plasma-workspace - en to id translation catalogue (61 entries)

en: Configure Mouse Actions Plugin
id: Konfigurasikan Plugin Tindakan Mouse

[ctx: @label %1 is the Plasma version]
en: KDE Plasma 6.0 Beta 1
id: KDE Plasma  Beta 1

[ctx: @label %1 is the Plasma version]
en: KDE Plasma 6.0 Beta 2
id: KDE Plasma  Beta 2

[ctx: @info:usagetip]
en: Visit bugs.kde.org to report issues
id: Kunjungi bugs.kde.org untuk melaporkan masalah

[ctx: @action:button]
en: Copy Plasma Version
id: Salin Versi Plasma

[ctx: @action:button]
en: Report a Bug…
id: Laporkan Bug…

[ctx: @title:menu]
en: Hide Preview Banner
id: Sembunyikan Banner Pratinjau

[ctx: @action:button Hide the preview banner until the system is restarted]
en: Hide Until Restart
id: Sembunyikan Sampai Dinyalakan Ulang

[ctx: @action:button Hide the preview banner permanently]
en: Hide Permanently…
id: Sembunyikan Secara Permanen…

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to permanently hide the preview banner?<nl/><nl/>This action can only be undone by removing the line beginning with <icode>ShowDesktopPreviewBanner</icode> in the <filename>kdeglobals</filename> config file.
id: Apakah Anda yakin ingin menyembunyikan secara permanen banner pratinjau?<nl/><nl/>Tindakan ini hanya bisa diurungkan dengan menghapus awal baris dengan <icode>ShowDesktopPreviewBanner</icode> di file konfig <filename>kdeglobals</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Hide Preview Banner?
id: Sembunyikan Banner Pratinjau?

en: Enter Edit Mode
id: Masuki Mode Edit

en: Exit Edit Mode
id: Keluar Mode Edit

en: Enable QML Javascript debugger
id: Fungsikan pendebug Javascript QML

en: Do not restart plasma-shell automatically after a crash
id: Jangan me-restart plasma-shell secara otomatis setelah mogok

en: Force loading the given shell plugin
id: Paksa pemuatan plugin shell yang diberikan

en: Replace an existing instance
id: Ganti sebuah instansi yang ada

en: Lists the available options for user feedback
id: Daftar opsi yang tersedia untuk umpan balik pengguna

en: Plasma Failed To Start
id: Plasma Gagal Untuk Memulai

en: Plasma is unable to start as it could not correctly use OpenGL 2 or software fallback
    Please check that your graphic drivers are set up correctly.
id: Plasma tidak dapat memulai dikarenakan tidak secara benar menggunakan OpenGL 2 atau alternatif perangkat lunak
    Mohon periksa bahwa driver grafikmu telah dipersiapkan secara benar.

[ctx: OSD informing that the system is muted, keep short]
en: Audio Muted
id: Audio Dibungkam

[ctx: OSD informing that the microphone is muted, keep short]
en: Microphone Muted
id: Microphone Dibungkam

[ctx: OSD informing that some media app is muted, eg. Amarok Muted]
en: %1 Muted
id: %1 Dibungkam

[ctx: touchpad was enabled, keep short]
en: Touchpad On
id: Touchpad Nyala

[ctx: touchpad was disabled, keep short]
en: Touchpad Off
id: Touchpad Mati

[ctx: wireless lan was enabled, keep short]
en: Wifi On
id: Wifi Nyala

[ctx: wireless lan was disabled, keep short]
en: Wifi Off
id: Wifi Mati

[ctx: Bluetooth was enabled, keep short]
en: Bluetooth On
id: Bluetooth Nyala

[ctx: Bluetooth was disabled, keep short]
en: Bluetooth Off
id: Bluetooth Mati

[ctx: mobile internet was enabled, keep short]
en: Mobile Internet On
id: Internet Ponsel Nyala

[ctx: mobile internet was disabled, keep short]
en: Mobile Internet Off
id: Internet Ponsel Mati

[ctx: on screen keyboard was enabled because physical keyboard got unplugged, keep short]
en: On-Screen Keyboard Activated
id: Keyboard Pada-Layar Diaktifkan

[ctx: on screen keyboard was disabled because physical keyboard was plugged in, keep short]
en: On-Screen Keyboard Deactivated
id: Keyboard Pada-Layar Dinonaktifkan

[ctx: power management was inhibited, keep short]
en: Sleep and Screen Locking Blocked
id: Tidur dan Penguncian Layar Diblokir

[ctx: power management was uninhibited, keep short]
en: Sleep and Screen Locking Unblocked
id: Tidur dan Penguncian Layar Tidak Diblokir

[ctx: Power profile was changed to power save mode, keep short]
en: Power Save Mode
id: Mode Hemat Daya

[ctx: Power profile was changed to balanced mode, keep short]
en: Balanced Power Mode
id: Mode Daya Seimbang

[ctx: Power profile was changed to performance mode, keep short]
en: Performance Mode
id: Mode Performa

en: With an NVIDIA GPU on X11, the Floating style and Adaptive opacity mode are known to cause poor window drag and resize performance. Consider using other settings.
id: Memakai GPU NVIDIA pada X11, mode opasitas Adaptive dan gaya Mengambang diketahui menyebabkan kinerja sèrèt dan ubah ukuran jendela menjadi buruk. Pertimbangkan untuk menggunakan pengaturan lain.

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Panel Configuration
id: Sembunyikan Panel Konfigurasi

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Panel Configuration
id: Tampilkan Panel Konfigurasi

en: Internal Screen on %1
id: Layar Internal pada %1

[ctx: Screen manufacturer and model on connector]
en: %1 %2 on %3
id: %1 %2 di %3

en: Disconnected Screen %1
id: Layar %1 Terputus

en: Show Desktop
id: Tampilkan Desktop

en: Hide Desktop
id: Sembunyikan Desktop

en: Activate Application Launcher
id: Aktifkan Peluncur Aplikasi

en: Show Activity Switcher
id: Tampilkan Pengalih Aktivitas

en: Switch to Previous Activity
id: Beralih ke Aktivitas Sebelumnya

en: Switch to Next Activity
id: Beralih ke Aktivitas Selanjutnya

en: Activate Task Manager Entry %1
id: Aktifkan Entri Task Manager %1

[ctx: @action:button]
en: Manage Desktops and Panels…
id: Kelola Desktop dan Panel...

en: Move keyboard focus between panels
id: Pindah fokus keyboard antar panel

en: Add Panel
id: Tambahkan Panel

[ctx: Creates an empty containment (%1 is the containment name)]
en: Empty %1
id: Kosong %1

en: Software Renderer In Use
id: Software Perender Sedang Digunakan

[ctx: Tooltip telling user their GL drivers are broken]
en: Software Renderer In Use
id: Software Perender Sedang Digunakan

[ctx: Tooltip telling user their GL drivers are broken]
en: Rendering may be degraded
id: Perenderan mungkin direndahkan

en: Never show again
id: Jangan tampilkan lagi

en: Panel Count
id: Cacah Panel

en: Counts the panels
id: Cacahnya panel-panel
