kcm_autostart - en to it translation catalogue (41 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
it: «%1» non è un URL assoluto.

en: "%1" does not exist.
it: «%1» non esiste.

en: "%1" is not a file.
it: «%1» non è un file.

en: "%1" is not readable.
it: «%1» non è leggibile.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
it: Interrompi

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
it: Avvia

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
it: Stato:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
it: Ultima attivazione il:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
it: Impossibile caricare i registri. Prova ad aggiornare.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
it: Aggiorna

en: Make Executable
it: Rendi eseguibile

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
it: Il file «%1» deve essere eseguibile per poter essere avviato all'uscita.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
it: Il file «%1» deve essere eseguibile per poter essere avviato all'accesso.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

[ctx: @title:menu accessible menu button]
en: Add new application or script
it: Aggiungi nuova applicazione o nuovo script

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
it: Applicazione…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add application
it: Aggiungi applicazione

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
it: Script di accesso…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add login script
it: Aggiungi script di accesso

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
it: Script di uscita…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add logout script
it: Aggiungi script di uscita

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
it: %1 non è stato ancora avviato automaticamente. I dettagli saranno disponibili dopo il riavvio del sistema.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
it: Non ancora avviato automaticamente

[ctx: @action:button]
en: See properties
it: Vedi le proprietà

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
it: Rimuovi voce

en: Applications
it: Applicazioni

en: Login Scripts
it: Script di accesso

en: Pre-startup Scripts
it: Scegli script di pre-avvio

en: Logout Scripts
it: Script di uscita

en: No user-specified autostart items
it: Nessuna voce di avvio automatico specificata dall'utente

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
it: Fai clic sul pulsante <interface>Aggiungi nuovo</interface> per aggiungere

en: Choose Login Script
it: Scegli script di accesso

en: Choose Logout Script
it: Scegli script di uscita

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
it: In esecuzione

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
it: Non in esecuzione

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
it: In fase di avvio

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
it: In fase di interruzione

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
it: Non riuscito

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
it: Errore alla ricezione della risposta della chiamata di GetAll %1

en: Failed to open journal
it: Impossibile aprire il journal
