KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (41 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
hu: „%1” nem abszolút URL.

en: "%1" does not exist.
hu: „%1” nem létezik.

en: "%1" is not a file.
hu: „%1” nem fájl.

en: "%1" is not readable.
hu: „%1” nem olvasható.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
hu: Leállítás

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
hu: Indítás

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
hu: Név:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
hu: Állapot:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
hu: Utoljára aktiválva:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
hu: Nem lehet betölteni a naplókat. Próbálja frissíteni.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
hu: Frissítés

en: Make Executable
hu: Legyen végrehajtható

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
hu: A(z) „%1” fájlnak végrehajthatónak kell lennie, hogy kijelentkezéskor futhasson.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
hu: A(z) „%1” fájlnak végrehajthatónak kell lennie, hogy bejelentkezéskor futhasson.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
hu: Új hozzáadása

[ctx: @title:menu accessible menu button]
en: Add new application or script
hu: Új alkalmazás vagy szkript hozzáadása

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
hu: Alkalmazás…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add application
hu: Alkalmazás hozzáadása

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
hu: Bejelentkezési szkript…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add login script
hu: Bejelentkezési szkript hozzáadása

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
hu: Kijelentkezési szkript…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add logout script
hu: Kijelentkezési szkript hozzáadása

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
hu: A(z) %1 még nem lett automatikusan elindítva. A részletek a rendszer újraindítása után lesznek elérhetők.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
hu: Még nem indult automatikusan

[ctx: @action:button]
en: See properties
hu: Tulajdonságok

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
hu: Bejegyzés eltávolítása

en: Applications
hu: Alkalmazások

en: Login Scripts
hu: Bejelentkezési szkriptek

en: Pre-startup Scripts
hu: Indítás előtti szkriptek

en: Logout Scripts
hu: Kijelentkezési szkriptek

en: No user-specified autostart items
hu: Nincsenek felhasználói automatikusan induló elemek

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
hu: Kattintson az <interface>Új hozzáadása</interface> gombra ilyenek felvételéhez

en: Choose Login Script
hu: Bejelentkezési szkript kiválasztása

en: Choose Logout Script
hu: Kijelentkezési szkript kiválasztása

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
hu: Fut

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
hu: Nem fut

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
hu: Indítás

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
hu: Leállítás

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
hu: Sikertelen

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
hu: Hiba történt a(z) %1 GetAll hívás válaszának fogadásakor

en: Failed to open journal
hu: Nem sikerült megnyitni a naplót
