plasma-workspace - en to is translation catalogue (43 entries)

en: Keyboard Layout: %1
is: Lyklaborðsuppsetning: %1

en: Username
is: Notandanafn

en: Password
is: Lykilorð

en: Log In
is: Skrá inn

en: Caps Lock is on
is: Kveikt er á hástafalás (CapsLock)

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
is: Svæfa

en: Restart
is: Endurræsa

en: Shut Down
is: Slökkva á tölvunni

[ctx: For switching to a username and password prompt]
en: Other…
is: Annað…

en: Type in Username and Password
is: Sláðu inn notandanafn og lykilorð

en: List Users
is: Telja upp notendur

[ctx: Button to show/hide virtual keyboard]
en: Virtual Keyboard
is: Sýndarlyklaborð

en: Login Failed
is: Innskráning mistókst

en: Desktop Session: %1
is: Skjáborðsseta: %1

en: Battery at %1%
is: Rafhlaða í %1%

[ctx: Nobody logged in on that session]
en: Unused
is: Ónotað

[ctx: User logged in on console (X display number)]
en: on TTY %1 (Display %2)
is: á TTY %1 (skjár %2)

[ctx: @title: group]
en: Clock:
is: Klukka:

[ctx: @option:check]
en: Keep visible when unlocking prompt disappears
is: Halda sýnilegu þegar aflæsingarkvaðning hverfur

[ctx: @title: group]
en: Media controls:
is: Margmiðlunarstýringar:

[ctx: @option:check]
en: Show under unlocking prompt
is: Sýna undir aflæsingarkvaðningu

en: Unlocking failed
is: Aflæsing tókst ekki

en: Sleep
is: Svæfa

en: Hibernate
is: Leggja í dvala

en: Switch User
is: Skipta um notanda

en: Switch to This Session
is: Skipta yfir í þessa setu

en: Start New Session
is: Hefja nýja setu

en: Back
is: Til baka

[ctx: Button to change keyboard layout]
en: Switch layout
is: Skipta um framsetningu

en: Unlock
is: Aflæsa

en: No media playing
is: Ekkert efni í spilun

en: Previous track
is: Fyrra lag

en: Play or Pause media
is: Spila eða setja á pásu

en: Next track
is: Næsta lag

en: One other user is currently logged in. If the computer is shut down or restarted, that user may lose work. | %1 other users are currently logged in. If the computer is shut down or restarted, those users may lose work.
is[0]: Einn annar notandi er ennþá skráður inn. Ef slökkt er á tölvunni eða hún endurræst gæti viðkomandi tapað gögnum.
is[1]: %1 aðrir notendur eru ennþá skráðir inn. Ef slökkt er á tölvunni eða hún endurræst gætu viðkomandi tapað gögnum.

en: When restarted, the computer will enter the firmware setup screen.
is: Við endurræsingu mun tölvan fara á skjáinn fyrir uppsetningu fastbúnaðar (firmware).

en: Log Out
is: Skrá út

en: Restarting in 1 second | Restarting in %1 seconds
is[0]: Endurræsi eftir 1 sekúndu
is[1]: Endurræsi eftir %1 sekúndur

en: Shutting down in 1 second | Shutting down in %1 seconds
is[0]: Slekk eftir 1 sekúndu
is[1]: Slekk eftir %1 sekúndur

en: Logging out in 1 second | Logging out in %1 seconds
is[0]: Útskráning eftir 1 sekúndu
is[1]: Útskráning eftir %1 sekúndur

en: OK
is: Í lagi

en: Cancel
is: Hætta við

[ctx: This is the first text the user sees while starting in the splash screen, should be translated as something short, is a form that can be seen on a product. Plasma is the project name so shouldn't be translated.]
en: Plasma made by KDE
is: Plasma gert af KDE
