plasma-workspace - en to it translation catalogue (26 entries)

[ctx: @info]
en: Time-based features such as Night Light and dynamic wallpapers can be synchronized with the day-night cycle. Choose your preferred cycle here.
it: Le funzioni basate sull'orario, come la Luce notturna e gli sfondi dinamici, possono essere sincronizzate con il ciclo giorno-notte. Scegli qui il ciclo che preferisci.

[ctx: @label:listbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times [based on]']
en: Determine sunrise and sunset times:
it: Determina gli orari di alba e tramonto:

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Based on device's location
it: In base alla posizione del dispositivo

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Using custom times
it: Usa degli orari personalizzati

[ctx: @label]
en: Sunrise:
it: Alba:

[ctx: @label]
en: Sunset:
it: Tramonto:

[ctx: @label:spinbox]
en: Transition duration:
it: Durata della transizione:

[ctx: @item:valuesuffix transition duration]
en: %1 minute | %1 minutes
it[0]: %1 minuto
it[1]: %1 minuti

[ctx: @option:radio]
en: Automatically detect location
it: Rileva automaticamente la posizione

[ctx: @info]
en: The <application>GeoClue2</application> service will be used to periodically update the device's location using GPS or cell tower triangulation if available, or else by sending its IP address to <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.
it: Il servizio <application>GeoClue2</application> verrà usato per aggiornare periodicamente la posizione del dispositivo, usando il GPS, la triangolazione delle torri cellulari (se disponibile), oppure inviando l'indirizzo IP a <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.

[ctx: @info]
en: The <application>%1</application> service will be used to periodically update the device's location. Please open a bug report at <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> asking KDE developers to write a detailed description of what this service will do.
it: Il servizio <application>%1</application> verrà usato per aggiornare periodicamente la posizione del dispositivo. Per favore, apri una segnalazione di bug su <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> chiedendo agli sviluppatori di KDE di scrivere una descrizione dettagliata su cosa fa questo servizio.

[ctx: @option:radio]
en: Use manual location:
it: Utilizza posizione manuale:

[ctx: @label]
en: Latitude:
it: Latitudine:

[ctx: @label]
en: Longitude:
it: Longitudine:

[ctx: @info:tooltip; the variables are times of day, e.g. 07:30]
en: Sunrise starts at %1 and ends at %2
it: L'alba inizia alle %1 e termina alle %2

[ctx: @label]
en: Sunrise
it: Alba

[ctx: @info:tooltip; the variables are times of day, e.g. 07:30]
en: Sunset starts at %1 and ends at %2
it: Il tramonto inizia alle %1 e termina alle %2

[ctx: @label]
en: Sunset
it: Tramonto

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar day. Choose custom times instead.
it: Gli orari di alba e tramonto non possono essere determinati a causa del giorno polare. Scegli quindi degli orari personalizzati.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar night. Choose custom times instead.
it: Gli orari di alba e tramonto non possono essere determinati a causa della notte polare. Scegli quindi degli orari personalizzati.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be reliably determined at your location. Choose custom times instead.
it: Gli orari di alba e tramonto non possono essere determinati in maniera affidabile nella tua posizione. Scegli quindi degli orari personalizzati.

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
it: Tocca per scegliere la posizione sulla mappa.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
it: Fai clic per scegliere la posizione sulla mappa.

en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zoom out
it: Rimpicciolisci

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
it: Modificata dalla <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>mappa delle posizioni mondiali</link> del TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
