kcmcolors - en to ja translation catalogue (182 entries)

en: Unable to create a temporary file.
ja: 一時ファイルを作成できません。

en: Unable to download the color scheme: %1
ja: カラースキームをダウンロードできません: %1

en: This file is not a color scheme file.
ja: このファイルはカラースキームファイルではありません。

en: Failed to create 'color-scheme' data folder.
ja: 'color-scheme' データフォルダの作成に失敗しました。

en: Failed to copy color scheme into 'color-scheme' data folder.
ja: カラースキームを 'color-scheme' データフォルダにコピーできませんでした。

en: Color scheme installed successfully.
ja: カラースキームのインストールに成功しました。

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
ja: カラースキームの名前

note: i18n: ectx: label, entry (accentColor), group (General)
en: Accent color
ja: アクセントカラー

note: i18n: ectx: label, entry (lastUsedCustomAccentColor), group (General)
en: The last used custom accent color before user switched to wallpaper generated color or default color
ja: ユーザが壁紙アクセントカラーもしくはデフォルトの色に切り替える前、最後に使用されたカスタムのアクセントカラー

note: i18n: ectx: label, entry (accentColorFromWallpaper), group (General)
en: Whether accent color from wallpaper should be applied
ja: 壁紙から抽出されたアクセントカラーを適用するかどうか

en: Utility to edit and create color schemes
ja: カラースキームを編集・作成するユーティリティ

en: Utility creation
ja: ユーティリティの作成

en: KCM code (reused in here)
ja: KCM コード (再使用)

en: Scheme to edit or to use as a base.
ja: 編集されるもしくは基礎として使われるスキーム。

en: Show 'Apply' button that saves changes without asking (unlike 'Save As' button)
ja: (「名前を付けて保存」ボタンと違って) 質問せずに変更を保存する「適用」ボタンを表示

en: Scheme not found, falling back to current one.
ja: スキームが見つかりませんでした。現在のスキームを使用します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
ja: ウィンドウの背景上のウィンドウのテキスト

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window text
ja: ウィンドウのテキスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
ja: ボタンの背景上のボタンのテキスト

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
ja: プッシュボタン

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selection Normal Text against Selection Normal Background
ja: 選択の通常の背景に対する選択の通常のテキスト

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
ja: 選択のテキスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection3)
en: Selection Link Text against Selection Normal Background
ja: 選択の通常の背景に対する選択のリンクテキスト

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView3)
en: link
ja: リンク

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection4)
en: Selection Visited Text against Selection Normal Background
ja: 選択の通常の背景に対する選択の訪問済みリンクのテキスト

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView4)
en: visited
ja: 訪問済み

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection2)
en: Selection Active Text against Selection Normal Background
ja: 選択の通常の背景に対する選択のアクティブなテキスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection1)
en: Selection Inactive Text against Selection Normal Background
ja: 選択の通常の背景に対する選択の非アクティブなテキスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection5)
en: Selection Negative Text against Selection Normal Background
ja: 選択の通常の背景に対する選択のネガティブなテキスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection6)
en: Selection Neutral Text against Selection Normal Background
ja: 選択の通常の背景に対する選択のニュートラルなテキスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection7)
en: Selection Positive Text against Selection Normal Background
ja: 通常の背景に対するポジティブな選択テキスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView0)
en: View Normal Text against View Normal Background
ja: ビューの通常の背景に対するビューの通常のテキスト

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView0)
en: Normal text
ja: 通常のテキスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView3)
en: View Link Text against View Normal Background
ja: ビューの通常の背景に対するビューのリンクテキスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView4)
en: View Visited Text against View Normal Background
ja: ビューの通常の背景に対するビューの訪問済みリンクのテキスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView2)
en: View Active Text against View Normal Background
ja: ビューの通常の背景に対するビューのアクティブなテキスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView1)
en: View Inactive Text against View Normal Background
ja: ビューの通常の背景に対するビューの非アクティブなテキスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView5)
en: View Negative Text against View Normal Background
ja: ビューの通常の背景に対するビューのネガティブなテキスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView6)
en: View Neutral Text against View Normal Background
ja: ビューの通常の背景に対するビューのニュートラルなテキスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView7)
en: View Positive Text against View Normal Background
ja: ビューの通常の背景に対するビューのポジティブなテキスト

en: Varies
ja: 変化する

en: Normal Background
ja: 通常の背景

en: Alternate Background
ja: もう一つの背景

en: Normal Text
ja: 通常のテキスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
ja: 非アクティブなテキスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
ja: アクティブなテキスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
ja: リンクのテキスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
ja: 訪問済みリンクのテキスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
ja: ネガティブ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
ja: ニュートラル

