plasma-workspace - en to hsb translation catalogue (60 entries)

en: Open with %1
hsb: Wočinić z %1

en: Open with…
hsb: Wočinić z...

en: Open Containing Folder
hsb: Zapisk  z tutym elementom wočinić

en: &Copy
hsb: &Kopěrować

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
hsb: Městno za kopěrowanje

en: Properties
hsb: Swójstwa

en: Toggle do not disturb
hsb: "Nic mylić" zaswěćić/hasnyć

[ctx: OSD popup, keep short]
en: Notifications Off
hsb: Zdźělenki hasnyć

[ctx: OSD popup, keep short]
en: Notifications On
hsb: Zdźělenki zaswěćić

en: Copy Link Address
hsb: Adresu wotkaza kopěrować

en: Copy
hsb: Kopěrować

en: Select All
hsb: Wšitko wubrać

en: Do not disturb
hsb: Nic mylić

en: For 1 hour
hsb: za 1 hodźinu

en: For 4 hours
hsb: za 4 hodźiny

en: Until this evening
hsb: hač do wječora

en: Until tomorrow morning
hsb: hač do jutřišeho

en: Until Monday
hsb: hač do póndźele

en: Until manually disabled
hsb: doniž so manuelnje njedowoli

[ctx: Do not disturb until app has finished (reason)]
en: While %1 is active (%2)
hsb: doniž je %1 aktiwne (%2)

[ctx: Do not disturb until app has finished]
en: While %1 is active
hsb: doniž je %1 aktiwne

[ctx: Do not disturb because external mirrored screens connected]
en: Screens are mirrored
hsb: Wobrazowka so špiheluje

en: Close Group
hsb: Skupinu začinić

en: Show Fewer
hsb: Mjenje pokazać

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
hsb: Hišće %1 pokazać

en: No unread notifications
hsb: Žane nječitane zdźělenki

en: Notification service not available
hsb: Zdźělenki njesteja k dispoziciji

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
hsb: Zdźělenki so dodawaja wot '%1 %2'

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
hsb[0]: %2 z %1 dataje
hsb[1]: %2 z %1 datajow
hsb[2]: %2 z %1 datajow
hsb[3]: %2 z %1 datajow

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
hsb[0]: %2 z %1 zapiska
hsb[1]: %2 z %1 zapiskow
hsb[2]: %2 z %1 zapiskow
hsb[3]: %2 z %1 zapiskow

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
hsb[0]: %2 z %1 elementa
hsb[1]: %2 z %1 elementow
hsb[2]: %2 z %1 elementow
hsb[3]: %2 z %1 elementow

en: %1 file | %1 files
hsb[0]: %1 dataja
hsb[1]: %1 dataji
hsb[2]: %1 dataje
hsb[3]: %1 datajow

en: %1 folder | %1 folders
hsb[0]: %1 zapisk
hsb[1]: %1 zapiskaj
hsb[2]: %1 zapiski
hsb[3]: %1 zapiskow

en: %1 item | %1 items
hsb[0]: %1 element
hsb[1]: %1 elementaj
hsb[2]: %1 elementy
hsb[3]: %1 elementow

[ctx: Pause running job]
en: Pause
hsb: Pozastajić

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
hsb: Přetorhnyć

[ctx: A button tooltip; hides item details]
en: Hide Details
hsb: Nadrobnosće chować

[ctx: A button tooltip; expands the item to show details]
en: Show Details
hsb: Nadrobnosće pokazać

en: More Options…
hsb: Wjace opcijow...

en: Open
hsb: Wočinić

en: %1 running job | %1 running jobs
hsb[0]: %1 aktiwny nadawk
hsb[1]: %1 aktiwnej nadawkaj
hsb[2]: %1 aktiwne nadawki
hsb[3]: %1 aktiwnych nadawkow

en: %1 unread notification | %1 unread notifications
hsb[0]: %1 nječitana zdźělenka
hsb[1]: %1 nječitanej zdźělence
hsb[2]: %1 nječitane zdźělenki
hsb[3]: %1 nječitanych zdźělenkow

en: Clear All Notifications
hsb: Wšitke zdźělenki zwumazać

en: &Configure Event Notifications and Actions…
hsb: Zdźělenki wo podawkach a akcije &připrawić...

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1 min ago | %1 min ago
hsb[0]: před %1 mjeńšinu
hsb[1]: před %1 mjeńšinomaj
hsb[2]: před %1 mjeńšinami
hsb[3]: před %1 mjeńšinami

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining | %1 s remaining
hsb[0]: hišće %1 sekunda
hsb[1]: hišće %1 sekundźe
hsb[2]: hišće %1 sekundy
hsb[3]: hišće %1 sekundow

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1 min remaining | %1 min remaining
hsb[0]: hišće %1 mjeńšina
hsb[1]: hišće %1 mjeńšinje
hsb[2]: hišće %1 mjeńšiny
hsb[3]: hišće %1 mjeńšin

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1 h remaining | %1 h remaining
hsb[0]: hišće %1 hodźina
hsb[1]: hišće %1 hodźinje
hsb[2]: hišće %1 hodźiny
hsb[3]: hišće %1 hodźin

en: Configure
hsb: Připrawić

[ctx: Opposite of minimize]
en: Restore
hsb: Stary staw

en: Minimize
hsb: Minimalizować

en: Close
hsb: Začinić

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
hsb: %1 (pozastajene)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
hsb: %1 (zwrěšćene)

en: Job Failed
hsb: Nadawk zwrěšćeny

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
hsb: %1 (Zakónčene)

en: Job Finished
hsb: Nadawk zakónčeny

[ctx: Reply to message]
en: Reply
hsb: Wotmołwić

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
hsb: Zapodajće wotmołwu...

[ctx: @action:button]
en: Send
hsb: Pósłać
