plasma-desktop - en to ja translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
ja: マナーモードをオン/オフ

en: Other Applications
ja: その他のアプリケーション

en: Show popups
ja: ポップアップを表示

en: Show in do not disturb mode
ja: マナーモードでも表示

en: Show in history
ja: 履歴に表示

en: Show notification badges
ja: 通知バッジを表示

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
ja: イベントを設定

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
ja: このアプリケーションはイベントごとの通知の設定をサポートしていません

en: Show a message in a pop-up
ja: メッセージをポップアップで表示

en: Play a sound
ja: サウンドを再生

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
ja: サウンドをプレビュー

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
ja: リセット

en: Choose sound file
ja: 音声ファイルを選択

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
ja: システムの通知

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
ja: アプリケーション設定

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
ja: 通知ウィジェットが見つかりませんでした。通知を表示するには通知ウィジェットが必要です。システムトレイにて、もしくはスタンドアローンのウィジェットとして有効化されていることを確認してください。

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
ja: 現在、通知は Plasma の代わりに '%1 %2' によって提供されています。

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
ja: 現在、通知は Plasma によって提供されていません。

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
ja: マナーモード

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
ja: 自動的に有効化:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
ja: 画面ミラーリング中

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
ja: 画面共有中

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
ja: ショートカットを使用して手動でオン/オフ:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
ja: 可視性

en: Critical notifications:
ja: 重大な通知:

en: Show in Do Not Disturb mode
ja: マナーモードでも表示

en: Normal notifications:
ja: 通常の通知:

en: Show over full screen windows
ja: フルスクリーンウィンドウの上に表示

en: Low priority notifications:
ja: 優先度の低い通知:

en: Show popup
ja: ポップアップを表示

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
ja: ポップアップ

[ctx: @label]
en: Location:
ja: 場所:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
ja: 通知アイコンの近く

en: Choose Custom Position…
ja: 表示位置を指定…

en: %1 second | %1 seconds
ja[0]: %1 秒

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
ja: 非表示にするまでの時間:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
ja: 追加のフィードバック

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
ja: 通知に表示

en: Application progress:
ja: アプリケーションの進行状況:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
ja: 進行中はポップアップを開けたままにする

en: Notification badges:
ja: 通知バッジ:

en: Show in task manager
ja: タスクマネージャに表示

en: Popup Position
ja: ポップアップの位置

en: Application Settings
ja: アプリケーションの設定

en: Applications
ja: アプリケーション

en: System Services
ja: システムサービス

en: No application or event matches your search term
ja: 検索語に一致するアプリケーションおよびイベントはありません

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
ja: リストからアプリケーションを選択して通知設定と動作を設定できます
