

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
hr: Poluoblačno

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
hr: Mećava

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
hr: Moguća rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
hr: Moguća rosulja ili ledena rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
hr: Moguća rosulja s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
hr: Moguća rosulja ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
hr: Moguć nalet vjetra

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
hr: Mogući povremeni naleti vjetra

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
hr: Mogući naleti vjetra s tučom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
hr: Mogući naleti vjetra ili tuče

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
hr: Mogući naleti vjetra ili pljuskova

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
hr: Mogući naleti vjetra ili grmljavinskih pljuskova

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
hr: Moguća ledena rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
hr: Moguća ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
hr: Moguća kiša i snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
hr: Moguća ledena kiša ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
hr: Moguća ledena kiša ili snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
hr: Moguć slab snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
hr: Moguć lagani snijeg ili mećava

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
hr: Moguć lagani snijeg s ledenom rosuljom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
hr: Moguć lagani snijeg s tučom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
hr: Moguć lagani snijeg s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
hr: Moguć lagani snijeg ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
hr: Moguć lagani snijeg ili tuča

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
hr: Moguć lagani snijeg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
hr: Moguć lagani mokri snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
hr: Moguća kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
hr: Moguća povremena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
hr: Moguća kiša i snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
hr: Moguća kiša ili rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
hr: Moguća kiša ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
hr: Moguća kiša ili snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
hr: Mogući pljuskovi ili naleti vjetra

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
hr: Mogući pljuskovi ili mokri naleti vjetra

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
hr: Moguće ozbiljne oluje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
hr: Mogući pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
hr: Mogući povremeni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
hr: Mogući povremeni pljuskovi ili grmljavinski pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
hr: Mogući povremeni pljuskovi ili oluje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
hr: Mogući pljuskovi ili rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
hr: Mogući pljuskovi ili grmljavinski pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
hr: Mogući pljuskovi ili oluje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
hr: Moguć snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
hr: Moguć snijeg ili mećava

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
hr: Moguć snijeg s ledenom rosuljom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
hr: Moguć snijeg s ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
hr: Moguć snijeg s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
hr: Moguć snijeg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
hr: Mogući zapusi snijega

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
hr: Mogući grmljavinski pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
hr: Moguće oluje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
hr: Moguće oluje i možda tuča

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
hr: Mogući mokri naleti vjetra

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
hr: Mogući povremeni mokri naleti vjetra

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
hr: Mogući mokri naleti vjetra ili pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
hr: Moguć mokri snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
hr: Moguć mokri snijeg s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
hr: Moguć mokri snijeg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Clear
hr: Vedro

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
hr: Razvedravanje

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
hr: Oblačno

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
hr: Oblačna razdoblja

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
hr: Oblačno sa sunčanim razdobljima

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
hr: Rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
hr: Rosulja s ledenom rosuljom

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
hr: Rosulja s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
hr: Rosulja ili ledena rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
hr: Rosulja ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
hr: Naleti vjetra

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
hr: Povremeni naleti vjetra

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
hr: Povremeni naleti vjetra ili pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
hr: Naleti vjetra s tučom

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
hr: Naleti vjetra ili tuča

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
hr: Naleti vjetra ili pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
hr: Naleti vjetra ili grmljavinski pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Fog
hr: Magla

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
hr: Magla u razvoju

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
hr: Magla u nestajanju

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
hr: Mjestimično maglovito

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
hr: Ledena rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
hr: Ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
hr: Ledena kiša s tučom

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
hr: Ledena kiša s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
hr: Ledena kiša s a snijegom

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
hr: Ledena kiša ili tuča

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
hr: Ledena kiša ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
hr: Ledena kiša ili snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
hr: Ledena magla

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
hr: Ledena magla u razvoju

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
hr: Ledena magla u nestajanju

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
hr: Povećanje naoblake

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
hr: Povećanje naoblake

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
hr: Lagani snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
hr: Lagani snijeg i mećava