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
ja: ポジティブ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
ja: フォーカス時の装飾

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
ja: マウスオーバー時の装飾

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
ja: 色セット:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
ja: 表示/変更する色セット

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
ja: 共通色

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
ja: ビュー

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
ja: ウィンドウ

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Button
ja: ボタン

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
ja: 選択

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
ja: ツールチップ

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Complementary
ja: 補足

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Header
ja: ヘッダ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
ja: 新しい行

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
ja: ビューの背景

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
ja: ビューのテキスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
ja: ウィンドウの背景

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
ja: ウィンドウのテキスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
ja: ボタンの背景

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
ja: ボタンのテキスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
ja: 選択の背景

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
ja: 選択のテキスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
ja: 選択の非アクティブなテキスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
ja: ツールチップの背景

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
ja: ツールチップのテキスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
ja: アクティブなタイトルバー

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
ja: アクティブなタイトルバーのテキスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Secondary
ja: アクティブなタイトルバー (セカンダリ)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
ja: 非アクティブなタイトルバー

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
ja: 非アクティブなタイトルバーのテキスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Secondary
ja: 非アクティブなタイトルバー (セカンダリ)

en: Options
ja: オプション

en: Colors
ja: 色

en: Disabled
ja: 無効

en: You have unsaved changes. Do you really want to quit?
ja: 未保存の変更があります。本当に終了しますか？

en: Unsaved changes
ja: 未保存の変更

en: Save Color Scheme
ja: カラースキームを保存

en: &Enter a name for the color scheme:
ja: カラースキームの名前を入力(&E):

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
ja: 同じ名前のカラースキームが既に存在します。
    上書きしますか？

en: You do not have permission to overwrite that scheme
ja: そのスキームを上書きする権限がありません

en: Error
ja: エラー

en: Inactive
ja: 非アクティブ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
ja: 色:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
ja: 強調:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
ja: 無効の色効果のタイプ

[ctx: no disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: None
ja: なし

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Desaturate
ja: 彩度を減らす

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Fade
ja: フェード

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Tint
ja: 色付け

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
ja: 無効の強調効果のタイプ

[ctx: no disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: None
ja: なし

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Shade
ja: シェード

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Darken
ja: 暗く

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Lighten
ja: 明るく

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
ja: コントラスト:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
ja: 無効の色効果の強さ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
ja: 無効の強調効果の強さ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
ja: 無効の色

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
ja: 無効のコントラストのタイプ

[ctx: no disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: None
ja: なし

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Fade
ja: フェード

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Tint
ja: 色付け

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
ja: 無効のコントラストの強さ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useInactiveEffects)
en: Apply &effects to inactive windows
ja: 非アクティブなウィンドウの色効果を適用する(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inactiveSelectionEffect)
en: Use different colors for in&active selections
ja: 非アクティブな選択には異なった色を使用する(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
ja: リストでソートされた列にトーンをかける(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tintColors)
en: Tint all colors with accent color
ja: すべての色にアクセントカラーの色味をつける

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, accentTitlebar)
en: Make window titlebars a&ccent-colored
ja: ウィンドウのタイトルバーをアクセントカラーで染める(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tint strength:
ja: 色味の強さ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
ja: 枠の影付けと 3D 効果

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
ja: 影付け

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Maximum
ja: 最大

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Minimum
ja: 最小

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
ja: コントラスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
ja: 通常の背景上の通常のテキスト

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack0)
en: normal
ja: 通常

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
ja: 通常の背景上のリンクテキスト

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
ja: リンク

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
ja: 通常の背景上の訪問済みリンクのテキスト

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
ja: 訪問済み

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
ja: 通常の背景上のアクティブなテキスト

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
ja: アクティブ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
ja: 通常の背景上の非アクティブなテキスト

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
ja: 非アクティブ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
ja: 通常の背景上のネガティブなテキスト

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
ja: ネガティブ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
ja: 通常の背景上のニュートラルなテキスト

