plasma-workspace - en to id translation catalogue (66 entries)

[ctx: Placeholder is the battery number]
en: Battery %1
id: Baterai %1

en: Battery
id: Baterai

[ctx: Agenda listview section title]
en: Holidays
id: Hari Libur

[ctx: Agenda listview section title]
en: Events
id: Peristiwa

[ctx: Agenda listview section title]
en: Todo
id: Kegiatan

[ctx: Means 'Other calendar items']
en: Other
id: Lainnya

en: %1 event | %1 events
id[0]: Peristiwa:
id[1]: %1 event

en: No events
id: Tidak ada peristiwa

en: Days
id: Hari

en: Months
id: Bulan

en: Years
id: Tahun

en: Previous Month
id: Bulan Kemarin

en: Previous Year
id: Tahun Kemarin

en: Previous Decade
id: Dekade Lalu

[ctx: Reset calendar to today]
en: Today
id: Hari ini

en: Reset calendar to today
id: Set ulang kalender ke hari ini

en: Next Month
id: Bulan Depan

en: Next Year
id: Tahun Depan

en: Next Decade
id: Dasawarsa Depan

en: Configure…
id: Konfigurasi...

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen lock enabled
id: Kunci layar difungsikan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets whether the screen will be locked after the specified time.
id: Atur apakah layar akan dikunci sesudah waktu yang ditentukan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen saver timeout
id: Batas waktu screensaver

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets the minutes after which the screen is locked.
id: Atur menit sesudah layar dikunci.

en: New Session
id: Sesi Baru

en: Filters
id: Filter

[ctx: applet category]
en: Accessibility
id: Aksesibilitas

[ctx: applet category]
en: Application Launchers
id: Peluncur Aplikasi

[ctx: applet category]
en: Astronomy
id: Ilmu Perbintangan

[ctx: applet category]
en: Date and Time
id: Tanggal dan Waktu

[ctx: applet category]
en: Development Tools
id: Alat Pengembangan

[ctx: applet category]
en: Education
id: Pendidikan

[ctx: applet category]
en: Environment and Weather
id: Lingkungan dan Cuaca

[ctx: applet category]
en: Examples
id: Contoh

[ctx: applet category]
en: File System
id: Sistem File

[ctx: applet category]
en: Fun and Games
id: Permainan dan Kesenangan

[ctx: applet category]
en: Graphics
id: Grafik

[ctx: applet category]
en: Language
id: Bahasa

[ctx: applet category]
en: Mapping
id: Pemetaan

[ctx: applet category]
en: Miscellaneous
id: Beraneka

[ctx: applet category]
en: Online Services
id: Layanan Daring

[ctx: applet category]
en: Productivity
id: Produktivitas

[ctx: applet category]
en: System Information
id: Informasi Sistem

[ctx: applet category]
en: Utilities
id: Utilitas

[ctx: applet category]
en: Windows and Tasks
id: Jendela dan Tugas

[ctx: applet category]
en: Clipboard
id: Papan Klip

[ctx: applet category]
en: Tasks
id: Tugas

en: All Widgets
id: Semua Widget

en: Running
id: Berjalan

[ctx: @item:inmenu used in the widget filter. Filter widgets that can be un-installed from the system, which are usually installed by the user to a local place.]
en: User-installed
id: Diinstal pengguna

[ctx: @item:inmenu used in the widget filter. Filter widgets that can were recently installed.]
en: Recently installed
id: Yang baru-baru ini diinstal

en: Categories:
id: Kategori:

en: Download New Plasma Widgets
id: Unduh Widget Plasma Baru

en: Install Widget From Local File…
id: Instal Widget Dari File Lokal...

[ctx: @title:window]
en: Get New Widgets
id: Dapatkan Widget Baru

en: Select Plasmoid File
id: Pilih File Plasmoid

[ctx: %1 is the name of an applet, %2 is an error message]
en: Installing the package %1 failed: %2.
id: Menginstal paket %1 gagal: %2.

en: Installation Failure
id: Kegagalan Penginstalan

[ctx: @info]
en: The currently selected time zone is not available for visualization on this map
id: Zona waktu yang dipilih saat ini tidak tersedia untuk visualisasi pada peta ini

[ctx: Placeholder for empty time zone combobox selector]
en: Choose…
id: Pilih...

[ctx: @label:listbox In the context of time zone selection]
en: Region:
id: Wilayah:

[ctx: @label:listbox In the context of time zone selection]
en: Time zone:
id: Zona waktu:

[ctx: @action:button]
en: Zoom in
id: Zoom perbesar

[ctx: @action:button]
en: Zoom out
id: Zoom perkecil

en: Timezone region selector
id: Untuk memilih wilayah zona waktu

en: Timezone location selector
id: Untuk memilih lokasi zona waktu
