kcmstyle - en to ja translation catalogue (35 entries)

en: %1 is not a valid GTK Theme archive.
ja: %1 は有効な GTK テーマアーカイブではありません。

en: There was an error loading the configuration dialog for this style.
ja: このスタイルの設定ダイアログの読み込み中にエラーが発生しました。

en: Failed to apply selected style '%1'.
ja: 選択されたスタイル '%1' の適用に失敗しました。

en: Show icons:
ja: アイコンを表示:

en: On buttons
ja: ボタン上に表示

en: In menus
ja: メニュー上に表示

en: Main toolbar label:
ja: メインツールバーのラベル:

en: None
ja: なし

en: Text only
ja: テキストのみ

en: Beside icons
ja: アイコンの横

en: Below icon
ja: アイコンの下

en: Secondary toolbar label:
ja: 補助ツールバーのラベル:

en: GNOME/GTK Application Style
ja: GNOME/GTK のアプリケーションスタイル

en: GTK theme:
ja: GTK テーマ:

en: Preview…
ja: プレビュー...

en: Install from File…
ja: ファイルからインストール...

en: Get New GNOME/GTK Application Styles…
ja: 新しい GNOME/GTK のアプリケーションスタイルを入手...

en: Select GTK Theme Archive
ja: GTK テーマアーカイブを選択

en: GTK Theme Archive (*.tar.xz *.tar.gz *.tar.bz2)
ja: GTK テーマアーカイブ (*.tar.xz *.tar.gz *.tar.bz2)

en: This module allows you to modify the visual appearance of applications' user interface elements.
ja: このモジュールでは、ユーザインターフェース要素の外観をカスタマイズすることができます。

en: Configure Style…
ja: スタイルを設定...

en: Configure Icons and Toolbars
ja: アイコンとツールバーを設定

en: Configure GNOME/GTK Application Style…
ja: GNOME/GTK のアプリケーションスタイルを設定...

en: Configure %1
ja: %1 を設定

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Tab 1
ja: タブ 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
ja: プッシュボタン

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox)
en: Combo box
ja: コンボボックス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Checkbox
ja: チェックボックス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_1)
en: Radio button
ja: ラジオボタン

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
ja: タブ 2

note: i18n: ectx: label, entry (widgetStyle), group (KDE)
en: Application style
ja: アプリケーションスタイル

note: i18n: ectx: label, entry (iconsOnButtons), group (KDE)
en: Show icons on buttons
ja: ボタンにアイコンを表示する

note: i18n: ectx: label, entry (iconsInMenus), group (KDE)
en: Show icons in menus
ja: メニューにアイコンを表示する

note: i18n: ectx: label, entry (toolButtonStyle), group (Toolbar style)
en: Main toolbar label
ja: メインツールバーのラベル

note: i18n: ectx: label, entry (toolButtonStyleOtherToolbars), group (Toolbar style)
en: Secondary toolbar label
ja: 補助ツールバーのラベル
