plasma-workspace - en to is translation catalogue (33 entries)

en: General
is: Almennt

en: Entries
is: Færslur

en: Application Status
is: Staða forrits

en: Communications
is: Samskipti

en: System Services
is: Kerfisþjónustur

en: Hardware Control
is: Stjórnun vélbúnaðar

en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

[ctx: Name of the system tray entry]
en: Entry
is: Færsla

en: Visibility
is: Sýnileiki

en: Keyboard Shortcut
is: Flýtilykill

en: Shown when relevant
is: Sýnt þegar við á

en: Always shown
is: Alltaf sýnt

en: Always hidden
is: Alltaf falið

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Always show all entries
is: Alltaf birta allar færslur

[ctx: The arrangement of system tray icons in the Panel]
en: Panel icon size:
is: Táknastærð á skjáborðsstiku:

en: Small
is: Lítil

en: Scale with Panel height
is: Kvarða með hæð skjáborðsstiku

en: Scale with Panel width
is: Kvarða með breidd skjáborðsstiku

en: Automatically enabled when in Touch Mode
is: Sjálfkrafa virkjað þegar snertistilling er notuð

[ctx: @label:listbox The spacing between system tray icons in the Panel]
en: Panel icon spacing:
is: Bil milli tákna á spjaldi:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
is: Lítið

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Normal
is: Venjulegt

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
is: Stórt

[ctx: @info:usagetip under a combobox when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch Mode
is: Sjálfvirkt stillt á stórt þegar snertistilling er notuð

[ctx: @action:button]
en: Go Back
is: Fara til baka

en: Status and Notifications
is: Staða og tilkynningar

en: More actions
is: Fleiri aðgerðir

en: Keep Open
is: Halda opnu

en: Expand System Tray
is: Útvíkka kerfisbakka

en: Show all the items in the system tray in a popup
is: Sýna öll atriði úr kerfisbakka í sprettiglugga

en: Close popup
is: Loka sprettiglugga

en: Show hidden icons
is: Sýna falin tákn
