KDE 4.1 - en to hu translation catalogue (183 entries)

en: Unable to create a temporary file.
hu: Nem lehet létrehozni egy ideiglenes fájlt.

en: Unable to download the color scheme: %1
hu: Nem sikerült letölteni egy színsémát: %1.

en: This file is not a color scheme file.
hu: Ez a fájl nem egy színséma.

en: Failed to create 'color-scheme' data folder.
hu: Nem sikerült a „color-scheme” mappa létrehozása.

en: Failed to copy color scheme into 'color-scheme' data folder.
hu: Nem sikerült a színsémát a „color-scheme” mappába másolni.

en: Color scheme installed successfully.
hu: A színséma sikeresen telepítve.

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
hu: A színséma neve

note: i18n: ectx: label, entry (accentColor), group (General)
en: Accent color
hu: Kiemelőszín

en: Utility to edit and create color schemes
hu: Segédprogram színsémák szerkesztéséhez és létrehozásához

en: Utility creation
hu: A segédprogram készítője

en: KCM code (reused in here)
hu: KCM kód (újrafelhasználva itt)

en: Scheme to edit or to use as a base.
hu: A szerkesztendő vagy alapként használandó színséma.

en: Show 'Apply' button that saves changes without asking (unlike 'Save As' button)
hu: Az „Alkalmaz” gomb megjelenítése (változtatások mentése rákérdezés nélkül, szemben a „Mentés másként” gombbal)

en: Makes the dialog transient for another application window specified by handle
hu: A párbeszédablak tranziens lesz leíróval megadott alkalmazás ablakához képest

en: Scheme not found, falling back to current one.
hu: A színséma nem található, visszaállás a jelenlegire.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
hu: Ablakszöveg az ablakháttéren

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window text
hu: Ablakszöveg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
hu: Nyomógomb szövege nyomógomb háttéren

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
hu: Nyomógomb

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selection Normal Text against Selection Normal Background
hu: Kijelölt normál szöveg kijelölt normál háttérrel összehasonlítva

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
hu: Kijelölt szöveg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection3)
en: Selection Link Text against Selection Normal Background
hu: Kijelölt hivatkozás szövege kijelölt normál háttérrel összehasonlítva

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView3)
en: link
hu: hivatkozás

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection4)
en: Selection Visited Text against Selection Normal Background
hu: Kijelölt látogatott szöveg kijelölt normál háttérrel összehasonlítva

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView4)
en: visited
hu: látogatott

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection2)
en: Selection Active Text against Selection Normal Background
hu: Kijelölt aktív szöveg kijelölt normál háttérrel összehasonlítva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection1)
en: Selection Inactive Text against Selection Normal Background
hu: Kijelölt inaktív szöveg kijelölt normál háttérrel összehasonlítva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection5)
en: Selection Negative Text against Selection Normal Background
hu: Kijelölt negatív szöveg kijelölt normál háttérrel összehasonlítva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection6)
en: Selection Neutral Text against Selection Normal Background
hu: Kijelölt semleges szöveg kijelölt normál háttérrel összehasonlítva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection7)
en: Selection Positive Text against Selection Normal Background
hu: Kijelölt pozitív szöveg kijelölt normál háttérrel összehasonlítva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView0)
en: View Normal Text against View Normal Background
hu: Normál szöveg normál háttérrel összehasonlítva

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView0)
en: Normal text
hu: Normál szöveg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView3)
en: View Link Text against View Normal Background
hu: Hivatkozás szövege normál háttérrel összehasonlítva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView4)
en: View Visited Text against View Normal Background
hu: Látogatott szöveg normál háttérrel összehasonlítva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView2)
en: View Active Text against View Normal Background
hu: Aktív szöveg normál háttérrel összehasonlítva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView1)
en: View Inactive Text against View Normal Background
hu: Inaktív szöveg normál háttérrel összehasonlítva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView5)
en: View Negative Text against View Normal Background
hu: Negatív szöveg normál háttérrel összehasonlítva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView6)
en: View Neutral Text against View Normal Background
hu: Semleges szöveg normál háttérrel összehasonlítva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView7)
en: View Positive Text against View Normal Background
hu: Pozitív szöveg normál háttérrel összehasonlítva

en: Varies
hu: Változó

en: Normal Background
hu: Normál háttér

en: Alternate Background
hu: Változó háttér

en: Normal Text
hu: Normál szöveg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
hu: Inaktív szöveg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
hu: Aktív szöveg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
hu: Link szövege

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
hu: Meglátogatott szöveg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
hu: Negatív szöveg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
hu: Semleges szöveg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
hu: Pozitív szöveg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
hu: Fókuszjelző

