plasma-workspace - en to is translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
is: Kveikja/slökkva á 'Ekki ónáða'

en: Other Applications
is: Önnur forrit

en: Show popups
is: Birta sprettiglugga

en: Show in do not disturb mode
is: Birta þegar stillt á 'Ekki ónáða'

en: Show in history
is: Sýna í ferilskráningu

en: Show notification badges
is: Sýna tilkynningamerki

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
is: Grunnstilla viðburði

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
is: Þetta forrit styður ekki grunnstillingu tilkynninga fyrir hvern viðburð fyrir sig

en: Show a message in a pop-up
is: Sýna skilaboð í sprettiglugga

en: Play a sound
is: Spila hljóð

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
is: Forskoða hljóð

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
is: Endurstilla

en: Choose sound file
is: Velja hljóðskrá

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
is: Kerfistilkynningar

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
is: Stillingar forrits

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
is: Ekki tókst að finna græjuna 'Tilkynningar' sem er nauðsynlegtil að hægt sé að birta tilkynningar. Gakktu úr skugga um að hún sé virkjuð í kerfisbakkanum eða sem sjálfstæð græja.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
is: '%1 %2' útvegar tilkynningar eins og er í staðinn fyrir Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
is: Plasma útvegar ekki tilkynningar sem stendur.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
is: Stillingin 'Ekki ónáða':

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
is: Virkja sjálfkrafa:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
is: Þegar skjáir eru speglaðir

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
is: Þegar skjár er samnýttur

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
is: Víxla af/á handvirkt með flýtilykli:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
is: Skilyrði fyrir sýnileika

en: Critical notifications:
is: Áríðandi tilkynningar:

en: Show in Do Not Disturb mode
is: Sýna þegar stillt er á 'Ekki ónáða'

en: Normal notifications:
is: Venjulegar tilkynningar:

en: Show over full screen windows
is: Birta yfir gluggum sem fylla skjáinn

en: Low priority notifications:
is: Tilkynningar án forgangs:

en: Show popup
is: Sýna sprettiglugga

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
is: Sprettigluggar

[ctx: @label]
en: Location:
is: Staðsetning:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
is: Nálægt tilkynningatákni

en: Choose Custom Position…
is: Velja aðra staðsetningu...

en: %1 second | %1 seconds
is[0]: %1 sekúnda
is[1]: %1 sekúndur

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
is: Fela eftir:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
is: Viðbótarendurgjöf

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
is: Sýna í tilkynningum

en: Application progress:
is: Framvinda forrits:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
is: Halda sprettigluggum opnum í framvindu

en: Notification badges:
is: Tilkynningamerki:

en: Show in task manager
is: Sýna í verkefnastjóra

en: Popup Position
is: Staðsetning sprettiglugga

en: Application Settings
is: Stillingar forrits

en: Applications
is: Forrit

en: System Services
is: Kerfisþjónustur

en: No application or event matches your search term
is: Ekkert forrit eða viðburður passar við leitarorðið þitt.

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
is: Veldu forrit af listanum til að grunnstilla tilkynningar og hegðun.