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
hr: Lagani snijeg i mećava i vijavica

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
hr: lagani snijeg i vijavica

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
hr: Lagani snijeg s ledenom rosuljom

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
hr: Lagani snijeg s ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
hr: LAgani snijeg s tučom

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
hr: Lagani snijeg s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
hr: Lagani snijeg ili ledena rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
hr: Lagani snijeg ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
hr: Lagani snijeg ili tuča

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
hr: Lagani snijeg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
hr: Lagani mokri snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
hr: Lagani mokri snijeg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
hr: Lokalni zapusi snijega

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
hr: Skora mećava

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
hr: Tmurno

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
hr: Razdoblja rosulje

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
hr: Razdoblja rosulje s ledenom rosuljom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
hr: Razdoblja rosulje s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
hr: Razdoblja rosulje ili ledene rosulje

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
hr: Razdoblja rosulje ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
hr: Razdoblja ledene rosulje

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
hr: Razdoblja ledene rosulje ili rosulje

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
hr: Razdoblja ledene rosulje ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
hr: Razdoblja ledene kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
hr: Razdoblja ledene kiše s tučom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
hr: Razdoblja ledene kiše s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
hr: Razdoblja ledene kiše sa snijegom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
hr: Razdoblja ledene kiše ili tuče

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
hr: Razdoblja ledene kiše ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
hr: Razdoblja ledene kiše ili snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
hr: Razdoblja laganog snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
hr: Razdoblja laganog snijega i mećave

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
hr: Razdoblja laganog snijega i mećave i vijavice

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
hr: Razdoblja laganog snijega i vijavice

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
hr: Razdoblja laganog snijega s ledenom rosuljom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
hr: Razdoblja laganog snijega s ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
hr: Razdoblja laganog snijega s tučom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
hr: Razdoblja laganog snijega s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
hr: Razdoblja laganog snijega ili ledene rosulje

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
hr: Razdoblja laganog snijega ili ledene kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
hr: Razdoblja laganog snijega ili tuče

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
hr: Razdoblja laganog snijega ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
hr: Razdoblja laganog mokrog snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
hr: Razdoblja laganog mokrog snijega s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
hr: Razdoblja laganog mokrog snijega ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
hr: Razdoblja kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
hr: Razdoblja kiše s ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
hr: Razdoblja kiše sa snijegom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
hr: Razdoblja kiše ili rosulje

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
hr: Razdoblja kiše ili ledene kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
hr: Razdoblja kiše ili snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
hr: Razdoblja kiše ili grmljavinskih pljuskova

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
hr: Razdoblja kiše ili oluja

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
hr: Razdoblja snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
hr: Razdoblja snijega i mećave

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
hr: Razdoblja snijega i mećave i vijavice

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
hr: Razdoblja snijega i vijavice

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
hr: Razdoblja snijega s ledenom rosuljom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
hr: Razdoblja snijega s ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
hr: Razdoblja snijega s tučom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
hr: Razdoblja snijega s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
hr: Razdoblja snijega ili ledene rosulje

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
hr: Razdoblja snijega ili ledene kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
hr: Razdoblja snijega ili tuče

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
hr: Razdoblja snijega ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
hr: Razdoblja mokrog snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
hr: Razdoblja mokrog snijega s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
hr: Razdoblja mokrog snijega ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Rain
hr: Kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
hr: Povremena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
hr: Povremena kiša s ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
hr: Povremena kiša sa snijegom

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
hr: Povremena kiša ili rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
hr: Povremena kiša ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
hr: Povremena kiša ili snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
hr: Povremena kiša  ili grmljavinski pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
hr: Povremena kiša ili oluje

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
hr: Kiša s ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
hr: Kiša sa snijegom

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
hr: Kiša ili rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
hr: Kiša ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
hr: Kiša ili snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
hr: Kiša ili grmljavinski pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
hr: Kiša ili oluje

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
hr: Pljuskovi ili naleti vjetra

