kcmicons - en to it translation catalogue (30 entries)

en: Main Toolbar
it: Barra principale

en: Secondary Toolbars
it: Barre degli strumenti secondarie

en: Small Icons
it: Icone piccole

en: Dialogs
it: Finestre

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (Icons)
en: Name of the current icon theme
it: Nome del tema di icone attuale

note: i18n: ectx: label, entry (desktopSize), group (DesktopIcons)
en: Desktop icons size
it: Dimensione delle icone del  desktop

note: i18n: ectx: label, entry (toolbarSize), group (ToolbarIcons)
en: Toolbar icons size
it: Dimensione delle icone della barra degli strumenti

note: i18n: ectx: label, entry (mainToolbarSize), group (MainToolbarIcons)
en: Main toolbar icons size
it: Dimensione delle icone barra principale

note: i18n: ectx: label, entry (smallSize), group (SmallIcons)
en: Small icons size
it: Dimensione delle icone piccole

note: i18n: ectx: label, entry (panelSize), group (PanelIcons)
en: Panel icons size
it: Dimensione delle icone del pannello

note: i18n: ectx: label, entry (dialogSize), group (DialogIcons)
en: Dialog icons size
it: Dimensione delle icone della finestra

en: Unable to create a temporary file.
it: Impossibile creare un file temporaneo.

en: Unable to download the icon theme archive: %1
it: Impossibile scaricare l'archivio del tema di icone: %1

en: The file is not a valid icon theme archive.
it: Il file non è un archivio valido di tema di icone.

en: A problem occurred during the installation process; however, most of the themes in the archive have been installed
it: Si è verificato un problema durante il processo di installazione; la maggior parte dei temi in archivio è stata comunque installata

en: Theme installed successfully.
it: Tema installato correttamente.

en: Installing icon themes…
it: Installazione di temi di icone…

en: Installing %1 theme…
it: Installazione del tema %1…

[ctx: @info]
en: Here you can configure the default sizes of various icon types at a system-wide level. Note that not all apps will respect these settings.<nl/><nl/>If you find that objects on screen are generally too small or too large, consider adjusting the global scale instead.
it: Qui puoi configurare le dimensioni predefinite di vari tipi di icone a livello di sistema. Tieni presente che non tutte le applicazioni rispetteranno queste impostazioni.<nl/><nl/>Se trovi che gli oggetti sullo schermo sono generalmente troppo piccoli o troppo grandi, considera invece di regolare la scala globale.

en: Adjust Global Scale…
it: Regola la scala globale...

[ctx: @label:slider]
en: Size:
it: Dimensione:

en: This module allows you to choose the icons for your desktop.
it: Questo modulo ti permette di scegliere le icone per il tuo desktop.

en: Remove Icon Theme
it: Rimuovi tema di icone

en: Restore Icon Theme
it: Ripristina tema di icone

en: Configure Icon Sizes
it: Configura le dimensioni delle icone

en: Install from File…
it: Installa da file…

en: Get New Icons…
it: Ottieni nuove icone…

[ctx: @title:window]
en: Configure Icon Sizes
it: Configura le dimensioni delle icone

en: Open Theme
it: Apri tema

en: Theme Files (*.tar.gz *.tar.bz2)
it: File di tema (*.tar.gz *.tar.bz2)
