plasma-workspace - en to is translation catalogue (73 entries)

[ctx: Placeholder is the battery number]
en: Battery %1
is: Rafhlaða %1

en: Battery
is: Rafhlaða

[ctx: Agenda listview section title]
en: Holidays
is: Frídagar

[ctx: Agenda listview section title]
en: Events
is: Viðburðir

[ctx: Agenda listview section title]
en: Todo
is: Verkefni

[ctx: Means 'Other calendar items']
en: Other
is: Annað

en: %1 event | %1 events
is[0]: %1 viðburður
is[1]: %1 viðburðir

en: No events
is: Engir viðburðir

en: Days
is: Dagar

en: Months
is: Mánuðir

en: Years
is: Ár

en: Previous Month
is: Fyrri mánuður

en: Previous Year
is: Fyrra ár

en: Previous Decade
is: Fyrri áratugur

[ctx: Reset calendar to today]
en: Today
is: Í dag

en: Reset calendar to today
is: Stilla dagatal á daginn í dag

en: Next Month
is: Næsti mánuður

en: Next Year
is: Næsta ár

en: Next Decade
is: Næsti áratugur

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Open
is: Halda opnu

en: Configure…
is: Grunnstilla…

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen lock enabled
is: Skjálæsing virk

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets whether the screen will be locked after the specified time.
is: Stillir hvort skjárinn verði læstur eftir tiltekinn tíma.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen saver timeout
is: Tímamörk skjáhvílu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets the minutes after which the screen is locked.
is: Stillir hversu margar mínútur líða þar til skjárinn er læstur.

en: New Session
is: Ný seta

en: Filters
is: Síur

en: This Widget was written for an unknown older version of Plasma and is not compatible with Plasma %1. Please contact the widget's author for an updated version.
is: Þessi græja var gerð fyrir óþekkta eldri útgáfu af Plasma og virkar ekki í Plasma %1. Hafðu samband við höfund græjunnar til að fá uppfærða útgáfu.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with Plasma %2. Please contact the widget's author for an updated version.
is: Þessi græja var gerð fyrir %1 og virkar ekki í %2. Hafðu samband við höfund græjunnar til að fá uppfærða útgáfu.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with Plasma %2. Please update Plasma in order to use the widget.
is: Þessi græja var gerð fyrir Plasma %1 og virkar ekki í Plasma %2. Uppfærðu Plasma til að geta notað græjuna.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with the latest version of Plasma. Please update Plasma in order to use the widget.
is: Þessi græja var gerð fyrir Plasma %1 og virkar ekki í nýjustu útgáfunni af Plasma. Uppfærðu Plasma til að geta notað græjuna.

[ctx: applet category]
en: Accessibility
is: Aðgengi

[ctx: applet category]
en: Application Launchers
is: Forritaræsar

[ctx: applet category]
en: Astronomy
is: Stjörnufræði

[ctx: applet category]
en: Date and Time
is: Dagsetning og tími

[ctx: applet category]
en: Development Tools
is: Forritunarverkfæri

[ctx: applet category]
en: Education
is: Menntun

[ctx: applet category]
en: Environment and Weather
is: Umhverfi og veður

[ctx: applet category]
en: Examples
is: Dæmi

[ctx: applet category]
en: File System
is: Skráakerfi

[ctx: applet category]
en: Fun and Games
is: Leikir og fjör

[ctx: applet category]
en: Graphics
is: Myndvinnsla

[ctx: applet category]
en: Language
is: Tungumál

[ctx: applet category]
en: Mapping
is: Kort

[ctx: applet category]
en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

[ctx: applet category]
en: Multimedia
is: Margmiðlun

[ctx: applet category]
en: Online Services
is: Netþjónustur

[ctx: applet category]
en: Personal Information
is: Persónulegar upplýsingar

[ctx: applet category]
en: Productivity
is: Framleiðni

[ctx: applet category]
en: System Information
is: Kerfisupplýsingar

[ctx: applet category]
en: Utilities
is: Nytjaforrit

[ctx: applet category]
en: Windows and Tasks
is: Gluggar og verkefni

[ctx: applet category]
en: Clipboard
is: Klippispjald

[ctx: applet category]
en: Tasks
is: Verk

en: All Widgets
is: Allar græjur

en: Running
is: Í keyrslu

[ctx: @item:inmenu used in the widget filter. Filter widgets that can be un-installed from the system, which are usually installed by the user to a local place.]
en: User-installed
is: Uppsett af notanda

[ctx: @item:inmenu used in the widget filter. Filter widgets that can were recently installed.]
en: Recently installed
is: Nýlega uppsett

en: Categories:
is: Flokkar:

en: Download New Plasma Widgets
is: Sækja nýjar Plasma-græjur

en: Install Widget From Local File…
is: Setja upp græju úr staðbundinni skrá...

[ctx: @title:window]
en: Get New Widgets
is: Sækja nýjar græjur

en: Select Plasmoid File
is: Velja græjuskrá

[ctx: %1 is the name of an applet, %2 is an error message]
en: Installing the package %1 failed: %2.
is: Uppsetning á pakkanum %1 mistókst: %2.

en: Installation Failure
is: Uppsetning mistókst

[ctx: @info]
en: The currently selected time zone is not available for visualization on this map
is: Tímabeltið sem er valið er ekki tiltækt til að hægt sé að sýna það á þessu korti

[ctx: @action:button]
en: Zoom in
is: Auka aðdrátt

[ctx: @action:button]
en: Zoom out
is: Minnka aðdrátt

[ctx: @label:listbox In the context of time zone selection]
en: Region:
is: Svæði:

[ctx: Placeholder for empty time zone combobox selector]
en: Choose…
is: Velja…

en: Timezone region selector
is: Svæðisval tímabeltis

[ctx: @label:listbox In the context of time zone selection]
en: Time zone:
is: Tímabelti:

en: Timezone location selector
is: Staðarval tímabeltis
