plasma-workspace - en to is translation catalogue (59 entries)

en: Configure Mouse Actions Plugin
is: Grunnstilla músaraðgerðaviðbót

[ctx: @info:usagetip]
en: Visit bugs.kde.org to report issues
is: Tilkynntu vandamál á bugs.kde.org

[ctx: @action:button]
en: Copy Plasma Version
is: Afrita Plasma-útgáfu

[ctx: @action:button]
en: Report a Bug…
is: Senda villutilkynningu…

[ctx: @title:menu]
en: Hide Preview Banner
is: Fela forskoðunarborða

[ctx: @action:button Hide the preview banner until the system is restarted]
en: Hide Until Restart
is: Fela fram að endurræsingu

[ctx: @action:button Hide the preview banner permanently]
en: Hide Permanently…
is: Fela varanlega

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to permanently hide the preview banner?<nl/><nl/>This action can only be undone by removing the line beginning with <icode>ShowDesktopPreviewBanner</icode> in the <filename>kdeglobals</filename> config file.
is: Ertu viss um að þú viljir fela forskoðunarborðann?<nl/><nl/>Það aðeins hægt að afturkalla þessa aðgerð með því að fjarlægja línuna sem byrjar á <icode>ShowDesktopPreviewBanner</icode> í <filename>kdeglobals</filename> grunnstillingaskránni.

[ctx: @title:window]
en: Hide Preview Banner?
is: Fela forskoðunarborða?

en: Enter Edit Mode
is: Opna breytisnið

en: Plasma Shell
is: Plasma-skel

en: Enable QML Javascript debugger
is: Virkja QML Javascript-aflúsara

en: Do not restart plasma-shell automatically after a crash
is: Ekki endurræsa plasmaskel sjálfkrafa eftir hrun

en: Force loading the given shell plugin
is: Þvinga keyrslu á tiltekinni skeljaviðbót

en: Replace an existing instance
is: Skipta út fyrirliggjandi tilviki

en: Lists the available options for user feedback
is: Birtir lista yfir tiltæka valkosti fyrir umsagnir notenda

en: Plasma Failed To Start
is: Mistókst að ræss Plasma

en: Plasma is unable to start as it could not correctly use OpenGL 2 or software fallback
    Please check that your graphic drivers are set up correctly.
is: Ekki tókst að keyra Plasma þar sem það gat hvorki notað OpenGL 2 rétt névarahugbúnað
    Kannaðu hvort skjákortsrekillinn sé rétt uppsettur.

[ctx: OSD informing that the system is muted, keep short]
en: Audio Muted
is: Hljóð þaggað

[ctx: OSD informing that the microphone is muted, keep short]
en: Microphone Muted
is: Hljóðnemi þaggaður

[ctx: OSD informing that some media app is muted, eg. Amarok Muted]
en: %1 Muted
is: %1 þaggað

[ctx: touchpad was enabled, keep short]
en: Touchpad On
is: Kveikt á snertiplatta

[ctx: touchpad was disabled, keep short]
en: Touchpad Off
is: Slökkt á snertiplatta

[ctx: wireless lan was enabled, keep short]
en: Wifi On
is: Kveikt á Wifi

[ctx: wireless lan was disabled, keep short]
en: Wifi Off
is: Slökkt á Wifi

[ctx: Bluetooth was enabled, keep short]
en: Bluetooth On
is: Kveikt á bluetooth

[ctx: Bluetooth was disabled, keep short]
en: Bluetooth Off
is: Slökkt á bluetooth

[ctx: mobile internet was enabled, keep short]
en: Mobile Internet On
is: Kveikt á ferðaneti (MiFi)

[ctx: mobile internet was disabled, keep short]
en: Mobile Internet Off
is: Slökkt á ferðaneti (MiFi)

[ctx: on screen keyboard was enabled because physical keyboard got unplugged, keep short]
en: On-Screen Keyboard Activated
is: Skjályklaborð virkjað

[ctx: on screen keyboard was disabled because physical keyboard was plugged in, keep short]
en: On-Screen Keyboard Deactivated
is: Skjályklaborð afvirkjað

[ctx: power management was inhibited, keep short]
en: Sleep and Screen Locking Blocked
is: Lokað á svæfingu og skjálæsingu

[ctx: power management was uninhibited, keep short]
en: Sleep and Screen Locking Unblocked
is: Opnað á svæfingu og skjálæsingu

[ctx: Power profile was changed to power save mode, keep short]
en: Power Save Mode
is: Orkusparnaðarsnið

[ctx: Power profile was changed to balanced mode, keep short]
en: Balanced Power Mode
is: Jafnvægissnið

[ctx: Power profile was changed to performance mode, keep short]
en: Performance Mode
is: Afkastasnið

en: With an NVIDIA GPU on X11, the Floating style and Adaptive opacity mode are known to cause poor window drag and resize performance. Consider using other settings.
is: Ef notað er NVIDIA-skjákort með X11 er þekkt vandamál að fljótandi stílsnið og aðlagað gagnsæi geta valdið lélegum afköstum þegar gluggi er dreginn til eða stærð hans breytt. Það er hugsanlega betra að nota aðrar stillingar.

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Panel Configuration
is: Fela grunnstillingar skjáborðsstiku

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Panel Configuration
is: Sýna grunnstillingar skjáborðsstiku

en: Internal Screen on %1
is: Innri skjár á %1

[ctx: Screen manufacturer and model on connector]
en: %1 %2 on %3
is: %1 %2 á %3

en: Disconnected Screen %1
is: Aftengdur skjár %1

en: Show Desktop
is: Sýna skjáborðið

en: Hide Desktop
is: Fela skjáborðið

en: Activate Application Launcher
is: Virkja forritaræsi

en: Show Activity Switcher
is: Sýna athafnastjóra

en: Stop Current Activity
is: Stöðva núverandi athöfn

en: Switch to Previous Activity
is: Skipta í fyrri athöfn

en: Switch to Next Activity
is: Skipta í næstu athöfn

en: Activate Task Manager Entry %1
is: Virkja verkefnastjóra færslu %1

en: Move keyboard focus between panels
is: Færa lyklaborðsfókus á milli skjáborðsstika

en: Add Panel
is: Bæta við skjáborðsstiku

[ctx: Creates an empty containment (%1 is the containment name)]
en: Empty %1
is: Tóm %1

en: Software Renderer In Use
is: Hugbúnaðarmyndgerð í notkun

[ctx: Tooltip telling user their GL drivers are broken]
en: Software Renderer In Use
is: Hugbúnaðarmyndgerð í notkun

[ctx: Tooltip telling user their GL drivers are broken]
en: Rendering may be degraded
is: Myndgerð gæti verið gölluð

en: Never show again
is: Aldrei sýna aftur

en: Panel Count
is: Fjöldi skjáborðsstika

en: Counts the panels
is: Telur skjáborðsstikurnar