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
hu: Lebegésjelző

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
hu: Színkészlet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
hu: Színséma megtekintése, módosítása

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
hu: Általános színek

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
hu: Nézet

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
hu: Ablak

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Button
hu: Gomb

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
hu: Kijelölés

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
hu: Buboréksúgó

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Complementary
hu: Komplementer

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Header
hu: Fejléc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
hu: Új sor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
hu: Nézet háttere

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
hu: Nézet szövege

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
hu: Ablak háttere

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
hu: Ablak szövege

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
hu: Nyomógomb háttere

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
hu: Nyomógomb szövege

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
hu: Kijelölés háttere

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
hu: Kijelölés szövege

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
hu: Kijelölés inaktív szövege

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
hu: Tipp háttere

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
hu: Tipp szövege

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
hu: Aktív címsor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
hu: Aktív címsor szövege

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Secondary
hu: Aktív címsor - másodlagos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
hu: Inaktív címsor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
hu: Inaktív címsor szövege

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Secondary
hu: Inaktív címsor - másodlagos

en: Options
hu: Beállítások

en: Colors
hu: Színek

en: Disabled
hu: Letiltott

en: You have unsaved changes. Do you really want to quit?
hu: Nem mentett módosításai vannak. Biztosan szeretne kilépni?

en: Unsaved changes
hu: Nem mentett módosítások

en: Save Color Scheme
hu: A színséma mentése

en: &Enter a name for the color scheme:
hu: &Adjon egy nevet a színsémának:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
hu: Már létezik ilyen nevű színséma.
    Felül szeretné írni?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
hu: Nincs jogosultsága a színséma felülírásához

en: Error
hu: Hiba

en: Inactive
hu: Inaktív

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
hu: Szín:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
hu: Intenzitás:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
hu: Letiltott színeffektus típusa

[ctx: no disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: None
hu: Nincs

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Desaturate
hu: Telítettség csökkentése

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Fade
hu: Elhalványulás

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Tint
hu: Árnyalat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
hu: Letiltott intenzív effektustípus

[ctx: no disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: None
hu: Nincs

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Shade
hu: Árnyék

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Darken
hu: Sötét

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Lighten
hu: Világos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
hu: Kontraszt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
hu: Letiltott színeffektus mennyisége

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
hu: Letiltott intenzív effektusmennyiség

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
hu: Letiltott szín

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
hu: Letiltott kontraszttípus

[ctx: no disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: None
hu: Nincs

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Fade
hu: Elhalványulás

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Tint
hu: Árnyalat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
hu: Letiltott kontrasztérték

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useInactiveEffects)
en: Apply &effects to inactive windows
hu: Szín&effektek alkalmazása az inaktív ablakokra is

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inactiveSelectionEffect)
en: Use different colors for in&active selections
hu: Eltérő színek használata az in&aktív kijelölésekhez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
hu: A rendezett oszlopok árnyékolása l&istákban

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
hu: Keretek árnyékolása és megvilágítási („3D”) hatások

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
hu: Árnyékolás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
hu: Kontraszt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
hu: Normál szöveg normál háttéren

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack0)
en: normal
hu: normál

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
hu: Hivatkozás normál háttéren

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
hu: hivatkozás

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
hu: Látogatott szöveg normál háttéren

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
hu: látogatott

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
hu: Aktív szöveg normál háttéren

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
hu: aktív

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
hu: Inaktív szöveg normál háttéren

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
hu: inaktív

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
hu: Negatív szöveg normál háttéren

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
hu: negatív

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
hu: Semleges szöveg normál háttéren

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack6)
en: neutral
hu: semleges

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
hu: Pozitív szöveg normál háttéren

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
hu: pozitív

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
hu: Lebegés normál háttéren

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
hu: lebegés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack3)
en: Link Text on Link Background
    (Note: Link Background is derived from Link Text and cannot be separately configured at this time)
hu: Link szövege link hátterén
    (Megjegyzés: a link háttere a link szövegéből származik, jelenleg nem állítható be külön)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack4)
en: Visited Text on Visited Background
    (Note: Visited Background is derived from Visited Text and cannot be separately configured at this time)
hu: Látogatott szöveg látogatott háttéren
    (Megjegyzés: a látogatott háttér a látogatott szövegből származik, jelenleg nem állítható be külön)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack2)
en: Active Text on Active Background
    (Note: Active Background is derived from Active Text and cannot be separately configured at this time)
hu: Aktív szöveg aktív háttéren
    (Megjegyzés: az aktív háttér az aktív szövegből származik, jelenleg nem állítható be külön)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
hu: Inaktív szöveg változó háttéren

