plasma-workspace - en to is translation catalogue (57 entries)

en: Open with:
is: Opna með:

en: Properties
is: Eiginleikar

en: Add to Desktop
is: Bæta á skjáborð

en: Pin to Task Manager
is: Festa á verkefnastjóra

en: Add to Panel (Widget)
is: Bæta við skjáborðsstiku (græja)

en: Recent Files
is: Nýlegar skrár

en: Forget Recent Files
is: Gleyma nýlegum skrám

en: Edit Application…
is: Breyta forriti…

[ctx: @action opens a software center with the application]
en: Uninstall or Manage Add-Ons…
is: Fjarlægja eða vinna með viðbætur…

en: Hide Application
is: Fela forrit

en: Applications
is: Forrit

en: Unhide Applications in this Submenu
is: Ekki fela forrit í þessari undirvalmynd

en: Unhide Applications in '%1'
is: Ekki fela forrit í '%1'

en: Show KRunner
is: Sýna KRunner

en: Search, calculate, or run a command
is: Leita, reikna eða keyra skipun

en: Computer
is: Tölva

note: i18n.
en: Favorites
is: Eftirlæti

en: Recently Used
is: Nýlega notað

en: Places
is: Staðir

en: Files
is: Skrár

en: Forget Application
is: Gleyma forriti

en: Folders
is: Möppur

en: Open Containing Folder
is: Opna möppu sem skráin er í

en: Forget Folder
is: Gleyma möppu

en: Forget File
is: Gleyma skrá

en: Forget All
is: Gleyma öllu

en: Forget All Applications
is: Gleyma öllum forritum

en: Forget All Folders
is: Gleyma öllum möppum

en: Forget All Files
is: Gleyma öllum skrám

en: All Applications
is: Öll forrit

en: Hide %1
is: Fela %1

en: This shouldn't be visible! Use KICKER_FAVORITES_MODEL
is: Þetta ætti ekki að vera sýnilegt! Notaðu KICKER_FAVORITES_MODEL

en: Recent Places
is: Nýlegir staðir

en: Often Used Places
is: Oft notaðir staðir

en: Often Used Files
is: Oft notaðar skrár

en: Recent Applications
is: Nýleg forrit

en: Often Used Applications
is: Oft notuð forrit

en: Power / Session
is: Frágangur / Seta

en: Search results
is: Leitarniðurstöður

en: Lock
is: Læsa

en: Log Out
is: Skrá út

en: Save Session
is: Vista setu

en: Switch User
is: Skipta um notanda

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
is: Svæfa

en: Hibernate
is: Leggja í dvala

en: Restart
is: Endurræsa

en: Shut Down
is: Slökkva á tölvunni

en: Session
is: Seta

en: System
is: Kerfi

en: Lock screen
is: Læsa skjá

en: End session
is: Ljúka setu

en: Start a parallel session as a different user
is: Byrja samhliða setu sem annar notandi

en: Suspend to RAM
is: Setja í hvíld í minni

en: Suspend to disk
is: Setja í dvala á diski

en: Restart computer
is: Endurræsa tölvuna

en: Turn off computer
is: Slökkva á tölvunni

en: System actions
is: Kerfisaðgerðir