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
hr: Pljuskovi ili mokri naleti vjetra

[ctx: weather forecast]
en: Showers
hr: Pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
hr: Povremeni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
hr: Povremeni pljuskovi ili grmljavinski pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
hr: Povremeni pljuskovi ili oluje

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
hr: Povremeni pljuskovi ili rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
hr: Povremeni pljuskovi ili grmljavinski pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
hr: Povremeni pljuskovi ili oluje

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
hr: Dim

[ctx: weather forecast]
en: Snow
hr: Snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
hr: Snijeg i mećava

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
hr: Snijeg i mećava i vijavica

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
hr: Snijeg i vijavica

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
hr: Povremeni snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
hr: Povremeni snijeg i mećava

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
hr: Povremeni snijeg i vijavica

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
hr: Povremeni snijeg s ledenom rosuljom

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
hr: Povremeni snijeg  s ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
hr: Povremeni snijeg s tučom

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
hr: Povremeni snijeg s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
hr: Povremeni snijeg ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
hr: Povremeni snijeg ili tuča

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
hr: Povremeni snijeg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
hr: Snijeg s ledenom rosuljom

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
hr: Snijeg s ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
hr: Snijeg s tučom

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
hr: Snijeg s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
hr: Snijeg ili ledena rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
hr: Snijeg ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
hr: Snijeg ili tuča

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
hr: Snijeg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
hr: Snježni zapusi

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
hr: Sunčano

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
hr: Sunčano sa oblačnim razdobljima

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
hr: Oluje

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
hr: Oluje i moguća tuča

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
hr: Mokri naleti vjetra

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
hr: Povremeni mokri naleti vjetra

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
hr: Povremeni mokri naleti vjetra ili pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
hr: Povremeni mokri naleti vjetra ili pljuskvi

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
hr: Mokri snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
hr: Povremeni mokri snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
hr: Povremeni mokri snijeg s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
hr: Mokri snijeg s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
hr: Mokri snijeg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Windy
hr: Vjetrovito

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
hr: Sub

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
hr: Ned

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
hr: Pon

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
hr: Uto

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
hr: Sri

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
hr: Čet

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
hr: Pet

en: day
hr: dan

[ctx: Short for tonight]
en: nite
hr: večeras

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
hr: noć

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
hr: Slabe padaline

[ctx: weather condition]
en: few clouds
hr: nekoliko oblaka

[ctx: weather condition]
en: overcast
hr: tmurno

[ctx: weather condition]
en: haze
hr: izmaglica

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
hr: Magla uz poledicu

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
hr: lagana rosulja

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
hr: jaka rosulja

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
hr: smrzavajuća rosulja

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
hr: jaka ledena rosulja

[ctx: weather condition]
en: rain
hr: kišno

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
hr: umjerena kiša

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
hr: lagana ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
hr: ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
hr: blage padaline

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
hr: jake padaline

[ctx: weather condition]
en: snow
hr: snijeg

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
hr: umjeren snijeg

[ctx: weather condition]
en: showers
hr: pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
hr: blagi pljuskovi snijega i kiše

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
hr: snašni pljuskovi snijega i kiše

[ctx: weather condition]
en: snow showers
hr: sniježni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
hr: lagano olujno nevrijeme

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
hr: jaka olujno nevrijeme

[ctx: weather condition]
en: n/a
hr: nedostupno

en: Day
hr: Dan

en: Night
hr: Noć

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
hr: Par oblaka

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
hr: Par oblaka i svježe

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
hr: Par oblaka i vjetrovito

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
hr: Par oblaka s izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
hr: Zapusi prašine

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
hr: Zapusi pijeska

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
hr: Vijavica u blizini

[ctx: weather condition]
en: Breezy
hr: Svježe

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
hr: Vedro i svježe

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
hr: Vedro s izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
hr: Rosulja magla

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
hr: Rosulja magla

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
hr: Rosulja tuča

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
hr: Rosulja snijeg

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
hr: Kovitlanje prašine/pijeska

