plasma-workspace - en to hu translation catalogue (90 entries)

en: Inherit Language
hu: Nyelv öröklése

[ctx: Binary dialect IEC, with single in parentheses]
en: International Electrotechnical Commission (IEC)
hu: Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
hu: SI-mértékegységrendszer

[ctx: Binary dialect IEC description]
en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
hu: Bináris -  kibibájt (KiB), mebibájt (MiB), gibibájt (GiB)

[ctx: Binary dialect JEDEC description]
en: Binary - Kilobytes (KB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
hu: Bináris - kilobájt (kB), megabájt (MB), gigabájt (GB)

[ctx: Binary dialect Metric description]
en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
hu: Decimális - kilobájt (kB), megabájt (MB), gigabájt (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
hu: Angolszász (UK)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
hu: Angolszász (US)

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
hu: Metrikus

[ctx: PaperSize combobox]
en: A4
hu: A/4

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
hu: Saját kézbe

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
hu: Minta Kft.

[ctx: Department name]
en: Development Department
hu: Fejlesztési Osztály

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
hu: Fejlesztőépület

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
hu: Fő utca

[ctx: House number]
en: House 1
hu: 1.

[ctx: Room number]
en: Room 2
hu: 2. szoba

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
hu: 3. emelet

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
hu: Belváros

[ctx: Zip number, postal code]
en: 123456
hu: 1222

[ctx: Town or city]
en: City
hu: Város

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
hu: Megye

[ctx: Family names]
en: FamilyName
hu: Vezetéknév

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
hu: VEZETÉKNÉV

[ctx: First given name]
en: FirstName
hu: Keresztnév

[ctx: First given initial]
en: F
hu: K

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
hu: Keresztnév

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
hu: Egyéb név

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
hu: További név

[ctx: Initials for additional given names]
en: A
hu: T

[ctx: Profession]
en: Profession
hu: Foglalkozás

[ctx: Salutation]
en: Doctor
hu: Doktor

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
hu: Nem található példa ehhez a területi beállításhoz

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
hu: Nem sikerült megtalálni a rendszer elérhető területi beállításait a <command>localectl</command> eszközzel. Kérjük, küldjön hibajelentést erről a <link>https://bugs.kde.org</link>-on.

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
hu: %1 (brazil)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
hu: A „check-language-support” végrehajtható fájl nem található

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1 %2
hu: a check-language-support sikertelen, kimenet: %1 %2

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
hu: Nem sikerült minden hiányzó csomagot megoldani: %1

[ctx: %1 is a list of package names, %2 is the error explanation]
en: Failed to install language packages (%1): %2
hu: Nem sikerült telepíteni a nyelvi csomagokat (%1): %2

en: Another process is already running, please retry later
hu: Egy másik folyamat már fut, próbálja újra később

en: Unauthorized to edit locale configuration file
hu: Helyi beállítófájl szerkesztése nem engedélyezett

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
hu: Nem lehet megnyitni a „/etc/locale.gen” fájlt

en: Can't locate executable `locale-gen`
hu: A „locale-gen” végrehajtható fájl nem található

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Default for System
hu: Rendszer alapértelmezése

en: Default
hu: Alapértelmezés

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
hu: Rendszer alapértelmezése (C)

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
hu: %1 alapértelmezése

[ctx: @info:title]
en: Language
hu: Nyelv

[ctx: @info:title]
en: Numbers
hu: Számok

[ctx: @info:title]
en: Time
hu: Idő

[ctx: @info:title]
en: Currency
hu: Pénznem

[ctx: @info:title]
en: Measurements
hu: Mértékegységek

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
hu: Papírméret

[ctx: @info:title]
en: Address
hu: Cím

[ctx: @info:title]
en: Name Style
hu: Névstílus

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
hu: Telefonszámok

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
hu: Adat- és tárolási méretek

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
hu: Rendszer alapértelmezése

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
hu:  (standard %1 formátum)

en: Language
hu: Nyelv

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
hu: Bármely más nyelv az angol alá helyezése nem kívánt működést okozhat egyes alkalmazásokban. Ha angolul szeretné használni a rendszerét, távolítsa el az összes többi nyelvet.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
hu: A(z) „%1” nyelv nem támogatott

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
hu: Adja hozzá a nyelveket abban a sorrendben, ahogyan azokat az alkalmazásokban látni szeretné.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
hu: Nyelvváltás

[ctx: @title:window]
en: Change Language
hu: Nyelvváltás

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
hu: Mozgatás legfelülre

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
hu: Eltávolítás

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
hu: Nincs beállítva nyelv

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
hu: Nyelvek hozzáadása

[ctx: @info:placeholder]
en: This system does not include “%1”
hu: A(z) „%1” nem része ennek a rendszernek.

[ctx: @info:usagetip]
en: Learn how to help <link url='%1'>translate KDE software into your language</link>.
hu: Tudja meg, hogyan segíthet <link url='%1'>lefordítani a KDE-t a saját nyelvére</link>.

[ctx: @action:button]
en: Add More…
hu: Hozzáadás…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
hu: A változtatások a következő bejelentkezéskor lépnek érvénybe.

en: Restart now
hu: Újraindítás most

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
hu: Területi beállítások és nyelvi fájlok előállítása; ne kapcsolja ki a számítógépet.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
hu: A területi beállítások és a nyelvi fájlok előállításra kerültek, de a nyelvspecifikus betűkészletek nem telepíthetők automatikusan. Ha a nyelve specializált betűkészletet használ a helyes megjelenéshez, Önnek kell megkeresnie és telepítenie azokat.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
hu: A szükséges területi beállítások és nyelvi fájlok telepítésre kerültek. Most már kikapcsolhatja a számítógépet.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
hu: Módosítás…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
hu: Adat- és tárolási méretek

en: Numbers
hu: Számok

en: Time
hu: Idő

en: Currency
hu: Pénznem

en: Measurements
hu: Mértékegységek

en: Paper Size
hu: Papírméret

[ctx: Postal Address]
en: Address
hu: Cím

[ctx: Name Style]
en: Name
hu: Név

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
hu: Telefonszám

[ctx: @info:placeholder]
en: This system does not include settings for “%1”
hu: Ez a rendszer nem tartalmaz beállításokat ehhez: „%1”

[ctx: @info:usagetip]
en: Try searching for a nearby region.
hu: Próbáljon meg egy közeli régiót keresni.