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
hu: váltakozó

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack5)
en: Negative Text on Negative Background
    (Note: Negative Background is derived from Negative Text and cannot be separately configured at this time)
hu: Negatív szöveg negatív háttéren
    (Megjegyzés: a negatív háttér a negatív szövegből származik, jelenleg nem állítható be külön)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack6)
en: Neutral Text on Neutral Background
    (Note: Neutral Background is derived from Neutral Text and cannot be separately configured at this time)
hu: Semleges szöveg semleges háttéren
    (Megjegyzés: a semleges háttér a semleges szövegből származik, jelenleg nem állítható be külön)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack7)
en: Positive Text on Positive Background
    (Note: Positive Background is derived from Positive Text and cannot be separately configured at this time)
hu: Pozitív szöveg normál háttéren
    (Megjegyzés: a pozitív háttér a pozitív szövegből származik, jelenleg nem állítható be külön)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
hu: Fókusz normál háttéren

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
hu: fókusz

en: This module lets you choose the color scheme.
hu: Ebben a modulban kiválaszthatja a használni kívánt színsémát.

en: The color scheme '%1' is not installed. Selecting the default theme instead.
hu: A(z) „%1” színséma nincs telepítve. Az alapértelmezett téma kerül kiválasztásra.

en: All Schemes
hu: Minden színséma

en: Light Schemes
hu: Világos színsémák

en: Dark Schemes
hu: Sötét színsémák

en: Use accent color:
hu: Kiemelőszín használata:

en: From current color scheme
hu: A jelenlegi színsémából

en: Custom:
hu: Egyéni:

en: Choose custom accent color
hu: Egyéni kiemelőszín kiválasztása

en: Window Title
hu: Ablakcím

en: Window text
hu: Ablakszöveg

en: Button
hu: Gomb

[ctx: Hyperlink]
en: link
hu: hivatkozás

[ctx: Visited hyperlink]
en: visited
hu: látogatott

en: Normal text
hu: Normál szöveg

en: Highlighted text
hu: Kiemelt szöveg

en: Disabled text
hu: Letiltott szöveg

en: Edit Color Scheme…
hu: Színséma szerkesztése…

en: Remove Color Scheme
hu: Színséma eltávolítása

en: Restore Color Scheme
hu: Színséma visszaállítása

en: Install from File…
hu: Telepítés fájlból…

en: Get New Color Schemes…
hu: Új színsémák letöltése…

en: Open Color Scheme
hu: Színséma megnyitása

en: Color Scheme Files (*.colors)
hu: Színsémafájlok (*.colors)

en: This tool allows you to set the color scheme for the current Plasma session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
hu: Ez az eszköz lehetővé teszi a jelenlegi Plasma munkamenet színsémájának beállítását anélkül, hogy véletlenül egy nem elérhetőt, vagy már beállítottat választana ki.

en: The name of the color scheme you wish to set for your current Plasma session (passing a full path will only use the last part of the path)
hu: A Plasma munkamenethez beállítandó színséma neve (teljes elérési út megadása esetén csak az útvonal utolsó része lesz figyelembe véve)

en: Show all the color schemes available on the system (and which is the current theme)
hu: A rendszer összes elérhető színsémájának megjelenítése (és hogy melyik a jelenlegi téma)

en: The name of the accent color you want to set. SVG color names (https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) and hex color codes are supported. Quote the hex code if there is possibility of shell expansion
hu: A beállítani kívánt kiemelőszín neve. Az SVG színelnevezések (https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) és a hexadecimális színkódok támogatottak. A hexadecimális kódot idézőjelekkel adja meg ha szkriptben is kívánja használni.

en: The requested theme "%1" is already set as the theme for the current Plasma session.
hu: A kért „%1” téma már be van állítva, mint aktuálisa téma a jelenlegi Plasma munkamenetben.

en: Successfully applied the color scheme %1 to your current Plasma session
hu: A(z) %1 színséma sikeresen beállítva a jelenlegi Plasma munkamenethez

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
hu: A(z) „%1” téma nem található. A téma a következő opciók egyike kell, hogy legyen: %2

en: You have managed to pass an empty color scheme name, which isn't supported behavior.
hu: Nem adott meg nevet a színsémához, ami nem támogatott működés.

en: The file you attempted to set as your scheme, %1, could not be identified as a color scheme.
hu: A színsémaként használni kívánt fájl (%1) nem azonosítható színsémaként.

en: Successfully applied the accent color %1
hu: %1 kiemelőszín sikeresen alkalmazva

en: Invalid accent color
hu: Érvénytelen kiemelőszín

en: You have the following color schemes on your system:
hu: Az alábbi színsémák találhatók meg a rendszeren:

en:  * %1 (current color scheme)
hu:  * %1 (jelenlegi színséma)