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
hr: Kovitlanje prašine/pijeska u blizini

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
hr: Prašinasta oluja

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
hr: Prašinasta oluja u blizini

[ctx: weather condition]
en: Fair
hr: Vedro

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
hr: Vedro i svježe

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
hr: Vedro i vjetrovito

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
hr: Vedro s izmagicom

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
hr: Vedro u blizini

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
hr: Magla

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
hr: Ledena rosulja

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
hr: Ledena rouslja u blizini

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
hr: Ledena rosulja kiša

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
hr: Ledena rosulja snijeg

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
hr: Ledena magla

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
hr: Ledena magla u blizini

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
hr: Ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
hr: Ledena kiša u blizini

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
hr: Ledena kiša kiša

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
hr: Ledene padaline

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
hr: Pijavica u blizini

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
hr: Pljuskovi tuče

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
hr: Jaka rosulja magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
hr: Jaka rosulja magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
hr: Jaka rosulja tuča

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
hr: Jaka rosulja snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
hr: Jaka pješčana oluja

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
hr: Jaka ledena rosulja

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
hr: Jaka ledena rosulja kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
hr: Jaka ledena rosulja snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
hr: Jaka ledena magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
hr: Jaka ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
hr: Jaka ledena kiša kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
hr: Jaka ledene padaline

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
hr: Jaka tuča

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
hr: Jaka tuča rosulja

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
hr: Jaka tuča kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
hr: Jaka kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
hr: Jaka kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
hr: Jaka kiša ledena rosulja

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
hr: jaka kiša ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
hr: Jaka kiša tuča

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
hr: Jaki pljuskovi kiše

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
hr: Magla Jakih pljuskova kiše

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
hr: Jake padaline

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
hr: Jaka pješčana oluja

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
hr: Jaki pljuskovi kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
hr: Jaki pljuskovi kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
hr: Jaki pljuskovi snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
hr: Jaki pljuskovi snijeg magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
hr: Jaki pljuskovi snijeg magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
hr: Jaka mala tuča/snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
hr: Jaka snježna vijavica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
hr: Jaki snijeg magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
hr: Jaki snijeg magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
hr: Jaki snijeg ledena rosulja

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
hr: Jaki snijeg ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
hr: Jaki krupni snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
hr: Jaki snijeg slabo nošeni snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
hr: Jaki snijeg kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
hr: Jaki snijeg pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
hr: Jaki snijeg pljuskovi magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
hr: Jaki snijeg pljuskovi magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
hr: Jaka olujna kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
hr: Jaka olujna kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
hr: Jaka olujna kiša magla i vjetrovito

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
hr: Jaka olujna kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
hr: Jaka olujna kiša tuča

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
hr: Jaka olujna kiša tuča magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
hr: Jaka olujna kiša tuča magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
hr: Jaka olujna kiša magla izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
hr: Jaka olujna kiša izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
hr: Jaka olujna kiša slaba izmaglica/snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
hr: Jaka oluja snijeg

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
hr: Tuča rosulja

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
hr: Tuča u blizini

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
hr: Tuča kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
hr: Lagana rosulja magla

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
hr: Lagana rosulja magla

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
hr: Lagana rosulja tuča

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
hr: Lagana rosulja snijeg

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
hr: Lagana ledena rosulja kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
hr: Lagana ledena rosulja snijeg

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
hr: Lagana ledena rosulja magla

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
hr: Lagana ledena kiša kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
hr: Lagana ledena kiša snijeg

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
hr: Lagana tuča

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
hr: Lagana tuča rosulja

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
hr: Lagana tuča kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
hr: Lagana kiša i svježe

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
hr: Lagana kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
hr: Lagana kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
hr: Lagana kiša  ledena rosulja

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
hr: Lagana kiša ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
hr: Lagana kiša tuča

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
hr: Lagan pljuskovi kiše

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
hr: Magla laganih pljuskova kiše

