kcminput - en to ja translation catalogue (34 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (cursorTheme), group (Mouse)
en: Name of the current cursor theme
ja: 現在のマウスカーソルテーマの名前

note: i18n: ectx: label, entry (cursorSize), group (Mouse)
en: Current cursor size
ja: 現在のカーソルサイズ

en: You have to restart the Plasma session for these changes to take effect.
ja: 変更を反映するには、Plasma セッションを再起動する必要があります。

en: Unable to create a temporary file.
ja: 一時ファイルを作成できません。

en: Unable to download the icon theme archive: %1
ja: アイコンテーマのアーカイブ ‘%1’ をダウンロードできません。

en: The file is not a valid icon theme archive.
ja: このファイルは有効なアイコンテーマのアーカイブではありません。

en: Failed to create 'icons' folder.
ja: 'icons'フォルダーの作成に失敗しました。

en: A theme named %1 already exists in your icon theme folder. Do you want replace it with this one?
ja: “%1” というテーマは既に存在します。置き換えますか？

en: Overwrite Theme?
ja: テーマを上書きしますか？

en: Theme installed successfully.
ja: テーマのインストールに成功しました。

note: i18n: ectx: label, entry (cursorTimeout), group (BusyCursorSettings) i18n: ectx: label, entry (taskbarTimeout), group (TaskbarButtonSettings)
en: Timeout in seconds
ja: タイムアウト (秒)

en: Remove Theme
ja: テーマを削除

en: Restore Cursor Theme
ja: カーソルテーマを復元

[ctx: @title]
en: Launch Feedback
ja: 起動フィードバック

[ctx: @info:usagetip]
en: Configure the animations played while an application is launching.
ja: アプリケーション起動時に再生されるアニメーションを設定

[ctx: @label]
en: Cursor feedback:
ja: カーソルフィードバック:

[ctx: @option:radio No cursor feedback when launching apps]
en: None
ja: なし

[ctx: @option:radio]
en: Static
ja: 静止

[ctx: @option:radio]
en: Blinking
ja: 点滅

[ctx: @option:radio]
en: Bouncing
ja: バウンス

[ctx: @label]
en: Task Manager feedback:
ja: タスクマネージャフィードバック:

[ctx: @option:check]
en: Enable animation
ja: アニメーションを有効化

[ctx: @label]
en: Stop animations after:
ja: アニメーションを停止:

en: %1 second | %1 seconds
ja[0]: %1 秒後

en: This module lets you choose the mouse cursor theme.
ja: このモジュールでマウスカーソル テーマを選ぶことができます。

en: Size:
ja: サイズ:

[ctx: @action:button]
en: &Configure Launch Feedback…
ja: 起動フィードバックを設定(&C)...

en: &Install from File…
ja: ファイルからインストール(&I)...

en: &Get New Cursors…
ja: 新しいカーソルを取得(&G)...

en: Open Theme
ja: テーマを開く

en: Cursor Theme Files (*.tar.gz *.tar.bz2)
ja: カーソルテーマファイル (*.tar.gz *.tar.bz2)

en: You have to restart the Plasma session for your newly applied mouse cursor theme to display correctly.
ja: 新しく適用されたカーソルテーマを正しく表示するには、Plasma セッションを再起動する必要があります。

en: (Current theme for this Plasma session)
ja: (この Plasma セッションの現在のテーマ)

[ctx: @info The argument is the list of available sizes (in pixel). Example: 'Available sizes: 24' or 'Available sizes: 24, 36, 48']
en: (Available sizes: %1)
ja: (利用可能なサイズ: %1)
