kcmicons - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Secondary Toolbars
ja: セカンダリツールバー

en: Small Icons
ja: 小さいアイコン

en: Dialogs
ja: ダイアログ

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (Icons)
en: Name of the current icon theme
ja: 現在のアイコンテーマの名前

note: i18n: ectx: label, entry (desktopSize), group (DesktopIcons)
en: Desktop icons size
ja: デスクトップアイコンのサイズ

note: i18n: ectx: label, entry (toolbarSize), group (ToolbarIcons)
en: Toolbar icons size
ja: ツールバーアイコンのサイズ

note: i18n: ectx: label, entry (mainToolbarSize), group (MainToolbarIcons)
en: Main toolbar icons size
ja: メインツールバーアイコンのサイズ

note: i18n: ectx: label, entry (smallSize), group (SmallIcons)
en: Small icons size
ja: 小さいアイコンのサイズ

note: i18n: ectx: label, entry (panelSize), group (PanelIcons)
en: Panel icons size
ja: パネルアイコンのサイズ

note: i18n: ectx: label, entry (dialogSize), group (DialogIcons)
en: Dialog icons size
ja: ダイアログアイコンのサイズ

en: Unable to create a temporary file.
ja: 一時ファイルを作成できません。

en: Unable to download the icon theme archive: %1
ja: アイコンテーマアーカイブをダウンロードできません: %1

en: The file is not a valid icon theme archive.
ja: ファイルは有効なアイコンテーマアーカイブではありません。

en: A problem occurred during the installation process; however, most of the themes in the archive have been installed
ja: インストール中に問題が発生しました。しかし、アーカイブ内のほとんどのテーマはインストールされました

en: Theme installed successfully.
ja: テーマのインストールに成功しました。

en: Installing icon themes…
ja: アイコンテーマをインストール中...

en: Installing %1 theme…
ja: テーマ %1 をインストール中...

[ctx: @info]
en: Here you can configure the default sizes of various icon types at a system-wide level. Note that not all apps will respect these settings.<nl/><nl/>If you find that objects on screen are generally too small or too large, consider adjusting the global scale instead.
ja: ここでシステム全体における様々なアイコンタイプのデフォルトのサイズを設定できます。すべてのアプリケーションがこれらの設定を尊重するとは限らないことに注意してください。<nl/><nl/>スクリーン上のオブジェクトが小さすぎるか大きすぎる場合は、代わりにグローバルスケールを調整してみてください。

en: Adjust Global Scale…
ja: グローバルのスケールを調整...

[ctx: @label:slider]
en: Size:
ja: サイズ:

en: This module allows you to choose the icons for your desktop.
ja: このモジュールでデスクトップのアイコンを選択できます。

en: Remove Icon Theme
ja: アイコンテーマを削除

en: Restore Icon Theme
ja: アイコンテーマを復元

en: Configure Icon Sizes
ja: アイコンサイズを設定

en: Install from File…
ja: ファイルからインストール...

en: Get New Icons…
ja: 新しいアイコンを取得...

[ctx: @title:window]
en: Configure Icon Sizes
ja: アイコンサイズを設定

en: Open Theme
ja: テーマを開く

en: Theme Files (*.tar.gz *.tar.bz2)
ja: テーマファイル (*.tar.gz *.tar.bz2)
