plasma-workspace - en to id translation catalogue (39 entries)

en: Keyboard Layout: %1
id: Tata Letak Keyboard: %1

en: Username
id: Nama pengguna

en: Password
id: Kata sandi

en: Log In
id: Masuk

en: Caps Lock is on
id: Caps Lock telah nyala

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
id: Tidur

en: Restart
id: Nyalakan Ulang

en: Shut Down
id: Matikan

[ctx: For switching to a username and password prompt]
en: Other…
id: Lainnya...

en: Type in Username and Password
id: Ketik nama pengguna dan kata sandi

en: List Users
id: Daftar Pengguna

[ctx: Button to show/hide virtual keyboard]
en: Virtual Keyboard
id: Keyboard Virtual

en: Login Failed
id: Gagal Masuk

en: Desktop Session: %1
id: Sesi Desktop: %1

en: Battery at %1%
id: Baterai di %1%

[ctx: Nobody logged in on that session]
en: Unused
id: Tak digunakan

[ctx: User logged in on console (X display number)]
en: on TTY %1 (Display %2)
id: pada TTY %1 (Displai %2)

en: Unlocking failed
id: Gagal membuka kunci

en: Sleep
id: Tidur

en: Hibernate
id: Hibernasi

en: Switch User
id: Alihkan Pengguna

en: Switch to This Session
id: Beralih ke Sesi Ini

en: Start New Session
id: Mulai Sesi Baru

en: Back
id: Mundur

[ctx: Button to change keyboard layout]
en: Switch layout
id: Alihkan tataletak

en: Unlock
id: Buka kunci

en: No media playing
id: Tidak ada media yang dimainkan

en: Previous track
id: Trek sebelumnya

en: Play or Pause media
id: Putarkan atau Jedakan media

en: Next track
id: Trek selanjutnya

en: One other user is currently logged in. If the computer is shut down or restarted, that user may lose work. | %1 other users are currently logged in. If the computer is shut down or restarted, those users may lose work.
id[0]: Seorang pengguna lain saat ini telah masuk. Jika komputer dimatikan atau dinyalakan ulang, pengguna tersebut mungkin kehilangan apa yang dikerjakannya.
id[1]: %1 pengguna lain saat ini telah masuk. Jika komputer dimatikan atau dinyalakan ulang, para pengguna tersebut mungkin kehilangan apa yang dikerjakannya.

en: When restarted, the computer will enter the firmware setup screen.
id: Ketika dinyalakan ulang, komputer akan memasuki layar pengesetan firmware.

en: Log Out
id: Keluar Log

en: Restarting in 1 second | Restarting in %1 seconds
id[0]: Menyalakan ulang dalam 1 detik
id[1]: Menyalakan ulang dalam waktu %1 detik

en: Shutting down in 1 second | Shutting down in %1 seconds
id[0]: Mematikan dalam waktu 1 detik
id[1]: Mematikan dalam waktu %1 detik

en: Logging out in 1 second | Logging out in %1 seconds
id[0]: Mengeluarkan log dalam waktu 1 detik
id[1]: Mengeluarkan log dalam waktu %1 detik

en: OK
id: Oke

en: Cancel
id: Batal

[ctx: This is the first text the user sees while starting in the splash screen, should be translated as something short, is a form that can be seen on a product. Plasma is the project name so shouldn't be translated.]
en: Plasma made by KDE
id: Plasma dibuat oleh KDE