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack6)
en: neutral
ja: ニュートラル

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
ja: 通常の背景上のポジティブなテキスト

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
ja: ポジティブ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
ja: 通常の背景上のマウスオーバー

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
ja: マウスオーバー

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack3)
en: Link Text on Link Background
    (Note: Link Background is derived from Link Text and cannot be separately configured at this time)
ja: リンクテキストとその背景
    (注意: リンクの背景はリンクテキストから派生しており、ここでは別々に設定することはできません。)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack4)
en: Visited Text on Visited Background
    (Note: Visited Background is derived from Visited Text and cannot be separately configured at this time)
ja: 訪問済みのテキストとその背景
    (注意: 訪問済み背景は訪問済みテキストから派生しており、ここでは別々に設定することはできません。)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack2)
en: Active Text on Active Background
    (Note: Active Background is derived from Active Text and cannot be separately configured at this time)
ja: アクティブなテキストとその背景
    (注意: アクティブな背景はアクティブなテキストから派生しており、ここでは別々に設定することはできません。)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
ja: もう一つの背景上の非アクティブなテキスト

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
ja: もう一つの背景

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack5)
en: Negative Text on Negative Background
    (Note: Negative Background is derived from Negative Text and cannot be separately configured at this time)
ja: ネガティブなテキストとその背景
    (注意: ネガティブな背景はネガティブなテキストから派生しており、ここでは別々に設定することはできません。)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack6)
en: Neutral Text on Neutral Background
    (Note: Neutral Background is derived from Neutral Text and cannot be separately configured at this time)
ja: ニュートラルなテキストとその背景
    (注意: ニュートラルな背景はニュートラルなテキストから派生しており、ここでは別々に設定することはできません。)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack7)
en: Positive Text on Positive Background
    (Note: Positive Background is derived from Positive Text and cannot be separately configured at this time)
ja: ポジティブなテキストとその背景
    (注意: ポジティブな背景はポジティブなテキストから派生しており、ここでは別々に設定することはできません。)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
ja: 通常の背景上のフォーカス

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
ja: フォーカス

en: This module lets you choose the color scheme.
ja: このモジュールでカラースキームを選択できます。

en: The color scheme '%1' is not installed. Selecting the default theme instead.
ja: カラースキーム '%1' はインストールされていません。代わりにデフォルトのテーマを選択します。

en: All Schemes
ja: すべてのスキーム

en: Light Schemes
ja: 明るいスキーム

en: Dark Schemes
ja: 暗いスキーム

en: Use accent color:
ja: アクセントカラーを使用:

en: From current color scheme
ja: 現在のカラースキームから

[ctx: @option:radio wallpaper accent color option]
en: From current wallpaper
ja: 現在の壁紙から

en: Custom:
ja: カスタム:

en: Choose custom accent color
ja: カスタムのアクセントカラーを選択

en: Window Title
ja: ウィンドウタイトル

en: Window text
ja: ウィンドウのテキスト

en: Button
ja: ボタン

[ctx: Hyperlink]
en: link
ja: リンク

[ctx: Visited hyperlink]
en: visited
ja: 訪問済み

en: Normal text
ja: 通常のテキスト

en: Highlighted text
ja: 強調されたテキスト

en: Disabled text
ja: 無効なテキスト

en: Edit Color Scheme…
ja: カラースキームを編集...

en: Remove Color Scheme
ja: カラースキームを削除

en: Restore Color Scheme
ja: カラースキームを復元

en: Install from File…
ja: ファイルからインストール...

en: Get New Color Schemes…
ja: 新しいカラースキームを取得...

en: Open Color Scheme
ja: カラースキームを開く

en: Color Scheme Files (*.colors)
ja: カラースキームファイル (*.colors)

en: This tool allows you to set the color scheme for the current Plasma session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
ja: このツールで、誤って利用不可能なものもしくは既に設定されているものを設定することなく、現在の Plasma セッションのカラースキームを設定できます。

en: Successfully applied the accent color %1
ja: アクセントカラー %1 の適用に成功しました。

en: Invalid accent color
ja: 無効なアクセントカラー

en: You have the following color schemes on your system:
ja: 以下のカラースキームがシステム上にあります:

en:  * %1 (current color scheme)
ja:  * %1 (現在のカラースキーム)
