plasma-desktop - en to hu translation catalogue (33 entries)

en: Color temperature begins changing to night time at %1 and is fully changed by %2
hu: A színhőmérséklet változásának kezdete éjszakára: %1, teljes változás: %2

en: Color temperature begins changing to day time at %1 and is fully changed by %2
hu: A színhőmérséklet változásának kezdete nappalra: %1, teljes változás: %2

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
hu: Érintse meg a hely kiválasztásához a térképen.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
hu: Kattintson a hely kiválasztásához a térképen.

en: Zoom in
hu: Nagyítás

en: Zoom out
hu: Kicsinyítés

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
hu: A TUBS / Wikipedia Commons <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA</link> szerint elérhető <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>világtérképe</link> alapján.

[ctx: @label: textbox]
en: Latitude:
hu: Szélesség:

[ctx: @label: textbox]
en: Longitude:
hu: Hosszúság:

en: The blue light filter makes the colors on the screen warmer.
hu: A kékfényszűrő melegebbé teszi a képernyő színeit.

[ctx: Color temperature in Kelvin]
en: %1K
hu: %1 K

en: Day light temperature:
hu: Nappali fényhőmérséklet:

[ctx: Night colour blue-ish; no blue light filter activated]
en: Cool (no filter)
hu: Hűvös (szűrő nélkül)

[ctx: Night colour red-ish]
en: Warm
hu: Meleg

en: Night light temperature:
hu: Éjszakai fényhőmérséklet:

en: Switching times:
hu: Váltási idők:

en: Always off
hu: Mindig ki

en: Sunset and sunrise at current location
hu: Napnyugta és napkelte az aktuális helyen

en: Sunset and sunrise at manual location
hu: Napnyugta és napkelte kézzel megadott helyen

en: Custom times
hu: Egyéni időpontok

en: Always on night light
hu: Éjszakai fény mindig bekapcsolva

[ctx: @label The coordinates for the current location]
en: Current location:
hu: Jelenlegi hely:

en: Latitude: %1°   Longitude: %2°
hu: Szélesség: %1°, hosszúság: %2°

[ctx: @info]
en: The <application>GeoClue2</application> service will be used to periodically update the device's location using GPS or cell tower triangulation if available, or else by sending its IP address to <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.
hu: Az <application>GeoClue2</application> szolgáltatást az eszköz helyének rendszeres frissítésére fogjuk használni GPS vagy mobiltorony-háromszögelés segítségével, ha rendelkezésre áll, vagy pedig az IP-címének a <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>-nek történő elküldésével.

[ctx: @info]
en: The <application>%1</application> service will be used to periodically update the device's location. Please open a bug report at <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> asking KDE developers to write a detailed description of what this service will do.
hu: A(z) <application>%1</application> szolgáltatást az eszköz helyének rendszeres frissítésére fogjuk használni. Kérjük, küldjön hibajelzést a <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link>-ra, amelyben részletes leírást kér a KDE fejlesztőitől a szolgáltatás működéséről.

en: Begin night light at:
hu: Éjszakai fény kezdete:

en: Begin day light at:
hu: Nappali fény kezdete:

en: Transition duration:
hu: Átmenet időtartama:

en: %1 minute | %1 minutes
hu[0]: %1 perc
hu[1]: %1 perc

en: Input minutes - min. 1, max. 600
hu: Minimum 1, maximum 600 perc

[ctx: @info:placeholder]
en: Locating…
hu: Helymeghatározás…

[ctx: @info:tooltip Part of a control for setting a time]
en: hour
hu: óra

[ctx: @info:tooltip Part of a control for setting a time]
en: minute
hu: perc
