kcm_autostart - en to ja translation catalogue (41 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
ja: "%1" は絶対的な URL ではありません。

en: "%1" does not exist.
ja: "%1" は存在しません。

en: "%1" is not a file.
ja: "%1" はファイルではありません。

en: "%1" is not readable.
ja: "%1" は読み取り不可能です。

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
ja: 停止

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
ja: 開始

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
ja: 名前:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
ja: 状態:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
ja: 最後のアクティベート:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
ja: ログを読み込めませんでした。再読み込みしてください。

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Make Executable
ja: 実行可能にする

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
ja: ログアウト時に実行するためには '%1' が実行可能ファイルである必要があります。

en: The file '%1' must be executable to run at login.
ja: ログイン時に実行するためには '%1' が実行可能ファイルである必要があります。

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
ja: 新しく追加

[ctx: @title:menu accessible menu button]
en: Add new application or script
ja: 新しいアプリケーションやスクリプトを追加

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
ja: アプリケーション…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add application
ja: アプリケーションを追加

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
ja: ログインスクリプト…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add login script
ja: ログインスクリプトを追加

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
ja: ログアウトスクリプト…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add logout script
ja: ログアウトスクリプトを追加

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
ja: %1 はまだ自動起動されていません。詳細は再起動後に利用可能になります。

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
ja: まだ自動起動されていません

[ctx: @action:button]
en: See properties
ja: プロパティを表示

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
ja: エントリを削除

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Login Scripts
ja: ログインスクリプト

en: Pre-startup Scripts
ja: 起動前のスクリプト

en: Logout Scripts
ja: ログアウトスクリプト

en: No user-specified autostart items
ja: ユーザによって設定された自動起動アイテムはありません

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
ja: <interface>新しく追加</interface>ボタンで追加できます

en: Choose Login Script
ja: ログインスクリプトを選択

en: Choose Logout Script
ja: ログアウトスクリプトを選択

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
ja: 実行中

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
ja: 停止中

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
ja: 起動時

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
ja: 停止時

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
ja: 失敗

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
ja: GetAll コール %1 からの返信の受信中にエラーが発生しました

en: Failed to open journal
ja: ジャーナルを開けませんでした
