kcmstyle - en to id translation catalogue (33 entries)

en: %1 is not a valid GTK Theme archive.
id: %1 bukanlah arsip Tema GTK yang absah.

en: There was an error loading the configuration dialog for this style.
id: Terjadi error ketika memuat dialog konfigurasi untuk gaya ini.

en: Failed to apply selected style '%1'.
id: Gagal menerapkan gaya '%1' yang dipilih.

en: Configure %1
id: Konfigurasikan %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
id: Tombol Dorong

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox)
en: Combo box
id: Kotak kombo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Checkbox
id: Kotak centang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_1)
en: Radio button
id: Tombol radio

note: i18n: ectx: label, entry (widgetStyle), group (KDE)
en: Application style
id: Gaya aplikasi

note: i18n: ectx: label, entry (iconsOnButtons), group (KDE)
en: Show icons on buttons
id: Tampilkan ikon di tombol

note: i18n: ectx: label, entry (iconsInMenus), group (KDE)
en: Show icons in menus
id: Tampilkan ikon di menu

note: i18n: ectx: label, entry (toolButtonStyle), group (Toolbar style)
en: Main toolbar label
id: Label toolbar utama

note: i18n: ectx: label, entry (toolButtonStyleOtherToolbars), group (Toolbar style)
en: Secondary toolbar label
id: Label toolbar sekunder

[ctx: @title:window]
en: Configure Icons and Toolbars
id: Konfigurasi Ikon dan Bilah Alat

en: Show icons:
id: Tampilkan ikon:

en: On buttons
id: Pada tombol

en: In menus
id: Di menu

en: Main toolbar label:
id: Label bilah-alat utama:

en: None
id: Nihil

en: Text only
id: Hanya teks

en: Beside icons
id: Ikon di samping

en: Below icon
id: Bawah ikon

en: Secondary toolbar label:
id: Label bilah-alat sekunder:

en: GNOME/GTK Application Style
id: Gaya Aplikasi GNOME/GTK

en: GTK theme:
id: Tema GTK:

en: Preview…
id: Pratinjau...

en: Install from File…
id: Instal dari File...

en: Get New GNOME/GTK Application Styles…
id: Dapatkan Gaya Aplikasi GNOME/GTK Baru...

en: Select GTK Theme Archive
id: Pilih Arsip Tema GTK

en: GTK Theme Archive (*.tar.xz *.tar.gz *.tar.bz2)
id: Arsip Tema GTK (*.tar.xz *.tar.gz *.tar.bz2)

en: Configure Icons and Toolbars…
id: Konfigurasi Ikon dan Bilah Alat...

en: Configure GNOME/GTK Application Style…
id: Konfigurasi Gaya Aplikasi GNOME/GTK...

en: Configure Style…
id: Konfigurasi Gaya....
