plasma-workspace - en to ie translation catalogue (62 entries)

[ctx: Binary dialect IEC, with sigle in parentheses]
en: International Electrotechnical Commission (IEC)
ie: IEC

[ctx: Binary dialect JEDEC, with sigle in parentheses]
en: Joint Electron Device Engineering Council (JEDEC)
ie: JEDEC

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
ie: Metric sistema (SI)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
ie: Binari - kibioctetes (kio), mebioctetes (Mio), gibioctetes (Gio)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
ie: Binari - kilooctetes (ko), megaoctetes (Mo), gigaoctetes (Go)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
ie: Decimal - kilooctetes (ko), megaoctetes (Mo), gigaoctetes (Go)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
ie: Imperial (UR)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
ie: Imperial (US)

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
ie: Corporation Acme

[ctx: House number]
en: House 1
ie: Dom 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
ie: Chambre 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
ie: 3-im etage

[ctx: Town or city]
en: City
ie: Cité

[ctx: Family names]
en: FamilyName
ie: Surnómine

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
ie: SURNÓMINE

[ctx: First given name]
en: FirstName
ie: Prenómine

[ctx: First given initial]
en: F
ie: P

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
ie: Prenómine

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
ie: Altri

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
ie: Altri-nómine

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
ie: Ne successat trovar un exemple por ti locale

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
ie: Ne successat trovar li executibile `check-language-support`

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
ie: check-language-support ne successat, production: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
ie: Ne successat installar li paccage %1

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
ie: Ne successat aperter li file `/etc/locale.gen`

en: Can't locate executable `locale-gen`
ie: Ne successat trovar li executibile `locale-gen`

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Default for System
ie: Predefinit del sistema

en: Default
ie: Predefinit

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
ie: Predefinit del sistema (C)

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
ie: Predefinit por %1

[ctx: @info:title]
en: Language
ie: Lingue

[ctx: @info:title]
en: Numbers
ie: Númeres

[ctx: @info:title]
en: Time
ie: Hora

[ctx: @info:title]
en: Currency
ie: Valuta

[ctx: @info:title]
en: Measurements
ie: Mesuras

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
ie: Dimension de papere

[ctx: @info:title]
en: Address
ie: Adresse

[ctx: @info:title]
en: Name Style
ie: Stil de nómines

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
ie: Telefon-numeró

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
ie: Grandores de data

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
ie: Predefinit del sistema

[ctx: the prefix for IECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KiB]
en: KiB, MiB, GiB; %1
ie: Kio, Mio, Gio; %1

[ctx: the prefix for JEDECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KB]
en: KB, MB, GB; %1
ie: Ko, Mo, Go; %1

[ctx: the prefix for MetricBinaryDialect, %1 is an example for 1 kB]
en: kB, MB, GB; %1
ie: ko, Mo, Go; %1

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
ie: (Standarde de formate por %1)

en: Language
ie: Lingue

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
ie: Li lingue «%1» es ínsupportat

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
ie: Cambiar li lingue

[ctx: @title:window]
en: Change Language
ie: Cambiar li lingue

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
ie: Remover

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
ie: Adjunter lingues

[ctx: @action:button]
en: Add More…
ie: Adjunter plu...

en: Restart now
ie: Reiniciar nu

en: Numbers
ie: Númeres

en: Time
ie: Hora

en: Currency
ie: Valuta

en: Measurements
ie: Mesuras

en: Paper Size
ie: Dimension de papere

[ctx: Postal Address]
en: Address
ie: Adresse

[ctx: Name Style]
en: Name
ie: Nómine

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
ie: Telefon-numeró