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
hr: Blage padaline

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
hr: Lagani pljuskovi kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
hr: Lagani pljuskovi kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
hr: Lagani pljuskovi snijeg

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
hr: Lagani pljuskovi snijeg magla

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
hr: Lagani pljuskovi snijeg magla

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
hr: Lagano malo tuče snijega

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
hr: Lagani snijeg vijavica

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
hr: Lagani snijeg  vijavica magla

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
hr: Lagani snijeg rosulja

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
hr: Lagani snijeg magla

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
hr: Lagani snijeg magla

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
hr: Lagani snijeg ledena rosulja

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
hr: Lagani snijeg ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
hr: Lagani krupni snijeg

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
hr: Lagani snijeg slabo nošeni snijeg

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
hr: Lagani snijeg kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
hr: Lagani snijeg pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
hr: Lagani snijeg pljuskovi magla

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
hr: Lagani snijeg pljuskovi magla

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
hr: Lagana oluja kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
hr: Lagana oluja kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
hr: Lagana oluja kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
hr: Lagana oluja kiša tuča

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
hr: Lagana oluja kiša tuča magla

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
hr: Lagana oluja kiša tuča magla

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
hr: Lagana oluja kiša tuča izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
hr: Lagana oluja kiša izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
hr: Lagana oluja kiša slaba tuča/snijeg

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
hr: Lagana oluja snijeg

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
hr: Slabo nošena prašina

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
hr: Slabo nošeni pijesak

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
hr: Slabo nošeni snijeg

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
hr: Uglavnom oblačno i svježe

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
hr: Uglavnom oblačno i vjetrovito

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
hr: Uglavnom oblačno sa izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Overcast
hr: Tmurno

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
hr: Tmurno i svježe

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
hr: Tmurno i vjetrovito

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
hr: Tmurno s izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
hr: Djelomično maglovito

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
hr: Djelomično maglovito u blizini

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
hr: Djelomično oblačno i svježe

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
hr: Djelomično oblačno i vjetrovito

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
hr: Djelomično oblačno s izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
hr: Mjestimično maglovito

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
hr: Mjestimično maglovito u blizini

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
hr: Kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
hr: Kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
hr: Rain ledena rosulja

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
hr: Rain ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
hr: Kiša tuča

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
hr: Pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
hr: Pljuskovi magla

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
hr: Pljuskovi u blizini

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
hr: Pljuskovi u blizini magla

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
hr: Padaline

[ctx: weather condition]
en: Sand
hr: Pijesak

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
hr: Piješčana oluja

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
hr: Pješčana oluja u blizini

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
hr: Niska magla u blizini

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
hr: Pljuskovi tuča

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
hr: Pljuskovi tuča

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
hr: Pljuskovi u blizini magla

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
hr: Pljuskovi u blizini snijeg

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
hr: Pljuskovi kiša

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
hr: Pljuskovi kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
hr: Pljuskovi kiša u blizini

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
hr: Pljuskovi kiša u blizini magla

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
hr: Pljuskovi snijeg

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
hr: Pljuskovi snijeg magla

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
hr: Pljuskovi snijeg magla

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
hr: Slaba tuča/snijeg

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
hr: Vijavica snijeg

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
hr: Snijeg rosulja

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
hr: Snijeg magla

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
hr: Snijeg magla

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
hr: Snijeg ledena rosulja

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
hr: Snijeg ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
hr: Snijeg slabo nošeni snijeg

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
hr: Snijeg kiša

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
hr: Snijeg pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
hr: Snijeg pljuskovi magla

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
hr: Snijeg pljuskovi magla

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
hr: Snijeg pljuskovi u blizini

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
hr: Snijeg pljuskovi u blizini magla

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
hr: Snijeg pljuskovi u blizini magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
hr: Oluja magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
hr: Oluja tuča

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
hr: Oluja tuča magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
hr: Oluja izmaglica u blizini

