plasma-workspace - en to is translation catalogue (30 entries)

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
is: Pikkaðu til að velja staðsetningu þína á kortinu.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
is: Smelltu til að velja staðsetningu þína á kortinu.

en: Zoom in
is: Auka aðdrátt

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
is: Breytt frá <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>Heimskorti staðsetninga</link> af TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>

[ctx: @label: textbox]
en: Latitude:
is: Lengdargráða:

[ctx: @label: textbox]
en: Longitude:
is: Breiddargráða:

en: The blue light filter makes the colors on the screen warmer.
is: Bláljósasía stillir skjáinn á hlýrri liti.

en: Switching times:
is: Virkjunartími:

en: Always off
is: Alltaf slökkt

en: Sunset and sunrise at current location
is: Frá sólarlagi til sólarupprásar á núverandi staðsetningu

en: Sunset and sunrise at manual location
is: Frá sólarlagi til sólarupprásar á handvirkri staðsetningu

en: Custom times
is: Sérstilltur tími

en: Always on night color
is: Alltaf kveikt á næturlitum

[ctx: @info]
en: The device's location will be periodically updated using GPS (if available), or by sending network information to <link url='https://location.services.mozilla.com'>Mozilla Location Service</link>.
is: Staðsetning þessa tækis verður uppfærð öðru hvoru með GPS (ef tiltækt), eða með því að senda upplýsingar um netkerfi til <link url='https://location.services.mozilla.com'>Mozilla-staðsetningarþjónustunnar</link>.

en: Day color temperature:
is: Lithitastig dagslita:

[ctx: Night colour red-ish]
en: Warm
is: Hlýtt

[ctx: No blue light filter activated]
en: Cool (no filter)
is: Svalt (engin sía)

[ctx: Night colour blue-ish]
en: Cool
is: Svalt

en: Night color temperature:
is: Lithitastig næturlita:

en: Latitude: %1°   Longitude: %2°
is: Breiddargráða: %1°   Lengdargráða: %2°

en: Begin night color at:
is: Byrja næturliti kl.:

en: Input format: HH:MM
is: Inntakssnið: HH:MM

en: Begin day color at:
is: Byrja dagsliti kl.:

en: Transition duration:
is: Tímalengd yfirfærslu:

en: %1 minute | %1 minutes
is[0]: %1 mínúta
is[1]: %1 mínútur

en: Input minutes - min. 1, max. 600
is: Sláðu inn mínútur - lágm. 1, hám. 600

en: Error: Transition time overlaps.
is: Villa: Yfirfærslutímar skarast.

[ctx: @info:placeholder]
en: Locating…
is: Staðset…

en: Color temperature begins changing to night time at %1 and is fully changed by %2
is: Lithitastig byrjar að breytast í næturtíma kl. %1 og er að fullu virkt kl. %2

en: Color temperature begins changing to day time at %1 and is fully changed by %2
is: Lithitastig byrjar að breytast í dagtíma kl. %1 og er að fullu virkt kl. %2
