plasma-workspace - en to id translation catalogue (32 entries)

en: General
id: Umum

en: Entries
id: Entri

en: Application Status
id: Status Aplikasi

en: Communications
id: Komunikasi

en: System Services
id: Layanan Sistem

en: Hardware Control
id: Kontrol Perangkat Keras

en: Miscellaneous
id: Beraneka

[ctx: Name of the system tray entry]
en: Entry
id: Entri

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Keyboard Shortcut
id: Pintasan Keyboard

en: Shown when relevant
id: Tampilkan ketika relevan

en: Always shown
id: Selalu tampilkan

en: Always hidden
id: Selalu sembunyi

en: Disabled
id: Dinonfungsikan

en: Always show all entries
id: Selalu tampilkan semua entri

[ctx: The arrangement of system tray icons in the Panel]
en: Panel icon size:
id: Ukuran ikon panel:

en: Small
id: Kecil

en: Scale with Panel height
id: Skalakan dengan tinggi Panel

en: Scale with Panel width
id: Skalakan dengan lebar Panel

en: Automatically enabled when in Touch Mode
id: Secara otomatis difungsikan ketika dalam Mode Sentuh

[ctx: @label:listbox The spacing between system tray icons in the Panel]
en: Panel icon spacing:
id: Penyepasian ikon panel:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
id: Kecil

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
id: Besar

[ctx: @info:usagetip under a combobox when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch Mode
id: Secara otomatis diatur ke Besar ketika dalam Mode Sentuh

[ctx: @action:button]
en: Go Back
id: Mundur

en: Status and Notifications
id: Status dan Notifikasi

en: More actions
id: Aksi selebihnya

en: Keep Open
id: Tetap Buka

en: Expand System Tray
id: Luaskan System Tray

en: Show all the items in the system tray in a popup
id: Tampilkan semua item di system tray dalam sebuah sembulan

en: Close popup
id: Tutup sembulan

en: Show hidden icons
id: Tampilkan ikon tersembunyi