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
hr: Oluja izmaglica u blizini tuča

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
hr: Oluja jaka kiša

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
hr: Oluja jaka kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
hr: Oluja jaka kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
hr: Oluja jaka kiša tuča

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
hr: Oluja jaka kiša tuča magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
hr: Oluja  jaka kiša tuča magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
hr: Oluja jaka kiša tuča izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
hr: Oluja jaka kiša izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
hr: Oluja tuča

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
hr: Oluja u blizni

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
hr: Oluja u blizni magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
hr: Oluja u blizini magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
hr: Oluja u blizini tuča

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
hr: Oluja u blizni tuča izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
hr: Oluja u blizini izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
hr: Oluja lagana kiša

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
hr: Oluja lagana kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
hr: Oluja lagana kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
hr: Oluja  lagana kiša tuča

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
hr: Oluja  lagana kiša tuča magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
hr: Oluja  lagana kiša tuča magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
hr: Oluja  lagana kiša tuča izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
hr: Oluja  lagana kiša izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
hr: Oluja kiša

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
hr: Oluja kiša magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
hr: Oluja kiša tuča magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
hr: Oluja kiša slaba tuča/snijeg

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
hr: Oluja pljuskovi u blizini

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
hr: Oluja pljuskovi u blizini tuča

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
hr: Oluja slaba tuča/snijeg

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
hr: Oluja snijeg

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
hr: tornado/Pijavica

[ctx: weather condition]
en: Windy
hr: Vjetrovito

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
hr: Kristali leda

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
hr: Vulkanski pepeo

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
hr: Pijavica

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
hr: Ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Frost
hr: Mraz

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
hr: Mala mogućnost olujnog nevrijeme

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
hr: Moguće olujno nevrijeme

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
hr: Vjerojatno olujno nevrijeme

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
hr: Ozbiljno nevrijeme

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
hr: Moguć snijeg/susnježica

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
hr: Vjerojatno snijeg/susnježica

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
hr: Snijeg/susnježica

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
hr: Moguća kiša/susnježica

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
hr: Vjerojatna kiša/susnježica

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
hr: Kiša/susnježica

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
hr: Moguća kiša/ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
hr: Vjerojatna kiša/ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
hr: Kiša/ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
hr: Studen

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
hr: Moguća ledena rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
hr: Vjerojatna ledena rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
hr: Ledena rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
hr: Moguća ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
hr: Vjerojatna ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
hr: Ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
hr: Moguća kiša/snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
hr: Vjerojatna kiša/snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
hr: Kiša/snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
hr: Moguć snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
hr: Vjerojatan snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
hr: Oblian snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
hr: Mogući naleti vjetra

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
hr: Vjerojatni naleti vjetra

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
hr: Moguća mećava

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
hr: Vjerojatna mećava

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
hr: Mećava

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
hr: Moguća rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
hr: Vjerojatna rosulja

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
hr: Moguća kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
hr: Vjerojatna kiša

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
hr: Jaka kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
hr: Mogući pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
hr: Vjerojatni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
hr: Pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
hr: Susnježica

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
hr: Ledena magla

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
hr: Ledena magla

[ctx: weather forecast]
en: Haze
hr: Izmaglica

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
hr: Pijesk nošen vjetrom

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
hr: Zapusi prašine

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
hr: Snježna vijavica

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
hr: Gusta magla

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
hr: Vijavica

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
hr: Svježe

[ctx: weather forecast]
en: Cold
hr: Hladno

[ctx: weather forecast]
en: Hot
hr: Vruće

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
hr: Većinom oblačno

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
hr: Djelomično oblačno

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
hr: Uglavnom sunčano

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
hr: Povećanje naoblake

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
hr: Nadolazak oblaka

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
hr: Postupno razvedravanje

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
hr: Kasnije razvedravanje

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
hr: Smanjenje naoblake

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
hr: Postupno sunčanije

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
hr: Uglavnom vedro
